Architektura Humanitarna na Zlin Design Week 2017

LDF2016 AK 20161018 18.00.52 064

Z radością informujemy, że wystawa „Architektura Humanitarna”, przygotowana wspólnie przez ŁDF i Architekturę Murator podczas Łódź Design Festival 2016, zostanie zaprezentowana w ramach Zlin Design Week 2017 – Limitations 21-28 kwietnia w Zlinie w Czechach. Organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Tomasa Baty w Zlinie.

Na wystawie pokazywane są wybrane projekty architektoniczne z takich rejonów świata jak: Kenia, Sumatra, Haiti, Japonia, Mauretania czy USA. Każda realizacja ma za zadanie zadbać o dobro wspólnoty, pomóc ludziom z regionu podźwignąć się z aktualnych problemów, często w oparciu o lokalne zasoby i materiały. Są to kliniki, szpitale, szkoły i przedszkola, centrum szkoleniowe oraz tanie i stosunkowo proste do wybudowania domy, „na każdą kieszeń”. Realizacje architektoniczne w tych miejscach muszą być tworzone w oparciu o materiały nie tylko dostępne, ale także te, które sprawdzą się w trudnych warunkach klimatycznych. Przy wielu z nich pracowali lokalni mieszkańcy, po to by zdobywać doświadczenie i wiedzę potrzebną do budowania kolejnych. Każdy z przedstawionych projektów pokazuje jaką moc posiadają architekci, którzy mogą spowodować konkretne zmiany społeczne, a nawet samemu je zainicjować.

Gwałtowna urbanizacja – jedno z największych wyzwań współczesnego świata, a wraz z nim rosnąca potrzeba rewitalizacji, na wszystkich kontynentach. Jej definicja jest różna, jednak niezależnie od długości i szerokości geograficznej, rewitalizacja odwołuje się do podnoszenia jakości życia. Łódź, położona na przecięciu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, staje się również centrum przemian i odnowy miasta. Kwestię przemian porusza również projekt Expo 2022 Łódź Polska, dotyczący miasta i jego relacji z mieszkańcami oraz odnowy aglomeracji miejskich.

Więcej na temat Expo 2022: www.expo2022.uml.lodz.pl