Ceramika Paradyż z Wiosłem Kultury w kategorii mecenas!


Ceramika Paradyż z Wiosłem Kultury w kategorii mecenas!

Wiosła Kultury, nagroda łódzkiej „Wyborczej” i Monopolis, zostały przyznane po raz drugi. Ich twórcy podkreślają, że ustanawiając tę nagrodę, chcieli doceniać tych, dzięki którym Łódź staje się miastem barwnym, niepowtarzalnym i pasjonującym.

W kapitule plebiscytu zasiedli w tym roku: producentka Ewa Puszczyńska, aktorka Agnieszka Więdłocha, grafik Andrzej Pągowski, prezeska ARTkombinatu Anna Rubaj, aktor i dyrektor artystyczny Sceny Monopolis Kamil Maćkowiak, muzyk Piotr Rogucki, wiceszef działu Kultura w „Gazecie Wyborczej” Jędrzej Słodkowski, prezes Virako Krzysztof Witkowski oraz redaktorka naczelna „Gazety Wyborczej” w Łodzi Joanna Żarnoch-Chudzińska.

Decyzją kapituły laureatem nagrody w kategorii Mecenas została Ceramika Paradyż, jeden z największych polskich producentów płytek i dekoracji ceramicznych, który od 15 lat wspiera Łódź Design Festival. – Wspieramy wiele wydarzeń kulturalnych, ale pomagamy też placówkom oświatowym, w ostatnim roku wymagało to wielkiego wysiłku z naszej strony, więc takie wiosło to dla nas ogromne wyróżnienie, statuetka wygląda imponująco – powiedział ze sceny Monopolis Piotr Tokarski, prezes zarządu firmy.

To pierwsza w Polsce i jedyna do tej pory współpraca o takim charakterze, która trwa nieprzerwanie już od 15 lat. Ceramika Paradyż od początku funduje nagrody w międzynarodowym konkursie dla młodych projektantów make me! (nagrody główne make me! Paradyż Awards) – w 2021 roku podczas 14. edycji konkursu firma przekazała nagrody o łącznej wartości aż 60 000 zł. Dotychczas suma wszystkich nagród wyniosła blisko 400 tysięcy zł. W ramach Łódź Design Festival, poza przygotowywaniem wyjątkowych instalacji, będących ważną częścią programu kolejnych edycji wydarzenia, firma angażuje się w tworzenie w mieście projektów poprawiających jakość przestrzeni publicznych. Dzięki tej współpracy łodzianie mogą cieszyć się ze stworzonego wspólnie z Bartkiem Bojarczukiem wielkoformatowego, ceramicznego muralu-mozaiki w sąsiedztwie Teatru Nowego (Zachodnia 93) oraz w pełni funkcjonalnej, często wykorzystywanej przez podróżujących, ceramicznej ławki miejskiej „Relaks w Łodzi” na dworcu Łódź Fabryczna, według projektu Izabeli Bołoz.

Hasłem przewodnim, bardzo ważnym dla Ceramiki Paradyż, jest: „Napędzamy polskie wzornictwo”. – Ceramika Paradyż od 32 lat napędza wzornictwo produkując piękne płytki ceramiczne. Od lat wspieramy także lokalną społeczność i angażujemy się w liczne inicjatywy z obszaru kultury, sportu, sztuki czy zdrowia. Z Łódź Design Festival jesteśmy związani od samego początku istnienia, fundując od 2008 roku nagrody główne Paradyż Awards, w realizowanym w ramach festiwalu międzynarodowym konkursie make me! – powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie make me! 2021 Tomasz Popielawski, rzecznik Ceramiki Paradyż.

Ceramika Paradyż podejmowała w swojej historii współpracę z czołowymi polskimi projektantami, m.in. z Gosią Baczyńską, Januszem Kaniewskim czy Mają Ganszyniec, z którą przywrócili historyczny projekt „Gorsecików”, będący ważną częścią polskiego dziedzictwa wzorniczego. „Gorseciki” zostały później wykorzystane m.in. do aranżacji Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Ceramika Paradyż regularnie angażuje się w pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, ponadto w 2020 roku firma ufundowała kombinezony i maski dla Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, wspierając polskich medyków w walce z pandemią.

Ceramika Paradyż otrzymała w swojej historii najważniejsze nagrody w dziedzinie projektowania: od wyróżnień w plebiscycie must have za kolekcję „Modernizm”, przez iF Design Award 2017 za kolekcję Elanda/Elando oraz Bronze A'Design Award 2020 również za kolekcję „Modernizm”, po Red Dot Design Award 2016 za kolekcję „Trakt”.

Firma zajęła niedawno 1. miejsce w kategorii Budownictwo w rankingu Forbesa – Poland’s Best Employers 2021. Jest to zestawienie 300 działających w Polsce firm, których wybitne osiągnięcia w zakresie HR uhonorowane zostały tytułem najlepszego pracodawcy.

Wiosło Kultury to już trzecia nagroda, którą firma otrzymała w rezultacie współpracy z Łódź Design Festival. W 2016 roku Ceramika Paradyż została laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Mecenas Roku”. W tym samym roku Rada Miejska w Łodzi wyróżniła firmę tytułem „Mecenasa Łódzkiej Kultury”.

Fotorelację z wręczenia Wioseł Kultury można zobaczyć w tym miejscu:
www.lodz.wyborcza.pl/lodz/51,35136,27208193.html?i=0

Relacja z wydarzenia:
www.lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,27208193,wiosla-kultury-2020-rozdane-kto-dostal-nagrode-lodzkiej-wyborczej.html