Design zanurzony w naturze

Kończy się epoka bezwzględnej dominacji człowieka nad światem ożywionej natury. Jako ludzkość zyskujemy świadomość, że nie tędy droga. Najmłodsze pokolenie projektantów wybiera ścieżkę powrotu do źródeł, łącząc design z przyrodą na partnerskich – dyktowanych szacunkiem dla fauny i flory – zasadach. Tę postawę odzwierciedlają prace uczestników konkursu make me! oraz obiekty, które zobaczymy na wystawie „Piknik na skraju drogi” podczas tegorocznego Łódź Design Festival.

W kierunku holistycznym ewoluuje rola designera, który obok zagadnień i formy musi się zmierzyć z kwestiami etycznymi. Nie ma innej drogi, w obliczu katastrofy klimatycznej i kryzysów humanitarnych, jak projektować w taki sposób, by równocześnie uzdrawiać przestrzenie i relacje, a także dostarczać narzędzi do budowania zrównoważonej przyszłości planety.

Na całym świecie widać modę na „zielone życie” – mówi dr n. med. Katarzyna Simonienko. – Na lotnisku zielona ściana, a w hotelu biofilny pokój wypełniony roślinami prezentujący mikro bioróżnorodność. Ten trend muszą uwzględnić firmy, jeżeli chcą prowadzić skuteczny marketing i odnosić korzyści finansowe. Konsumenci oczekują rozwiązań ekologicznych i są skłonni za nie zapłacić.

Podczas tegorocznego Łódź Design Festival, będzie można zwiedzać wystawę „Piknik na skraju drogi”, będącej rezultatem konkursu Mazda Design Experience 2020/21, którego hasło brzmiało reKREACJA. Zostaną zaprezentowane prototypy autorstwa szóstki finalistów, m.in. zwycięski projekt Martyny Piątek for/rest, który powstał z inspiracji japońską praktyką shinrin-youk czyli tzw. kąpieli leśnych. Myślenie przyjazne przyrodzie i nastawione na pogłębienie z nią relacji reprezentują młodzi designerzy biorący udział w konkursie make me!. Inspirującym przykładem jest m.in. projekt Natalii Gajo i Zuzanny Walkiewicz zatytułowany Opniaki – leśny plac zabaw, który może zaistnieć nie tylko w lesie, lecz również na zadrzewionej działce.

Cały artykuł „Design zanurzony w naturze” dostępny w najnowszym, kwietniowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl. Wkrótce, wydanie będzie dostępne również online.