Idealne mieszkanie na nowe czasy – publikacja w BIZNES.meble.pl

Pandemia, lockdown, kwarantanna, izolacja - od początku 2020 r. wielu z nas musiało spędzić w swoim mieszkaniu więcej czasu, niż kiedykolwiek wcześniej. Przez wielogodzinne zamknięcie zaczęliśmy zwracać uwagę na kwestie, które wcześniej nam nie przeszkadzały: dźwięk, światło, temperaturę, liczbę mebli i roślin, przenikanie się sfery prac i odpoczynku. Aż 73% badanych stwierdziło, że w tym czasie zmienił się sposób w jaki oceniają swoje mieszkanie.

Analizie poddane zostały takie aspekty miejsc zamieszkania, jak jakość powietrza, temperatura, światło, akustyka, funkcjonalność mebli czy estetyka wystroju. Najczęściej to właśnie one były źródłem zadowolenia lub frustracji badanych i prowadziły do zmian wprowadzanych w efekcie kolejnych lockdownów. Dużo uwagi poświęcono pracy w domu, która zainicjowała najwięcej zmian w dotychczasowych sposobach korzystania z przestrzeni domowej. Ankieta poruszała także kwestię przyszłości - czy badani przewidują, że nadal będą spędzać więcej czasu w domu i czy w związku z tym planują jakieś zmiany.

„Badanie to potraktowaliśmy jako eksploracyjne, przystępując do niego nie z szeregiem precyzyjnie sformułowanych hipotez, a z przeświadczeniem, że codzienność większości z nas uległa zmianom, z których wiele może okazać się trwalszych, niż sama pandemia” - mówi Izabela Franckiewicz-Olczak z Question Mark.

Lockdowny przyczyniły się również do częstszego sięgania do dóbr technologicznych i rozwiązań wcześniej uważanych za luksusowe (klimatyzacja, robot sprzątający, projektory, urządzenia kuchenne typu thermomix itp.). Analizując zmiany sytuacji mieszkaniowej pod wpływem pandemii trudno nie oprzeć się wrażeniu, że szczególnie w tej sferze widoczne jest przyspieszenie procesów indywidualizacji – dobrze urządzone, wygodne i gustowne mieszkanie sprawia, że wiele aktywności wygodniej jest realizować w ogóle go nie opuszczając. 

Cały artykuł „Jakość życia w domu w czasie pandemii” dostępny w najnowszym, styczniowym wydaniu miesięcznika BIZNES.meble.pl. Wydanie dostępne również online.
Zapis konferencji znajduje się na naszym kanale YouTube, a pełny, 86-stronnicowy raport dostępny na: lodzdesign.com/badanieprzestrzeni

Partnerem badania była Ceramika Paradyż.