idealne mieszkanie na nowe czasy - rozpoczynamy badania


idealne mieszkanie na nowe czasy - rozpoczynamy badania

Ankieta jest dostępna w tym miejscu: www.survio.com/survey/d/Z2M6A3M2A6U1A8F3H

Zaprojektujmy razem idealne mieszkanie na nowe czasy
Lata 2020–2021 przyniosły wiele zmian. Ich katalizatorem była pandemia, która sprawiła, że pewne braki i niedogodności związane z naszymi mieszkaniami zaczęliśmy odczuwać z większą intensywnością. Przyszedł więc czas na to, żeby urządzić je LEPIEJ. Z waszą pomocą spróbujemy krok po kroku zaprojektować idealne mieszkanie, przystosowane do nowej rzeczywistości.

Po wybuchu pandemii bardzo szybko pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, co już zmieniliśmy, a co planujemy i jaka w ogóle jest przyszłość naszych wnętrz. Bo co do tego, że inaczej korzystamy z przestrzeni mieszkań, a czasami inaczej pracujemy, raczej nikt nie ma wątpliwości. Chcąc nie chcąc wszyscy powoli godzimy się z tym, że pandemia, w takiej czy innej formie, zostanie z nami na dłużej. Chcemy oszacować, jak ta sytuacja będzie wyglądała bez względu na to, czy wrócimy do biur, czy też nie. Chcemy dowiedzieć się, jak zmieniły się nasze oczekiwania i nawyki, oraz które z nich utrzymamy.

LDF21 badania przestrzeni IG FB 02A

Duży nacisk kładziemy na to, żeby nie wróżyć z fusów i nie stawiać kolejnych tez, które trudno zweryfikować. Postanowiliśmy przygotować badanie, które przynajmniej w podstawowym zakresie pozwoli nam dowiedzieć się, co zmieniło się w oczekiwaniach Polaków wobec ich wnętrz. Badanie da początek projektowi, którego rezultaty zaprezentujemy podczas wrześniowej edycji festiwalu. Wyniki podsumują zaproszeni przez nas eksperci z wielu dziedzin, zajmujący się tym, jak będzie wyglądała nasza nowa normalność.

Jako festiwal postanowiliśmy rozpocząć cykl działań, spotkań i konsultacji z ekspertami oraz badań społecznych, które pozwoliłyby trafnie zdiagnozować kierunek tych zmian. Na początku chcemy zapytać, jak zmieniły się wasze oczekiwania wobec wnętrz, w których żyjecie oraz jak zmienił się sposób ich wykorzystywania – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival i dodaje, że potrzeba przeprowadzenia tej diagnozy zauważona została przez współpracującą z festiwalem Joannę Jo Jurgę oraz Justynę Puchalską – projektantki i badaczki trendów, tworzące wspólnie platformę badawczą Isolation Institute {II}.

Wspólnie z Question Mark przygotowaliśmy specjalne badanie na statystycznie znaczącej grupie. Do tej pory badanie tego typu w Polsce nie powstało. – Cieszymy się, że pandemia nieco nam odpuściła, mamy nadzieję, chyba jak wszyscy, że najgorsze już za nami. Jesteśmy jednak przekonani, że pewne wypracowane w jej trakcie modele zachowań i praktyki mogą wiele wnieść w nasze przyszłe życie. Dlatego ważne jest badanie życia w pandemii. Zachęcamy was do przyczynienia się do realizacji tego projektu badawczego poprzez wypełnienie ankiety – mówi Izabela Franckiewicz-Olczak, prezes zarządu BBS Question Mark.

W ramach badania „Jakość życia w domu w czasie pandemii” realizowana jest ankieta internetowa, skierowana do osób w wieku 25–50 lat, aktywnych zawodowo, mieszkających w dużym mieście (powyżej 100 tysięcy mieszkańców), w budynku wielorodzinnym (typu blok/kamienica), w mieszkaniu (własnym bądź wynajętym) o powierzchni do 70 m kw., którym zdarzyło się w ciągu ostatniego roku pracować z domu.

Postanowiliśmy przebadać właśnie te osoby, bo to tak naprawdę statystycznie najliczniejsza grupa spośród tych, którzy doświadczyli zmian. Zupełnie inaczej pandemię przeżywają osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, na wsiach czy w małych miasteczkach. W dużych skupiskach ludzkich, w miastach, wśród osób, które zamieszkują średniej wielkości mieszkania, potrzeba zmian była często największa i właśnie tę grupę chcemy poznać – wyjaśnia Piernikowski.

Ankieta koncentruje się na zmianie postrzegania naszych mieszkań, które w czasie pandemii stały się główną przestrzenią pracy, nauki, rozrywki i wypoczynku. Jej wypełnienie zajmuje około 15 minut. Osoby uzupełniające formularz mogą zgłosić się do udziału w gratyfikowanym wywiadzie indywidualnym (rozmowie on-line), pogłębiającym tematykę ankiety, który potrwa około 45 minut. Uczestnikom badania udostępniony zostanie raport zilustrowany zdjęciami miejsc pracy w mieszkaniach osób biorących udział w wywiadach.

Ankieta jest dostępna w tym miejscu: www.survio.com/survey/d/Z2M6A3M2A6U1A8F3H

Z wynikami badania będziecie mogli zapoznać się w ramach drugiej części 15. edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 16–19 września 2021. Zapisujcie się na nasz newsletter oraz wydarzenie na Facebooku, abyście jako pierwsi dowiedzieli się, co z tej okazji dla Was szykujemy :)

---

Partnerem badania jest Ceramika Paradyż.

Biuro Działań Społecznych Question Mark działa od 2010 roku. Jesteśmy idealni: nie za mali (z powodzeniem realizujemy złożone, ogólnopolskie projekty), nie za duzi (wciąż wkładamy serce w badania i usługi doradcze, staramy się być w trenie z naszymi ankieterami i doradcami, mamy pełną kontrolę nad całością procesu badawczego i doradczego, a wieczorem po pracy możemy godzinami rozmawiać o swoich przygodach badawczych i idealnym dopasowaniu naszych porad do potrzeb klientów). Początkowo skupialiśmy się tylko na badaniach kultury, z czasem zaczęliśmy kulturę rozumieć bardzo szeroko. Współpracujemy przede wszystkim z instytucjami publicznymi i III sektorem. Kilkukrotnie współpracowaliśmy z Łódź Design Festival przy różnych projektach badawczych.