liderzy w polskim projektowaniu

Łódź Design Festival plebiscyt must have organizuje od 2011 r. – podczas nadchodzącej edycji festiwalu wyróżnienia zostaną przyznane już po raz dziesiąty. To dobry czas na podsumowanie, z którego wynika, że dotychczas dwóch producentów zabrało z Łodzi aż dziesięć lub więcej statuetek.

Artykuł ukazał się w lutowym numerze miesięcznika BIZNES meble.pl

Zdjęcie przedstawia personalizowane drzwi SMART

Personalizowane drzwi SMART można łatwo wzbogacić o dodatkowe akcesoria

Must have to plebiscyt wyróżniający znakiem jakości najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów, odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. Plebiscyt powstał, by upowszechnić dobry polski design i w ten sposób promować rodzimy biznes oraz projektantów. Podczas dotychczasowych edycji zróżnicowana Rada Ekspertów wyróżniła blisko 600 produktów.

W rankingu projektantów liderką jest Maja Ganszyniec, o której pisaliśmy w poprzednim numerze miesięcznika „BIZNES meble.pl”, a której projekty otrzymały na przestrzeni lat aż 13 wyróżnień. W rankingu producentów w czołówce znalazły się takie firmy, jak Noti i Paged, które dostały po osiem wyróżnień, dziewięć mają IKEA i Comforty. Dziesięć razy Rada Ekspertów doceniała Wydawnictwo Dwie Siostry. Natomiast pierwsze miejsce, z 11 statuetkami must have, należy do firmy VOX.

 

Zdjecie przedstawia stol z kolekcji Nature

Stół z kolekcji Nature

VOX to funkcjonująca od 1989 r. polska marka wnętrzarska, której portfolio obejmuje produkty i usługi związane z urządzaniem domów i mieszkań. Swoje produkty sprzedaje za pomocą sklepu internetowego oraz sieci salonów w całej Polsce. Trafiają one również do ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach. Nad produktami tej marki, powstającymi w oparciu o metodologię design thinking, pracują multidyscyplinarne zespoły, składające się – poza projektantami – z psychologów, socjologów i etnografów. W projektowaniu VOX koncentruje się na użytkowniku i jego potrzebach. W takim interdyscyplinarnym ujęciu filozofii VOX pomaga obecność w Human Touch Group, w skład której wchodzi m.in SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny czy szkoła projektowa School of Form.

Zdjecie przedstawia krzeslo UD

Krzesło U&D pozwala na swobodną regulację wysokości siedziska i oparcia

Pierwsza edycja plebiscytu must have zbiegła się w czasie ze zmianami, które zachodziły w tamtym momencie w VOX. Zmieniliśmy wówczas podejście do projektowania, oparliśmy je na wiedzy o człowieku i jego potrzebach. W oparciu o nową metodologię w kolejnych latach powstawały nagradzane w konkursie projekty m.in. „Young Users” czy „4 You”. Wyróżnione produkty i kolekcje odniosły sukces sprzedażowy i do dziś większość z nich znajduje się w ofercie VOX. Cieszymy się, że cały czas współpracujemy z polskimi projektantami, wierzymy, że kolekcje, które aktualnie tworzymy, w przyszłości spotkają się z uznaniem jury must have i klientów – mówi Katarzyna Bryze, zarządzająca działem rozwoju VOX.

Po raz pierwszy produkt VOX został wyróżniony must have w 2011 r., czyli w roku inaugurującym plebiscyt. Rada Ekspertów nagrodziła wtedy zaprojektowaną przez Karinę Marusińską serię naczyń „Jakubki” oraz meble dziecięce „PookPook” według projektu Code Architecture & Design. Rok później VOX wyróżniono za meble „Young Users” projektu Marty Krupińskiej. W 2013 r. wyróżnienie otrzymał rozkładany stół z kolekcji „4You”, zaprojektowanej dla VOX przez Piotra Kuchcińskiego i Joannę Leciejewską, która za produkty tej marki wyróżnienie w plebiscycie must have otrzymywała w kolejnych latach jeszcze pięć razy: w 2015 r. za przygotowaną wspólnie z Wiktorią Lenart kolekcję „Mio”, w 2017 r. za krzesło „U&D”, a w 2018 r. za kolekcję mebli dziecięcych „Tuli”. W ubiegłym roku doceniona została jej kolekcja mebli „Ribbon”.

 

Zdjecie przedstawia pokoj wyposazony w meble z kolekcji Tuli

Pokój wyposażony w meble z kolekcji Tuli

– Firma VOX jest otwarta na nowe, innowacyjne pomysły, które na początku wydają się wręcz niemożliwe do zrealizowania, a przynajmniej ryzykowne. Cieszę się, że VOX podejmuje to ryzyko, cierpliwie znosi moje szaleńcze idee i wspólnie możemy tworzyć wyjątkowe produkty. Za każdym razem jest to dla mnie wyzwanie i wspaniała przygoda – mówi Joanna Leciejewska.

W 2019 r. VOX zdobył jeszcze jedną statuetkę – za drzwi „Rimo” projektu Olgierda Jaskulskiego, które wyróżnia kolorystyczny detal. Więcej niż jedno wyróżnienie VOX otrzymał także w roku 2017 – wtedy również zostały docenione zaprojektowane przez Ewę Śliwińską funkcjonalne, personalizowane drzwi „Smart” oraz stół z szufladami z kolekcji „Nature” projektu Tabandy.

---

W marcu 2020 ogłoszona została lista wyróżnionych podczas jubileuszowej, 10. edycji plebiscytu. VOX otrzymał z tej okazji następne, 12 z kolei wyróżnienie, za zaprojektowaną przez Martę Krupińską sofę Slide. Pełna lista wszystkich wyróżnionych znajduje się na stronie musthave.lodzdesign.com