Łódź Design Festival dla Ukrainy

Zespół Łódź Design Festival, w tym trudnym czasie, organizuje pomoc dla naszych ukraińskich sąsiadów, którzy w Polsce znaleźli schronienie. Wraz z Fabryką Sztuki, Fotofestiwalem, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea i rezydentami Art_Inkubatora podejmuje szereg działań takich jak: uruchomienie bawialni, prowadzenie zbiórek pieniędzy i rzeczy, udział w charytatywnych aukcjach na rzecz Ukrainy oraz wsparcie dla ukraińskich artystów i animatorów kultury.

PRZESTRZEŃ WYTCHNIENIA I ZABAWY

Bawialnia – przyjazne miejsce, w którym ukraińskie dzieci mogą spędzać czas, ucząc się i bawiąc, a ich opiekunowie znajdują pomoc i porady – powstała z inicjatywy zespołu Fabryki Sztuki oraz innych organizacji i firm działających przy Tymienieckiego 3, przy wsparciu zewnętrznych podmiotów i prywatnych darczyńców. W bawialni, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, na małych gości czekają zabawki, książki, kolorowanki, stół do ping ponga i wiele innych atrakcji. Organizowane są również różnego rodzaju zajęcia kulturalno-edukacyjne, prowadzone przez animatorów w języku ukraińskim.
W specjalnie zaaranżowanym kąciku dla mam można wygodnie zatroszczyć się o niemowlaki, przewinąć je i nakarmić. Opiekunowie dzieci mają do dyspozycji własną przestrzeń, w której mogą dzielić się przydatnymi informacjami. Organizatorzy zapewniają im m.in. wsparcie psychologów i tłumaczy oraz bezpłatny dostęp do sprzętu komputerowego.

RAZEM DLA SĄSIADÓW W POTRZEBIE

Wsparcie udzielane jest na wielu płaszczyznach, także w formie przekazywania darów. Prowadzone są zbiórki rzeczy dystrybuowanych następnie wśród potrzebujących. Na terenie Art_Inkubatora powstał w tym celu specjalny magazyn działający w godzinach otwarcia bawialni. Ukraińskie rodziny mogą z niego pobrać artykuły dla dzieci, m.in. zabawki, ubranka, pieluchy, kosmetyki oraz środki higieny dla kobiet.

Na długoterminową pomoc o kompleksowym charakterze niezbędny jest stały dopływ środków, dlatego uruchomiona została zbiórka pieniędzy. Gromadzone fundusze przeznaczane są na bieżące wsparcie rodzin, organizację zajęć kulturalno-edukacyjnych prowadzonych w języku ukraińskim oraz stypendia dla ukraińskich artystów i animatorów kultury. Darczyńcy, chcący wesprzeć podejmowane inicjatywy, mogą przekazać środki, w złotówkach lub euro, na specjalnie utworzone konta.

fot. Dawid Furkot

fot. Dawid Furkot

SPOŁECZNOŚĆ ZAANGAŻOWANA

„Przetwarzam setki metrów zużytych kabli, aby nadać im odmienną formę i wartość. Jest to działanie proekologiczne z uwagi na wykorzystanie zalewających nas komputero-śmieci. […] Chcę, aby moje prace zachęcały do zmiany schematu postrzegania odpadów jako bezużytecznego surowca, pokazując, że kreacja jest możliwa na bazie istniejących struktur” – wyjaśnia ideę swojej twórczości artystka. Torby na aukcję Anna Becherka wykonała z banerów pochodzących z jednej z ekspozycji prezentowanych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Artystka przetworzyła materiały pozostałe po wystawie fotograficznej „Mesydż”, której kuratorem był Dawid Furkot, od wielu lat współautor fotorelacji z Łódź Design Festival. Wykorzystanie przez Annę Becherka banerów z wystawy Dawida Furkota sprawia, że autorski komentarz do przekazywanego przez przestrzeń miejską „Mesydżu”, który był tematem ekspozycji, będzie dłużej słyszalny. Użytkownicy toreb nie tylko wesprą organizacje charytatywne działające na rzecz pomocy Ukrainie, ale także nieść będą „w miasto” idee, które wyraża tegoroczne hasło Łódź Design Festival – RE:GENERACJA.W pomoc włączyło się również środowisko artystów. Na zlecenie Łódź Design Festival Anna Becherka, rezydentka utworzonego w ramach Fabryki Sztuki Art_Inkubatora, właścicielka i projektantka marki Bechann, przygotowała unikatowe torby. Pięć z nich trafiły właśnie na charytatywną aukcję na rzecz Ukrainy! Wyjątkowe artystyczne torby jej autorstwa licytowane będą na jednej z aukcji ogłaszanych w grupie „Rzemieślnicy dla Ukrainy” na portalu społecznościowym Facebook, gdzie w szczytnym celu wystawiają swoje wytwory czołowi polscy rzemieślnicy. Anna Becherka, jako rezydentka Art_Inkubatora wykonuje i prezentuje swoje prace przy Tymienieckiego 3. W swojej twórczości wykorzystuje stare przewody i kable (głównie komputerowe), którym daje drugie życie. Powstają z nich m.in. asamblaże, mozaiki i płaskorzeźby.

NOWY WYMIAR RE:GENERACJI

Zgodnie z hasłem Łódź Design Festival 2022 wydarzenia tegorocznej edycji służą poszukiwaniu, jak wyjaśnia Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu, „sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas”. Stworzenie bawialni, zorganizowanie specjalistycznych porad w różnych dziedzinach, prowadzenie zajęć kulturalno-edukacyjnych, zbiórki i dystrybucja rzeczy, gromadzenie środków na długofalowe wsparcie, program stypendialny, udział w charytatywnych aukcjach – działania podejmowane przez Łódź Design Festival w odpowiedzi na potrzeby naszych ukraińskich sąsiadów, którzy w Polsce znaleźli schronienie – to ludzki wymiar RE:GENERACJI, procesu dokonującego się we wszystkich, którzy niosą pomoc.