ON The Table - konkurs rozstrzygnięty

Poznaliśmy zwycięzcę głównej nagrody w konkursie ON The Table, organizowanym przez Łódź Design Festival 2019 we współpracy z marką Ambition i firmą Dajar Horeca.

Został nim Bogdan Kosak, autor ceramicznego zestawu „PO OBIEDZIE”, który był najciekawszą interpretacją tematu sztuki wokół stołu. Laureat otrzymał 10 000 zł.
W uzasadnieniu werdyktu, kuratorka wystawy ON The Table - Magdalena Gazur - podkreśliła ciekawą formę interpretacji oraz interesujące skojarzenia, jakie budzi.

- Mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał - dodała Gazur.

Projekt ON The Table podejmuje tematykę wspólnej przestrzeni podczas posiłków. Poprzez medium, jakim jest ceramika, dyskutujemy o naszych obecnych rytuałach podczas jedzenia. Na konkursową wystawę złożyły się realizacje zadania projektowego – zestawy składające się z kubka i talerza – do wykonania których zaproszono 11 polskich ceramików i studiów ceramicznych. Naczynia powstały w materiale ceramicznym (porcelana, fajans, kamionka lub porcelit) w taki sposób, aby możliwe było ich powielanie.

- Mój projekt składa się z kilku cytatów - powiedział Bogdan Kosak, odbierając nagrodę. - Mają one posłużyć do tego, aby zastanowić się, co trafia na nasz stół i jaką odpowiedzialność przy nim czujemy. Nadszedł czas refleksji i z tego się bardzo cieszę - dodał Kosak.

Bogdan Kosak urodził się w 1966 roku w Suminie. Dyplom licencjacki obronił na Wydziale Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej i rzeźbą ceramiczną. Jest laureatem nagród głównych konkursu Śląska Rzecz (2006, 2011), a jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach czy w Zamku Cieszyn.

Wszystkie prace konkursowe można oglądać na wystawie ON The Table do 26 maja, a do 5 czerwca w plebiscycie internetowym można głosować na ulubiony zestaw na stronie www.onthetable.art.

ON The table 1