siła projektanta


siła projektanta

Rzeczy dobrze zaprojektowane nie mogą być wyłącznie ładne – ten ważny przekaz jasno wybrzmiewa z projektów Studia Ganszyniec.

Artykuł ukazał się w styczniowym numerze miesięcznika BIZNES meble.pl

Gorseciki Modernizm - Ceramika Paradyż

Gorseciki z kolekcji Modernizm - producent: Ceramika Paradyż

W maju tego roku, podczas 14. edycji Łódź Design Festival, świętować będziemy 10-lecie must have – plebiscytu na najlepsze polskie produkty, w którym nagradzani są ich twórcy. Podczas przeglądania, rok po roku, wszystkich dotychczasowych wyróżnień z łatwością wyodrębnić można „rekordowych” projektantów, takich którzy statuetkę must have odebrali znacznie więcej niż tylko jeden raz. Do tego grona należy z pewnością Maja Ganszyniec, której praca została po raz pierwszy doceniona przez Radę Ekspertów plebiscytu w 2014 r. Projektantka zadebiutowała sekretarzykiem z kolekcji IKEA „PS”, stworzyła go wraz z Krystianem Kowalskim i Pawłem Jasiewiczem. Następne statuetki zdobywała już w efekcie wyłącznej pracy Studia Ganszyniec – za sprawą limitowanej kolekcji „Användbar” IKEA (must have 2016), talerzy IKEA „PS 2017” (must have 2018), dywanu „Vindum” IKEA (must have 2018), limitowanej kolekcji „Hjärtelig” IKEA (must have 2019) oraz kolekcji „Kos” (must have 2019) i „Puf Stado” (must have 2019) dla marki własnej – Nurt. W sumie projektantka zdobyła aż 13 statuetek must have!

Rozpiętość i skala działań Mai Ganszyniec, jakość jej projektów – potwierdzona licznymi nagrodami i prezentacjami na całym świecie – pozwalają sądzić, że ta urodzona w 1981 r. projektantka, należy do grona najlepszych współczesnych polskich projektantów. Dostrzegają to także firmy, z którymi Studio Ganszyniec nawiązało relacje – poza wspomnianą IKEA są to m.in. Comfoty, Noti, Leroy Merlin i Ceramika Paradyż.

Zdjecie przedstawia gorseciki z kolekcji modernizm producent Ceramika Paradyz3

Gorseciki z kolekcji Modernizm - producent: Ceramika Paradyż

Współpraca z tak utalentowaną i docenianą projektantką jest dla nas dużym zaszczytem i powodem do radości, a zarazem gwarancją stworzenia produktu najwyższej klasy o zachwycającym wzornictwie – ocenia Anna Tępińska-Marcinek, współwłaściciel i członek Zarządu Ceramiki Paradyż. Studio Ganszyniec przygotowało dla marki kolekcję „Modernizm”, która trafiła do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku. Projektanci nie tylko dokładnie odtworzyli kształt gorsecików – kultowych przedwojennych płytek, ale rozszerzyli kolekcję o uniwersalne kwadratowe i heksagonalne kafelki.

– Mamy wspaniałe przedwojenne wzorce w architekturze wnętrz. Korzystano wtedy z naturalnych, pięknych i trwałych materiałów: drewna, ceramiki, mosiądzu. Warto z tych tradycji czerpać. (…) To ważne, by tak jak kiedyś, przystępne cenowo produkty były piękne, naturalne i trwałe. Tak jak gorseciki – tłumaczy Maja Ganszyniec.

Te dwa cytaty pokazują, że ważne dla projektantki wartości – odpowiedzialne projektowanie, piękne wzornictwo, dbałość o środowisko oraz gotowość nawiązywania długoterminowych, pełnych szacunku i zrozumienia relacji – to nie chwyty marketingowe, a prawdziwa idea, którą na co dzień z powodzeniem realizuje wraz z projektantami Studia Ganszyniec. Brawo!

Zdjecie przedstawia Maje Ganszyniec podczas festiwalu

Maja Ganszyniec podczas Łódź Design Festival 2019


Maja Ganszyniec - urodzona na Śląsku, absolwentka wydziału Design Product londyńskiego Royal College of Art oraz architektury na krakowskiej ASP. Od 2013 r. prowadzi Studio Ganszyniec, specjalizujące się w projektowaniu mebli i produktów przemysłowych. Wierzy w sens tworzenia pięknych, przyjaznych człowiekowi i naturze przedmiotów. Łączy projektowanie, które jest jednocześnie wizjonerskie i odpowiedzialne. Poszukuje nowych możliwości w ramach ograniczeń myślenia strategicznego. Założycielka marki Nurt. Na koncie ma współpracę z IKEA, Comforty czy Noti. W 2017 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej nagrodę Projektanta Roku, a magazyn „Design Alive” uhonorował ją tytułem Kreatora Roku. Jej prace były pokazywane m.in. w Mediolanie, Amsterdamie, Londynie i Berlinie oraz publikowane w najważniejszych pismach branżowych, jak „Domus”, „Icon”, „Abitare” czy „Wallpaper”.

---

W marcu 2020 ogłoszona została lista wyróżnionych podczas jubileuszowej, 10. edycji plebiscytu. Projekty Mai Ganszyniec otrzymały z tej okazji kolejne, 14 i 15 wyróżnienie, za kolekcję Modernizm wyprodukowaną przez Ceramikę Paradyż oraz za panele akustyczne Meno wyprodukowane przez Noti. W ten sposób Maja Ganszyniec pozostała najczęściej wyróżnianą projektantką w historii plebiscytu, wyprzedzając znajdujących się ex aequo na drugim miejscu Krystiana Kowalskiego oraz TABANDĘ o pięć wyróżnień. Pełna lista wszystkich wyróżnionych znajduje się na stronie musthave.lodzdesign.com


Panele akustyczne Meno - producent: Meble NOTI: