wystawa "Słownik współczesnych łodzianizmów" w Instytucie Designu w Kielcach


wystawa "Słownik współczesnych łodzianizmów" w Instytucie Designu w Kielcach

02.07-05.09.2021
Instytut Designu w Kielcach
wstęp bezpłatny
info: www.idkielce.pl/project/slownik-wspolczesnych-lodzianizmow-interpretuja-polscy-ilustratorzy

"Łodzianizmy" w Instytucie Designu w Kielcach!
Wystawa ”Słownik współczesnych łodzianizmów” jest kolejną próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. Jest ona kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, projektu, który powstał w 2019 roku w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. W IDK zostanie zaprezentowanych 13 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem zadaniem grafików było. zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła ze słownika łódzkiego.

Wśród zilustrowanych pojęć znalazły się słowa, skróty wyrazowe lub nazwy miejsc, obiektów charakterystycznych dla współczesnego języka mieszkańców Łodzi, m.in. bajaderka, plackarnia/placek, filmówka, stajnia jednorożców, Off-Piotrkowska, Manhattan, Buła, Limanka, Fala, Manu, Pietryna, Park Śledzia i Biała Fabryka.

Autorami prac są współcześni polscy ilustratorzy z bogatym dorobkiem i sukcesami artystycznymi: Karol Banach, Paula Dudek, Patryk Hardziej, Zuza Gadomska, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska.

Współorganizator:
Łódź Design Festival
Miejska Galerii Sztuki w Łodzi

 

wystawa "Słownik współczesnych łodzianizmów" w Instytucie Designu w Kielcach