media

Kontakt dla dziennikarzy

Aleksandra Kietla

 

Aleksandra Kietla
rzecznik prasowa
693 860 022
a.kietla@lodzdesign.com

Podpowiedź: chcesz być na bieżąco? zapisz się newsletter dla dziennikarzy


Informacje ogólne o Łódź Design Festival

Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny Program Główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.

ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.

Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 590 000 osób z całego świata (dane za okres 2007-2021 r.).

Fotorelacja w jakości do druku LINK


Informacje ogólne o konkursie make me!

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei, oraz wsparcie młodych projektantów (20-35 lat), którzy są gotowi do startu. Finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki obecności w konkursie, w tym: zaistnienie w środowisku projektowym, promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Konkurs realizowany od 2008 roku, adresowany jest nie tylko do designerów, ale także adeptów kierunków artystycznych i projektowych. Dedykowany wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach grono jury, a dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, make me! może być trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

Do 28 marca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas najbliższej edycji festiwalu, która wystartuje w maju 2022 roku. Pula nagród make me! Design Awards 2022 to aż 60.000 zł!

Informacje o nagrodach, Jury, dotychczas nagrodzonych oraz formularz zgłoszeniowy i inne znajduję się na stronie konkursu: makeme.lodzdesign.com


Informacje ogólne o plebiscycie must have

must have to plebiscyt organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to unikalna rekomendacja konsumencka, oraz najbardziej medialne wydarzenie w polskim designie. must have to najbardziej rozpoznawalny i niezależny znak jakości, którym corocznie wyróżniane są najlepsze polskie produkty. Jego celem jest wsparcie sektora kreatywnego poprzez szeroką promocję produktów będących efektem współpracy producenta z projektantem. Zgłoszenia do plebiscytu przyjmowane są bezpłatnie poprzez formularz dostępny na stronie plebiscytu. Własnych nominacji, na podstawie przeglądu rynku, dokonuje także Rada Ekspertów, której głównym zadaniem jest ostateczna ocena wszystkich zgłoszeń.

Do 1 marca 2022 roku trwa nabór do kolejnej edycji plebiscytu. Lista wyróżnionych zostanie ogłoszona podczas najbliższej edycji festiwalu, która wystartuje w maju 2022 roku. 

Informacje o zasadach naboru, Radzie Ekspertów, liście wyróżnionych, formularz zgłoszeniowy i inne znajdują się na stronie plebiscytu: musthave.lodzdesign.com


Materiały do pobrania dla dziennikarzy
 • Raport z badania "Jakość życia w domu w czasie pandemii"
  informacja prasowa POBIERZ
  -
   wykresy, zdjęcia i materiały graficzne POBIERZ (10,20 MB)
  - nagranie z konferencji: ZOBACZ
 • Zwycięzcy make me! 2021
  - informacja prasowa POBIERZ
  - zdjęcia i materiały graficzne POBIERZ (10,63 MB)
  - zdjęcia finałowych projektów w jakości do druku LINK
  - zdjęcia i opisy finałowych projektów LINK
  - zdjęcia z wręczenia nagród i wystawy make me! FOTORELACJA
  - zapis transmisji z gali wręczenia nagród LINK

 • Wyróżnieni w plebiscycie must have 2021
  - notatka prasowa POBIERZ
  - zdjęcia wyróżnionych produktów LINK

 • Łódź Design Festival 2021 - EDYCJA WRZEŚNIOWA
  - główna notatka prasowa 15.ŁDF - LEPIEJ 2.0 POBIERZ
  - materiały graficzne POBIERZ (9,87 MB)
  - zdjęcia projektów i fotorelacja LINK
  - ulotka POBIERZ

 •  Łódź Design Festival 2021 - EDYCJA MAJOWA
  - główna notatka prasowa 15.ŁDF - LEPIEJ POBIERZ
  - zdjęcia projektów i fotorelacja LINK 
  - materiały graficzne  POBIERZ (30,33 MB)