Słownik współczesnych łodzianizmów

Słownik współczesnych łodzianizmów

17/09
czwartek
10:00 - 18:00
04/09
11:00 - 18:00
12/09
11:00 - 17:00
14/09
11:00 - 18:00
15/09
11:00 - 18:00
16/09
11:00 - 18:00
17/09
11:00 - 18:00
18/09
11:00 - 18:00
19/09
11:00 - 17:00
20/09
11:00 - 17:00
24/09
11:00 - 18:00
26/09
11:00 - 17:00

Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113
wernisaż: 17.09.2020, godz. 18.00 (online)
04.09.2020 - 17.10.2020

artyści: Karol Banach, Paula Dudek, Zuza Gadomska, Patryk Hardziej, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska
kuratorzy: Adriana Michalska, Michał Piernikowski

Zapraszamy także na rozmowę z twórcami wystawy, więcej informacji tutaj.

Wystawa „Słownik współczesnych łodzianizmów” jest kolejną próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. Jest ona kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, projektu, który powstał w 2019 roku w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. W ramach pierwszej odsłony, w której 23 polskich ilustratorów podjęło się zinterpretowania w formie graficznej (plakatu) słów i wyrażeń należących do gwary łódzkiej.

W tym roku chcemy kontynuować projekt, by słownik złożony z ilustracji mógł wzbogacić się o kolejne hasła. Wystawa, tak jak poprzednia edycja, organizowana jest przez Łódź Design Festival 2020 i Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Tym razem w Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zostanie zaprezentowanych 13 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła ze słownika łódzkiego. Wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji. Urzekają oryginalnością form graficznych oraz ogromnym ładunkiem humoru. Charakteryzują się różnorodnością stylistyczną, lapidarnością i precyzją wypowiedzi, przejrzystą koncepcją, bogatą wizualnie szatą graficzną oraz ciekawą kompozycją. Ilustracje są żywe, kreowane z wdziękiem i polotem. Niektóre posiadają ukryte treści, co pozwala odbiorcy interpretować je na wielu poziomach.

Autorami prac są współcześni polscy ilustratorzy z bogatym dorobkiem i sukcesami artystycznymi. Zaproszenie do projektu przyjęli: Karol Banach, Paula Dudek, Patryk Hardziej, Zuza Gadomska, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska. Wszystkich twórców, którzy wzięli udział w projekcie, charakteryzuje i łączy doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego. Każdy z nich ma wypracowany własny styl i estetykę. Cel, który został przed nimi postawiony, to transformacja słów na język wizualny, ich artystyczna interpretacja.

Ilustracje mają postać wielkoformatowych plakatów wykonanych w formacie 140 x 100 cm, opatrzonych wykorzystanym przez twórcę słowem/hasłem wraz
z wyjaśnieniem jego znaczenia. Wśród zilustrowanych pojęć znalazły się słowa, skróty wyrazowe lub nazwy miejsc, obiektów charakterystycznych dla współczesnego języka mieszkańców Łodzi, m.in. bajaderka, plackarnia/placek, filmówka, stajnia jednorożców, Off-Piotrkowska, Manhattan, Buła, Limanka, Fala, Manu, Pietryna, Park Śledzia i Biała Fabryka.

Warto podkreślić jeszcze jeden istotny aspekt projektu. Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program warsztatów plastycznych dla najmłodszych. Integralną częścią wystawy będzie kreatywny zeszyt łodzianizmów z ilustracjami zawierającymi zadania, które umożliwią dzieciom zdobywanie lub wzbogacenie wiedzy dotyczącej współczesnej gwary łódzkiej.

Słownik łódzki pisany za pomocą obrazów pokazuje, jak w błyskotliwy sposób można przekazać wiedzę o świecie, historii, kulturze miasta i jego mieszkańców w sposób przyjemny i efektywny, ucząc i bawiąc zarazem. Wystawa w niebanalny sposób przedstawia kulturę, architekturę, miejsca − ikony oraz etymologię słów z łódzkiego regionu. Wykonane przez artystów ilustracje spełniają zatem dwie podstawowe zasady: praktyczną i estetyczną. Podobnie jak poprzednio, także i teraz rysownicy postarali się o precyzję swych wypowiedzi artystycznych, unikając jednak dosadności, by pozostawić nieco przestrzeni dla wyobraźni widza, w którym dostrzegają wrażliwego czytelnika języka wizualnego.

Adriana Michalska

 • Karol Banach - rocznik 1990. Ilustrator. Specjalizuje się w ilustracji prasowej i komercyjnej. Zajmuje się również ilustracja dla dzieci, rysuje do książek, gazet i magazynów. Projektuje murale. Współpracował z takimi markami jak Adobe, Uber, The New York Times. Huawei, Snapchat, American Express, Ikea, Samsung, Costa Coffee oraz magazynami: The Washington Post, The New Republic, Przekrój, Architektura.
  hasło: PLACEK/PLACKARNIA - pizza/pizzeria

 • Paula Dudek - ilustratorka, graficzka, malarka. Zajmuje się ilustracją prasową, sitodrukiem, linorytem, projektuje okładki płyt, maluje obrazy i murale. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Academy of Fine Arts w Hadze w Holandii. Współpracowała z tytułami takimi jak: as Newsweek Polska, Kikimora, Gazeta Wyborcza, Dobre Wnętrza, Książki, Magazyn do czytania, La Rivista, Looped. Przygotowała projekty dla: for 6th Floor Theater, Lech Brewery, Ikea, Hemp Juice. Prace Pauli można oglądać na: www.instagram.com/pauladudek_ilu.
  hasło: BUŁA – potoczna nazwa Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

 • Zuza Gadomska - rocznik 1991, ilustratorka i projektantka. Z wykształcenia architektka (ukończyła Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) oraz skandynawistka ze specjalnością w języku szwedzkim (Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim). Ze względu na studia zajmuje się głównie ilustracją architektury. Od lat współpracuje z galerią designu mieszczącą się w Jednostce Marsylskiej - Cite Radieuse 318, która produkuje i dystrybuuje jej prace przedstawiające dzieła Corbusiera. Zajmuje się również ilustracją komercyjną, graficzną oprawą wydarzeń dla instytucji kultury oraz zleceniami indywidualnymi. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
  hasło:  MANUFAKTURA - centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

 • Paweł Jońca - rocznik 1968. Specjalizuje się w ilustracji prasowej. Najczęściej podejmuje tematy społeczne, psychologiczne lub zagadnienia związane z nowymi mediami. Na swoim koncie ma również projekty plakatów i okładek, w tym do wszystkich polskich tytułów Chucka Palahniuka. Jego prace zostały zaprezentowane w prestiżowym albumie „Illustration Now, vol. 5” wydawnictwa TASCHEN, prezentującym sylwetki 150 najciekawszych twórców współczesnej ilustracji na świecie. Zdobył szereg nagród, m.in. kilkukrotnie Chimerę, Grand Front oraz
dwukrotnie złoto, srebro i dwukrotnie brąz za ilustracje i plakaty w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Wybrani klienci: Apple, Architektura Murator, Biedronka, DATUM, Duży Format, EURO RSCG, Fontlab, Harvard Business Review, Malemen, Media & Marketing Polska, Nature, New Scientist, Newsweek Polska, Niebieska Studnia, Oprah magazine, Polkomtel, Prudential, Przekrój, Technologist, The Hollywood Reporter, Wprost, Wysokie Obcasy, Znak, Zwierciadło.

hasło: PARK ŚLEDZIA – określenie Parku Staromiejskiego w Łodzi, znajdującego się nieopodal Starego Rynku.

 • Patryk Hardziej - działający międzynarodowo ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w pięciu krajach, nagrodzonej "Projektem Roku 2016". Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.
  hasło: LIMANKA - potoczna nazwa ulicy Limanowskiego w Łodzi

 • Bartosz Kosowski - rocznik 1979. Ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filologii angielskiej we Wrocławiu, zdobywca trzech złotych medali przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. Zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował między innymi z Apple, Canal+, Legendary Pictures, Orange, The New Yorker, The Economist, The New Republic, The Hollywood Reporter i Politico. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane za granicą, w takich konkursach jak New York Festivals Awards, American Illustration, Spectrum, 3×3, Graphis, czy European Design Awards oraz publikowane w prestiżowych wydawnictwach Taschen, Abrams oraz Bloomsbury. Od czterech lat jest jednym z mentorów Adobe Design Achievement Awards.
  hasło: FILMÓWKA – Szkoła Filmowa w Łodzi czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera.

 • Ola Niepsuj - ilustratorka i graficzka. Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuje plakaty, identyfikacje wizualne oraz infografiki. Łącząc tradycyjne techniki z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Pracowała dla New York Times, The Wall Street Journal, Nike, Converse, Taschen, Thames and Hudson, HBO, Showmax, Ikea, Apple, Melissa i Skanska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała też w Portugalii – w Escola Superior de Artes e Design de Matosinhos oraz Faculdade de Belas Artes da Universidade do Porto. Prace Oli Niepsuj zdobyły srebrny medal Society od Illustrators NYC w 2017 roku, trzykrotnie wyróżniono je w prestiżowym roczniku American Illustration i dwukrotnie nagrodzono złotem w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Jej twórczość zdobyła uznanie na ponad 160 wystawach w Polsce i 30 innych krajach m.in w Japonii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Korei Południowej, Portugalii, Belgii, Boliwii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i na Kubie. www.olaniepsuj.com
  hasło: BAJDERKA - kuliste ciastko, wytwarzane na bazie odpadów cukierniczych.

 • Agata „Endo” Nowicka - ilustratorka i rysowniczka komiksowa, autorka plakatów i okładek do książek. Rysuje między innymi dla Wysokich Obcasów, Harper's Bazaar a także dla New Yorker, TIME i New York Times. Jej prace były prezentowane w American Illustration Book i TASCHEN Illustration Now!, American Illustration Book and Communication Arts Annual. www.agatanowicka.com | instagram.com/pixelendo
  hasło: FALA - potoczne określenie Aquaparku Fala, jednego z największych parków wodnych w Polsce.

 • Karolina Pawelczyk - ilustratorka. Studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rysować uczyła się na Central Saint Martins w Londynie. Pracuje głównie w branży fashion &beauty zarówno w Polsce jak i za granicą. Do jej klientów zaliczają się m.in. : Marc Jacobs Fragrances, Armanii Beauty, Glamour Germany, ELLE Polska, Bizuu. W wolnym czasie pływa na surfingu, gra w tenisa i jeździ na nartach.
  hasło: BIAŁA FABRYKA - Fabryka Ludwika Geyera, obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 • Jacek Rudzki - Art director w Motyw Studio i freelancer. Zajmuje się Komunikacją wizualną a w wolnych chwilach projektami z pogranicza rysunku i druku.
  hasło: MANHATTAN – potoczne określenie śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej.

 • Bożka Rydlewska - artystka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również w Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up. Bożka ma w swoim dorobku projekty artystyczne prezentowane w galeriach na całym świecie w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, na Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku czy Landmark North w Hong Kongu, jak i projekty z dziedziny sztuki użytkowej, tworzy m.in wzory na opakowania, porcelanę, tapety oraz tkaniny.
  hasło: STAJNIA JEDNOROŻCÓW - dworzec tramwajowy centrum.

 • Dawid Ryski - rocznik 1982. Ilustrator. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Obecnie mieszkający i pracujący w Puławach. Autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. W zeszłym roku ukazała się jego czwarta książka dla najmłodszych, wydana w prestiżowym niemieckim wydawnictwie Little Gestalten. Współpracował z m. in.: Apple, Saucony, Eurovision Music Contest, British Council, Ikea, Lagom Design.
  hasło: OFF PIOTRKOWSKA – alternatywny kompleks wielofunkcyjny w Łodzi, znajdujący się w dawnej fabryce Ramischa. Obecnie znajdują się tutaj: restauracja, puby, kawiarnie, pracownie artystyczne i architektoniczne, sklepy z rzemiosłem i designem.

 • Martyna Wójcik-Śmierska - rocznik 1985. Ilustrator, grafik, członek STGU. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalność projektowanie graficzne. Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuje nadruki, murale, plakaty i okładki. Specjalizuje się w ilustracji reklamowej i prasowej rysując m. in. dla: Lipton, WOŚP, Estrella Damm, Deloitte, Novum (DE),Monocle (UK), Anorak (UK), ComputerArts (UK), Centrum Myśli Jana Pawła II, Brewbot, Good Looking Studio, AngelCab (DE), Studioburo (FR), Centrum Myśli Jana Pawła II (Światowe Dni Młodzieży),TaxCare i Chmura Faktur, Muzeum Emigracji w Gdyni, Le Particulier (FR), The Financial Management CIMA (UK), The Personal Finance Society (UK), Elementi (SRB), Bulletin (UK), Agora, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Magazyn Pismo, Magazyn Znak, Architektura Murator, Zwierciadło, Magazyn Pani, Twój Styl, Wysokie Obcasy, Glamour, Newsweek, Charaktery, Sens, Gaga, Kikimora.
  hasło: PIETRYNA - potoczne określenie głównej ulicy w Łodzi – Piotrkowskiej
 • ____ 
  O bezpieczeństwo i komfort zwiedzania zadbała firma es system k, za pomocą oczyszczacza powietrza SAFE AIR.
  SAFE AIR to najnowszej generacji przemysłowy oczyszczacz powietrza cechujący się dużą wydajnością pracy. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki PM1 - w tym wirusy i bakterie. Ponad 99,995% skuteczności filtrowania dzięki absolutnym filtrom HEPA H14 (stosowanym w obiektach o najbardziej restrykcyjnych wymogach w zakresie jakości powietrza, w tym w branży medycznej) !

  Kluczowe korzyści SAFE AIR

  • chroni przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi złej jakości powietrza
  • nawet w zatłoczonych miejscach możemy czuć się bezpiecznie
  • eliminuje z otoczenia wszystkie mikroorganizmy (w tym niebezpieczne wirusy i bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów)
  • poprawia samopoczucie i produktywność w miejscu pracy
  • poprawia poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy
  >
  >