DOBRA/NOC

12.05.2022, godz. 17:30 - 20:00
13-15.05.2022, godz. 10:00 - 20:00
16-19.05.2022, godz. 10:00 - 18:00
20-22.05.2022, godz. 10:00 - 20:00

Wystawa w dniach: 12 – 22 maja 2022 r.
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Sen jest drugą najważniejszą czynnością fizjologiczną człowieka, zaraz po oddychaniu. Hindusi wierzą, że przychodzimy na świat z określoną pulą oddechów. W zależności od tego, jak będziemy nimi zarządzać, tak długie będzie nasze życie. Zaraz po oddychaniu w kolejce jest sen. Jako noworodki śpimy praktycznie bez przerwy, a w naszym mózgu nieustannie tworzą się nowe połączenia neuronowe. Zapamiętywane są megabajty informacji, a co za tym idzie, z nocy na noc rozwijamy się, rośniemy i uczymy. Jako dorośli przesypiamy ⅓ życia, stąd wiele startupów i instytucji badawczych próbuje stworzyć rozwiązania przyspieszające proces regeneracji organizmu, tak abyśmy spali jak najkrócej. Jednak zanim to nastąpi, na naszą uwagę zasługuje higiena cyklu dobowego, która służy jako podstawowe narzędzie do zachowania zdrowia psychofizycznego. Nie ma strefy życia, na którą sen nie oddziałuje. To w jego trakcie regulujemy funkcje hormonalne, oczyszczamy organizm z toksyn, regenerujemy się, czy realizujemy podstawowe funkcje poznawcze, takie jak pamięć. Bez zdrowego snu nie potrafimy być uważnymi słuchaczami, kreatywnymi pracownikami czy czułymi partnerami. Wystawa „DOBRA/NOC” opowiada o tym, co składa się na dobry sen. Porusza kwestie rytuałów, wyciszenia, potrzeby bliskości, właściwego wyposażenia sypialni czy nowych wspierających technologii, które poprawią jakość naszego snu.

Założeniem wystawy jest przejście przez cały cykl, od powrotu do domu (zakończenia pracy), przez rytuał wieczorny, zasypianie, bliskość ze sobą lub z partnerem, aż po sen głęboki, przebudzenie i wejście w nowy dzień. Wybrane zostały produkty, które często symbolizują cały segment rynku, tak aby zwrócić uwagę na skalę wyboru. Celem jest uwrażliwianie na rolę snu i zaproszenie do zadbania o jego jakość we własnym zaciszu domowym.

W ramach wystawy można zobaczyć wybrane projekty studentów School of Form Uniwersytetu SWPS zrealizowane w ramach zajęć z Projektowania Produktu, Materiałoznawstwa i Design Research.

Kuratorka: Joanna Jurga
Asystentka: Julia Bujak

>
>