Mieszkanie na nowe czasy

12.05.2022, 5:30 pm - 8 pm
13-15.05.022, 10 am - 8 pm
16-19.05.2022, 10 am - 6 pm
20-22.05.2022, 10 am - 8 pm

Wystawa w dniach: 12 – 22 maja 2022 r.
Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Zapragnęliśmy zmiany.
Poszukujemy nowych rozwiązań, nowych celów, lepszego życia.
Na nowo pracujemy, na nowo się uczymy. Na nowo urządzamy mieszkania.
Pragniemy by były bardziej zielone. By były dostosowane do naszych potrzeb.
Chcemy, by powstawały w sposób odpowiedzialny i by wyrażały nas.
Chcemy nowych mieszkań na nowe czasy.

W naszych mieszkaniach zapragnęliśmy zieleni.
Otaczamy się żyjącymi istotami, by czuć się lepiej.
Wybieramy przedmioty wykonane z dbałością o nasze środowisko.
Cenimy pracę rąk ludzkich, rzemieślniczą dbałość o detal.
Nasze wnętrza stały się biurami. Chcemy pracować wygodnie i zdrowo.
Modułowość i możliwość personalizacji stały się normą.

#rzemiosło #technologia #bezpieczeństwo
#komfort #bliskość
#kontakt #ekologia
#zieleń
#elastyczność #modułowość


 
Dom-Sanktuarium

W czasie pandemii nasze przyzwyczajenia i nawyki zmieniły się drastycznie. Razem z nimi percepcja przestrzeni, w której mieszkamy. Stół kuchenny stał się szkolnym biurkiem, sypialnia biurem, a niekończące się wideokonferencje domowników odbywające się na raz we wspólnej przestrzeni, były często niemożliwym do rozwiązania równaniem. Wielu z nas uwięzionych we własnych mieszkaniach marzyło o dodatkowych metrach kwadratowych i przysłowiowym świętym spokoju.

„Dom-Sanktuarium” jest symboliczną odpowiedzią na te potrzeby. Może nie zawsze możemy zmienić mieszkanie na większe, ale zawsze warto zadbać o podstawowe elementy codzienności:

  • światło – podkreślające tekstury i struktury materiałów,
  • zieleń – poprawiająca jakość powietrza,
  • kolory – budujące harmonijne otoczenie,
  • zapach – naturalne aromaty przenoszące nas w inną przestrzeń, bez ruszania się z miejsca.

Najważniejsze jest najprostsze.
Usiądź. Odpocznij.


 
IDEAS MAKE PRODUCTS

To hasło przyświeca czeskim projektantom i twórcom marki Egoé. Kolekcja designerskich mebli outdoorowych do ogrodu, restauracji oraz do infrastruktury miejskiej.

Celem projektantów, nie była rzucająca się w oczy ekskluzywność, a dyskretna i wyrafinowana kolekcja, respektująca otoczenie.
Od projektu do produkcji – każdy mebel powstaje w Bilovicach, małej wiosce na południu Moraw. Meble są skonstruowane tak, by wytrzymać każde warunki pogodowe. W efekcie powstały produkty, które potrafią się starzeć.

O Egoé można mówić, że to specjaliści od życia na zewnątrz. Meble o niepowtarzalnym designie oraz skrzynki kempingowe, które pozwalają ten design zabrać wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Tutaj wygoda i wytrzymałość idą ze sobą w parze. Marka Egoé nie przystaje na kompromisy, Wy również nie powinniście.

Biorąc pod uwagę temat festiwalu, marka Egoé przedstawi dwie kolekcje. Szukając sposobu na „regenerację”, możemy rozsiąść się wygodnie w krzesłach z kolekcji Hope, pobujać się i odprężyć. Wiejskie klimaty, garaż u dziadka, a może weranda, gdzieś na Mazurach? Z nostalgią patrzymy na kolekcję Štok, która przywołuje wspomnienia minionych lat, jednocześnie wpisując się w przyszłość, tworząc ponadczasowy design.

Kolekcja Hope. Na krzesłach nie wolno się huśtać, ale na tym tak. Przedstawiamy krzesło Hope. Stalowa konstrukcja i proste wykonanie, to jego znaki rozpoznawcze. Na tym krześle nie ma nudy. Spokojnie wytrzymasz długie spotkanie firmowe, czy rodzinną imprezę. Dostępna jest również wersja z tkanym oparciem.

Kolekcja Štok. Pierwsza w całości drewniana kolekcja Egoé, składa hołd uczciwemu rzemiosłu i prostemu, ponadczasowemu designowi. Štok może sobie w prosty sposób poskładać każdy. Dzięki temu opakowanie i transport są bardziej ekologiczne. Można wybierać spośród siedmiu rozmiarów taboretów i ław.

Projekt: Egoé studio (kolekcja Hope), Daniel Golík, Michaela Homolová (kolekcja Štok).


 
Pracuj lepiej, czuj się lepiej

Choć Bakata Design od 25 lat specjalizuje się w wyposażaniu wnętrz kontraktowych: biur, hoteli, siedzib firm, placówek bankowych, to szybko zareagowała na nowe potrzeby swoich klientów, związane z pracą w domu. W sklepie internetowym firmy można znaleźć selekcję produktów wybranych pod kątem wyposażenia domowego biura: ergonomicznych foteli, biurek o kompaktowych rozmiarach, ramion do monitorów pozwalających na optymalne dla naszego wzroku i postawy ustawienie komputerowych ekranów i laptopów, wreszcie pomysłowych akcesoriów podnoszących komfort pracy.

Na wystawie prezentuje dwie propozycje aranżacji domowego stanowiska pracy przy wykorzystaniu mebli Herman Miller, HAY i Colebrook Bosson Saunders. Jedno pozwala na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą w czasie dnia pracy, dzięki nadstawce Monto (CBS) i zapewnia właściwe ustawienie laptopa, dzięki przenośnej podstawce Oripura (CBS). Na drugim stanowisku zwraca uwagę ramię do monitora Ollin (CBS) pozwalające ustawić ekran komputera lub laptopa na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem, a także sprawnie zmienić to położenie. To rozwiązanie idealne dla projektantów, architektów, grafików, twórców animacji i… fanów gier komputerowych. Fotel Cosm (Herman Miller) nie tylko wyróżnia się ciekawym, charakterystycznym designem, ale też zapewnia komfortowe wsparcie podczas siedzenia i samoczynnie dopasowuje się do postury siedzącego – może z niego korzystać wygodnie cała rodzina.

Ponadto na wystawie zobaczymy dwa biurka świetnie wpisujące się w domowe wnętrza. CPH 90 (HAY) wprowadza klasyczną estetykę drewnianego biurka w nowoczesny kontekst. Z kolei AbakEnvironments (Herman Miller) dzięki aluminiowym nogom o zaoblonej linii stanowi wyróżniający się element eleganckiego, domowego biura. Ostatni z eksponatów to Anywhere Case – przybornik pozwalający magazynować i przenosić wszystkie niezbędne osobiste przedmioty i dokumenty.

Projekt: Ronan i Erwan Bouroullec (CPH 90), Studio 7.5 (Cosm), Craig Jones Design (Anywhere Case), Tim Wallace (AbakEnvironments), CBS Design Team (Ollin, Monto, Oripura)


 
OF – OLKA FASOLKA.

Naczynia i urządzenia szklane. Kiełkownica

To bodziec do zastanowienia się nad nadposiadaniem. Nawiązuje do idei ready-made. W czasach plastiku, kiedy nawet sól morska zawiera plastik, zdrowe szklane słoiki są odpadem. Funkcja zależy od wyobraźni użytkownika. Mogą stać się kiełkownicą. Wystarczy zrobić w deklu dziurki. Ziarno, woda, szkło i powietrze. Proste prawda?
„OF” „zaprojektowano” z nadzieją, że każdy kto zobaczy w sprzedaży zwykły słoik z dziurkowanym deklem za 100 zł zastanowi się - „o co tu chodzi?!” Mogę zrobić sobie taki sam.

W czasie pandemii wiele osób straciło pracę, częściej zastanawia się nad tym – czy stać ich na nową rzecz. Warto zastanowić się czy potrzebujemy nowej rzeczy. Kontakt z przyrodą, szczególnie mieszkańców miast – zamkniętych w 4 ścianach, jest utrudniony. Nasze życie zmieniło się.

OF” to ekologiczna alternatywa ogródków na czas pandemii. Doskonałe zajęcie dla dzieci, uczy uprawy roślin, obserwacji natury. Jak dbać o przyrodę – wykorzystując posiadane już przedmioty nadając im nowe funkcje.

Projekt: Aleksandra Kujawska


 
Selekcja: Łódź Design Festival 

>
>