RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

LDF2022 RM. Roman Modzelewski. Sen o LodziWystawa w dniach: 14.05–31.12.2022 r. Godziny i zasady wstępu dostępne na stronie Muzeum Miasta Łodzi.
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, Łódź.
Otwarcie wystawy: 13 maja, godz. 18:00

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romana Modzelewskiego (28.02.1912–24.12.1997). Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach przygotowało wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Ideą wystawy jest przypomnienie roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego i starań o zachowanie jego wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów – wpływu na kształt programowy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i podkreślenie zasług w nowoczesnym projektowaniu przemysłowym.

Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i miłośnikiem muzyki, który całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią. Był współzałożycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w tym mieście (obecnie ASP), w której pełnił funkcję pierwszego rektora, a później dziekana, wykładając na tej uczelni przez niemal 40 lat. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy słynny architekt Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc porzucić uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi, rezygnując tym samym z marzenia o międzynarodowej sławie.

Kurator: Adam Klimczak
Współpraca kuratorska: Monika Kowalczyk

www.muzeum-lodz.pl

>
>