Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy

Wystawa w dniach: 12.05 – 07.08.2022 r. Godziny zwiedzania i zasady wstępu dostępne na stronie Galerii Re:Medium.
Miejsce: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113, Łódź.
Wernisaż wystawy: 12 maja 2022 r., godz. 17:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 14 maja 2022 r., godz. 19:30

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” – to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Osią, wokół której powstało są ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w języku polskim, a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Pisany” za pomocą obrazów tegoroczny „Słownik” daje wyraz przenikaniu się dwóch języków, a tym samym dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Do wykonania ilustracji zaprosiliśmy autorów polskich i ukraińskich.

Ciekawym i oryginalnym elementem wystawy są dekoracje wykonane przez Bovską, zawierające abstrakcyjne, florystyczne motywy w barwach flagi ukraińskiej, symbolizujące niebo, pokój i wolność (niebieski) oraz zboże, urodzaj i obfitość (żółty), jako że Ukraina zwana jest powszechnie spichlerzem Europy.

Wśród zilustrowanych pojęć znalazły się te ogólnie znane z tekstów czy współczesnego języka mówionego, jak np. wataha, bohomaz, mereżka, step, ohyda, majdan, chmara, ale są i takie, których znaczenie nie jest już takie oczywiste dla każdego. Zapożyczenia, powstałe w wyniku wielu przemian kulturowych, historycznych i obyczajowych, wzbogacają i ożywiają język, poszerzają jego możliwości jako narzędzia komunikacji, ekspresji i społecznej identyfikacji. Są także oznaką i potwierdzeniem istnienia kontaktów kulturowych ponad granicami krajów i języków. Należy zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter tej edycji „Słownika”, który wynika z faktu, iż prezentowane na wystawie prace są dziełem grafików i ilustratorów pochodzących zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Ważne w tym projekcie jest także odwoływanie się artystów zarówno do doświadczania tych emocji, które towarzyszą każdemu człowiekowi w sytuacji zagrożenia, jak i tych, których doznajemy, gdy ogląda się przejawy okrutnej rzeczywistości z oddalenia.

„Słownik ukrainizmów” komentuje również aktualne wydarzenia, na tle których zarówno pewne słowa, jak i przekaz artystyczny nabierają szczególnej wymowy.

Kuratorka: Adriana Usarek, Michał Piernikowski
Autorzy: Art Studio Agrafka, Bovska, Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa
Hasła: wataha, bohomaz, mereżka, step, ohyda, majdan, chmara, kureń, koromysło, hopak, bandura, ohyda, szarawary


Warsztat plastyczny: Mój ulubiony ukrainizm
Kiedy: 14 maja, godz 18:00 - 19:00
Miejsce: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
Ilość miejsc: 15.
Warsztat dla dzieci w wieku: 5 - 12 lat
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy do 13.05. (piątek), do godz. 16.00: sekretariat@mgslodz.pl lub telefonicznie 42 674 10 59

Miłośniczki i miłośnicy ilustracji! Mistrzynie i mistrzowie nożyczek! W ramach warsztatów uczesniczki/cy wylosują wyrazy ze słownika ukrainizmów, by za pomocą różnych materiałów plastycznych (bibuła, kolorowe kartony, flamastry) oraz technik, m.in. kolażu, wykonać własne ilustracje poszczególnych ukrainizmów, takich jak: chmara, wataha, koromysło, bohomaz, step, hopak czy mereżka itp. Zobaczymy, jakie niezwykłe dzieła zostaną wyczarowane z kolorowych papierów i kartonów…

Prowadząca: Adriana Usarek - kuratorka wystawy, historyczka i krytyczka sztuki, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Université de Nantes. Obecnie pracuje w dziale organizowania wystaw i upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Kuratorka wystaw oraz autorka tekstów do katalogów i folderów poświęconych twórczości współczesnych artystów.

www.mgslodz.pl

 

>
>