dla dziennikarzy

dla dziennikarzy

materiały do pobrania

Kontakt dla dziennikarzy
Aleksandra Kietla

Aleksandra Kietla
rzecznik prasowa ŁDF
693 860 022
a.kietla@lodzdesign.com


 

Olga Kisiel-Konopka

Olga Kisiel-Konopka
OKK PR
882 444 811
olga@okkpr.pl

 

Podpowiedź: Chcesz być na bieżąco? Zapisz się newsletter dla dziennikarzy. 


Informacje ogólne o Łódź Design Festival

ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny Program Główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.

Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 590 000 osób z całego świata (dane za okres 2007-2021 r.).

Łódź Design Festival 2022, pod hasłem re:generacja, odbędzie się w dniach 12-22 maja (wstęp bezpłatny).


Informacje ogólne o konkursie make me!

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei, oraz wsparcie młodych projektantów (20-35 lat), którzy są gotowi do startu. Finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki obecności w konkursie, w tym: zaistnienie w środowisku projektowym, promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Konkurs realizowany od 2008 roku, adresowany jest nie tylko do designerów, ale także adeptów kierunków artystycznych i projektowych. Dedykowany wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach grono jury, a dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, make me! może być trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

28 marca 2022 roku zakończył się nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas najbliższej edycji festiwalu, która wystartuje w maju 2022 roku. Dzięki wsparciu Mecenasa festiwalu - Ceramiki Paradyż oraz fundatorów nagród - Sponsorowi INTERPRINT Polska, Sponsorowi LPP i Partnerowi Cosentino, pula nagród make me! Design Awards 2022 to aż 60.000 zł! 

Informacje o nagrodach, Jury, dotychczas nagrodzonych oraz formularz zgłoszeniowy i inne znajduję się na stronie konkursu: makeme.lodzdesign.com


Informacje ogólne o plebiscycie must have

must have to plebiscyt organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to unikalna rekomendacja konsumencka, oraz najbardziej medialne wydarzenie w polskim designie. must have to najbardziej rozpoznawalny i niezależny znak jakości, którym corocznie wyróżniane są najlepsze polskie produkty. Jego celem jest wsparcie sektora kreatywnego poprzez szeroką promocję produktów będących efektem współpracy producenta z projektantem. Zgłoszenia do plebiscytu przyjmowane są bezpłatnie poprzez formularz dostępny na stronie plebiscytu. Własnych nominacji, na podstawie przeglądu rynku, dokonuje także Rada Ekspertów, której głównym zadaniem jest ostateczna ocena wszystkich zgłoszeń.

1 marca 2022 roku zakończył się nabór do tegorocznej edycji plebiscytu.

Informacje o zasadach naboru, Radzie Ekspertów, liście wyróżnionych, formularz zgłoszeniowy i inne znajdują się na stronie plebiscytu: musthave.lodzdesign.com


 Materiały dla dziennikarzy:
 • Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
  - informacja prasowa - podsumowanie festiwalu (26.05.2022) POBIERZ
  - fotorelacja - album online ZOBACZ
  - informacja prasowa - zapowiedź drugiego weekendu (19.05.2022) POBIERZ
  informacja prasowa - wyjątkowa wystawa o twórczości Romana Modzelewskiego (09.05.2022 POBIERZ
  - informacja prasowa (04.05.2022) POBIERZ
  - ulotka z programem POBIERZ (2,87 MB)
  - grafiki do internetu POBIERZ (3,79 MB)
  - plakat do druku POBIERZ (1,38 MB)
 • konkurs make me! 2022
  - fotorelacja - album online ZOBACZ
  -
  informacja prasowa - laureaci nagród (13.05.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - finaliści konkursu (13.04.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - nagrody i jury (16.03.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - trwa nabór (17.02.2022) POBIERZ
  - grafiki_nabór POBIERZ (1,73 MB)
 • plebiscyt must have 2022
  - fotorelacja - album online ZOBACZ
  - informacja prasowa - gala wręczenia statuetek (16.05.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - finaliści plebiscytu (21.03.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - nabór i Rada Ekspertów (07.02.2022) POBIERZ
  - grafiki_nabór POBIERZ (10,5 MB)
 • publikacja "Pływające Wyspy. Poradnik 1.0" 
  - informacja prasowa - zbuduj pływającą wyspę (29.03.2022) POBIERZ
  - grafiki do internetu POBIERZ (14,4 MB) 
 • Raport z badania "Jakość życia w domu w czasie pandemii"
  informacja prasowa POBIERZ
  wykresy, zdjęcia i materiały graficzne POBIERZ (10,20 MB)
  nagranie z konferencji: ZOBACZ
 • Wystawa "Piknik na skraju drogi" (mat. prasowe Mazda Polska)
  - informacja prasowa (doc) POBIERZ
  - informacja prasowa (pdf) POBIERZ
  - materiały graficzne POBIERZ (114 MB)