dla dziennikarzy

dla dziennikarzy

Kontakt dla dziennikarzy

Aleksandra Kietla

Aleksandra Kietla
rzecznik prasowa ŁDF
693 860 022
a.kietla@lodzdesign.com


 

Olga Kisiel-Konopka

Olga Kisiel-Konopka
OKK PR
882 444 811
olga@okkpr.pl

 

Podpowiedź: Chcesz być na bieżąco? Zapisz się newsletter dla dziennikarzy. 

Przejdź do sekcji materiały do pobrania


Informacje ogólne o Łódź Design Festival

ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.Łódź Design Festival to idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny Program Główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.

Festiwal odwiedziło w trakcie dotychczasowych edycji ponad 590 000 osób z całego świata (dane za okres 2007-2021 r.).

17. edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 18-28 maja 2023 roku.

Przydatne linki:


Informacje ogólne o konkursie make me!

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei, oraz wsparcie młodych projektantów (20-35 lat), którzy są gotowi do startu. Finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyły się przed nimi dzięki obecności w konkursie, w tym: zaistnienie w środowisku projektowym, promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. Konkurs realizowany od 2008 roku, adresowany jest nie tylko do designerów, ale także adeptów kierunków artystycznych i projektowych. Dedykowany wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu. W make me! nagradzane są również projekty eksperymentujące z materiałem czy poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach grono jury, a dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie i kontaktom z ekspertami, make me! może być trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

Trwa nabór do 16. edycji konkursu make me!, zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca 2023 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas najbliższej edycji festiwalu, która wystartuje 18 maja 2023 roku. Pula nagród make me! Design Awards 2023 to aż 50 000 zł! 

Informacje o nagrodach, Jury, dotychczas nagrodzonych oraz formularz zgłoszeniowy i inne znajduję się na stronie konkursu: makeme.lodzdesign.com


Informacje ogólne o plebiscycie must have

must have to plebiscyt organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to unikalna rekomendacja konsumencka, oraz najbardziej medialne wydarzenie w polskim designie. must have to najbardziej rozpoznawalny i niezależny znak jakości, którym corocznie wyróżniane są najlepsze polskie produkty. Jego celem jest wsparcie sektora kreatywnego poprzez szeroką promocję produktów będących efektem współpracy producenta z projektantem. Zgłoszenia do plebiscytu przyjmowane są bezpłatnie poprzez formularz dostępny na stronie plebiscytu. Własnych nominacji, na podstawie przeglądu rynku, dokonuje także Rada Ekspertów, której głównym zadaniem jest ostateczna ocena wszystkich zgłoszeń.

1 marca 2022 roku zakończył się nabór do must have 2022.

Informacje o zasadach naboru, Radzie Ekspertów, liście wyróżnionych, formularz zgłoszeniowy i inne znajdują się na stronie plebiscytu: musthave.lodzdesign.com


 Materiały dla dziennikarzy:
 • konkurs make me! 2023
  - informacja prasowa - ruszył nabór (22.11.2022) POBIERZ
  - grafiki do naboru POBIERZ (3,64 MB)
  - fotorelacja make me! 2022 - album online ZOBACZ

 • publikacja "Pływające Wyspy. Poradnik 1.0" 
  - informacja prasowa - zbuduj pływającą wyspę POBIERZ
  - grafiki do internetu POBIERZ (14,4 MB)
 • Raport z badania "Jakość życia w domu w czasie pandemii"
  - informacja prasowa POBIERZ
  - wykresy, zdjęcia i materiały graficzne POBIERZ (10,2 MB)
  - nagranie z konferencji: ZOBACZ

 • Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA
  -
  fotorelacja - album online ZOBACZ
  - informacja prasowa - podsumowanie festiwalu (26.05.2022) POBIERZ
  informacja prasowa - wyjątkowa wystawa o twórczości Romana Modzelewskiego (09.05.2022 POBIERZ
 • konkurs make me! 2022
  - fotorelacja - album online ZOBACZ
  -
  informacja prasowa - laureaci nagród (13.05.2022) POBIERZ
  - informacja prasowa - finaliści konkursu (13.04.2022) POBIERZ
 • plebiscyt must have 2022
  - fotorelacja - album online ZOBACZ
  - informacja prasowa - finaliści plebiscytu (21.03.2022) POBIERZ