PODCAST RÓŻNE RZECZY #ODCINEK17 – o zasobach wody
Wracamy z nowym sezonem naszego podcastu Różne Rzeczy. Po doświadczeniach w nagrywaniu pierwszych odcinków postanowiliśmy zmienić nieco formułę. Zrezygnowaliśmy z wywiadów przeprowadzanych „na odległość”, które do tej pory nagrywaliśmy za pomocą internetowych komunikatorów czy telefonów komórkowych. Tym razem wpraszamy się do domów i pracowni naszych rozmówców! Pod pretekstem rozmów o projektowaniu poznajemy historie prywatne, rodzinne anegdoty i plany na najbliższą przyszłość. Szukamy impulsów, punktów zwrotnych, wydarzeń które ukształtowały świat twórców polskiego designu.
Seria realizowana jest we współpracy z Michałem Grudą, przewodniczącym Stowarzyszenia Topografie i liderem projektu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
woda – miasto – klimat
Od wielu lat powtarzaliśmy, że żyjemy na błękitnej planecie pełnej wody. Czy to stwierdzenie było kiedykolwiek prawdziwe? Niestety, to ogólne przekonanie, jest dość mylne. W możliwie największym uproszczeniu: tylko 3% zasobów wody na świecie to woda słodka. Z tych 3% aż 2/3 to masy lodu na biegunach, więc tak naprawdę okazuje się, że z całego wodnego bogactwa do dyspozycji ludzkości jest zaledwie 1% wszystkich zasobów wody na świecie!*
Rozmowa z dr. Hab. Tomaszem Jurczakiem, kierownikiem Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, z jednej strony daje fajną perspektywę na innowacyjne rozwiązania dla miast, pozwalające lepiej dostosować je do wyzwań współczesności w kontekście dbania o zasoby wodne, a z drugiej strony nie pozwala spać spokojnie… Niestety uświadamia nam, że sygnałów alarmowych, wysyłanych przez naturę jest coraz więcej i jeśli nie zaczniemy ich traktować poważnie, to koniec życia ludzkiego na Ziemi zacznie być realną perspektywą przyszłych pokoleń.
—
Pobierz publikację „Pływające wyspy. Poradnik 1.0”
Subskrybuj nasze kanały, aby niczego nie przegapić!