Jury make me!
Poznajcie skład Jury, który oceni nadesłane projekty do make me! 2023:
MAJA GANSZYNIEC
Maja Ganszyniec jest projektantką z kompleksowym podejściem do procesu projektowania. Urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie ukończyła studia projektowe na Royal College of Art w Londynie w 2008 roku.
W 2013 roku założyła Studio Ganszyniec, skupiając się na obiektach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie, które jest zarówno wizjonerskie, jak i odpowiedzialne – zawsze szuka nowych możliwości w granicach myślenia strategicznego.
Przez ostatnią dekadę współpracowała z markami takimi jak IKEA, DUKA, Comforty czy Noti. W 2017 roku polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej tytuł Projektanta Roku. W 2020 została powołana na stanowisko dyrektora kreatywnego Profim – wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce
i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. Jest także właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.
fot. Tomasz Kuczma

Wiadomość do uczestników od Mai Ganszyniec

JOANNA KROKOSZ
Projektantka i wykładowczyni na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Prowadzi Pracownię Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego i Laboratorium Projektowania Uniwersalnego. Zajmuje się projektowaniem społecznym, włączającym i uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci i osób z niepełnosprawnościami. W 2022 obroniła doktorat, którego celem była poprawa jakości życia osób starszych poprzez zwiększenie dostępu do terapii zajęciowej.
Trzykrotnie znalazła się w gronie finalistów make me! (Jelonek – meblozabawka, Therapy Set – zestaw pomocy terapeutycznych i Uni – uniwersalna kurtka przeciwdeszczowa). Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Sztokholmie, Mediolanie, Kolonii, Belgradzie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.
WIADOMOŚC DO UCZESTNIKÓW OD JOANNY KROKOSZ
INGRID VAN DER WACHT
Właścicielka firmy Factor-I (2001), gdzie pracuje jako facylitatorka, specjalistka do spraw komunikacji i autorka koncepcji, koncentrując się na współ/projektowaniu lepszego świata. Od lat pracuje dla organizacji napędzanych (holenderskim) designem, jak dla Dutch Design Foundation, organizatora Dutch Design Week.
Ingrid zajmuje się międzynarodowymi sprawami publicznymi, aby ustanowić i wzmocnić światowe kontakty z organizacjami i instytucjami demonstrującymi siłę (holenderskiego) projektowania dla globalnych zmian. Jest członkiem zarządu globalnej sieci World Design Weeks oraz na poziomie europejskim zarządu BEDA – Biura Europejskiego Stowarzyszenia Wzorniczego.
Przez lata współtworzyła i pracowała nad europejskimi projektami wzorniczymi, które cenią i inwestują w potęgę designu, jak doskonalenie wydajności organizacji – ADMIRE Design Management Europe Award, opracowywanie narzędzi i podejść do wspólnego projektowania na rzecz innowacji i integracji: PROUD Europe, lub bardzo konkretny projekt tematyczny do współtworzenia rozwiązań przeciwdziałających utracie i marnowaniu żywności na początku łańcucha żywnościowego – Food Heroes. Daje jej to bogate doświadczenie i szeroką sieć, która wspiera projektantów i umożliwia dalszy rozwój projektów w celu ulepszenia świata.

WIADOMOŚĆ DO UCZESTNIKÓW OD INGRID VAN DER WACHT

MAURIZIO BURRATO
Urodzony w 1966 roku w Pinerolo. Studiował wzornictwo przemysłowe i inżynierię budowlaną w „Istituto Tecnico M. Buniva” w prowincji Pinerolo w Turynie. Od 1994 do 2013 pracował jako kierownik ds. badań i rozwoju oraz sprzedaży w różnych firmach na rynku MFC i HPL/CPL. Od 2013 roku jest członkiem zespołu projektowo-marketingowego w Interprint. Dyrektor zarządzający i ambasador marki Interprint Italia.
WIADOMOŚĆ DO UCZESTNIKÓW OD MAURIZIO BURRATO
SZYMON HANCZAR
Architekt wnętrz, projektant przedmiotów. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie jej wykładowca i kierownik Katedry Mebla. Studiował również na Akademie der Bildenden Kuenste w Monachium. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, przestrzeni ekspozycyjnych. Prekursor minimalnych przestrzeni mieszkalnych.
Autor projektów, które zdobyły wyróżnienie must have na Łódź Design Festiwal, Diament Meblarstwa czy LIT Design Award. Juror w wielu konkursach projektowych. Prowadzi własne studio projektowe.

WIADOMOŚĆ DO UCZESTNIKÓW OD SZYMONA HANCZARA

TOMEK RYGALIK
Główny projektant w Studio Rygalik pracujący nad architekturą i produktami dla wiodących firm i międzynarodowych marek takich jak Cappellini, Moroso, Ghidini, Siemens, Heineken czy Ikea. Pedagog z otwartością i bogatym doświadczeniem oraz doktoratem z wzornictwa przemysłowego; profesor na Aalto University.
Założyciel i dyrektor kreatywny marki mebli i akcesoriów TRE Product; współzałożyciel interdyscyplinarnej społeczności DesignNature oraz kreatywnego kampusu w Sobolach.
fot. Monika Olszewska
WIADOMOŚC DO UCZESTNIKÓW OD TOMKA RYGALIKA
MICHAŁ PIERNIKOWSKI
Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu.
Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany dizajn.
fot. Oświecony

WIADOMOŚĆ DO UCZESTNIKÓW OD MICHAŁA PIERNIKOWSKIEGO
Obrady jury konkursu make me! składają się z dwóch etapów. W pierwszym etapie obrad jury będzie oceniać nadesłane projekty według następujących kryteriów:
-
kryterium 1 – ocena formalna przedstawienia projektu – czy zdjęcia / wizualizacje w czytelny sposób pokazują formę przedmiotu i jego funkcje, czy opis jest zrozumiały i jasno przedstawia zgłaszany pomysł, czy projektant dołączył dodatkowe materiały / linki / prezentacje objaśniające koncepcję,
-
kryterium 2 – oryginalność rozwiązania projektowego – czy projektant zaproponował nowe rozwiązania lub zmienił w znaczącym stopniu istniejące rozwiązania,
-
kryterium 3 – trafność realizacji założeń – czy zaproponowane rozwiązania (forma, materiał, proces) trafnie odpowiadają na zdiagnozowany problem,
-
kryterium 4 – walory estetyczne projektu – poprawność przyjętych rozwiązań,
-
kryterium 5 – potencjał rynkowy, komunikacyjny, eksperymentalny projektu – projekt musi cechować się jednym z trzech potencjałów – rynkowy (trafnie zdiagnozowane zapotrzebowanie rynkowe, możliwość produkcji, efektywność kosztowa, świadome wykorzystanie materiałów), komunikacyjny (projekt cechuje duży potencjał modotwórczy, trafnie wpisujący się w obecne trendy), eksperymentalny (zaproponowane rozwiązania mogą prowadzić do opracowania nowych, innowacyjnych produktów, nawet jeśli produkt nie jest jeszcze w pełni przetestowany, to zdiagnozować można jego potencjał do zmiany i zastąpienia istniejących na rynku rozwiązań).