Rada Ekspercka must have

Pod koniec stycznia 2025 roku, zostanie ogłoszona Rada Ekspercka, która oceni zgłoszone projekty do plebiscytu must have 2025.

 


 

Zgłoszone projekty do must have 2024 oceniała Rada Ekspercka w składzie:

KAMIL BIAŁAS

Pasjonat modernistycznej architektury i ponadczasowego designu. Studiował stosunki międzynarodowe oraz filologię litewską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłość do pisania o designie i architekturze skłoniła go do przeprowadzki do Warszawy, gdzie objął stanowisko redaktora prowadzącego serwis „Bryla.pl”. Po latach założył swoje medium, które dziś jest liderem w branży architektury w Polsce. Jest redaktorem naczelnym magazynu „whiteMAD” i serwisu „Whitemad.pl”. Od 2022 r. jako członek Rady Ekspertów merytorycznie wspiera plebiscyt must have, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

AGNIESZKA GRUSZCZYŃSKA-HYC

Redaktorka naczelna polskiej edycji międzynarodowego magazynu „AD” (architecturaldigest.pl). Ekspertka i entuzjastka designu oraz architektury, historyczka sztuki. Łączy różne dziedzin twórczości, które razem zyskują siłę oddziaływania. Przekonuje o niebagatelnej roli otoczenia na kondycję człowieka i przygląda się trendom rozumianym jako odbicie szerszych zmian społecznych. Wcześniej była redaktorką naczelną magazynów „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i serwisu „Urzadzamy.pl”, redaktorką „Domu & Wnętrza” i „Architektury-murator”. Współtworzyła pierwszą edycję Artshow, wydarzenia poświęconego sztuce współczesnej, organizowała konferencje dla architektów wnętrz. W Radzie Ekspertów plebiscytu must have od dziesięciu lat, wraca po rocznej przerwie.

ANNA GRUŻEWSKA

Redaktor Naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”. Dziennikarka, redaktorka, jurorka w konkursach projektowych, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Ogląda sesje, wybiera przedmioty, które znajdą się na łamach gazety, poznaje ich twórców. Ceni sobie możliwość rozmowy z projektantami, poznania ich pomysłów i racji. Lubi zadawać pytania, ale pozwala też wygadać się swoim rozmówcom. Lubi też temperować ołówki, podróżować, oglądać dzieła sztuki w wielkich muzeach i małych kościółkach.

JAM KOLEKTYW /
Jola Skóra & Anna Olga Chmielewska

Jola Skóra jest fotografką, projektantką, pomysłodawczynią JAM KOLEKTYW. Absolwentką ASP w Poznaniu oraz PWSFTviT w Łodzi od kilkunastu lat związaną zawodowo z branżą kreatywną. Tworzy koncepcje kreatywne i estetyczne sesji zdjęciowych oraz wizualizacji. Specjalizuje się w fotografowaniu wnętrz i aranżacyjnych sesjach przedmiotów. W swoim dorobku ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych o tematyce wnętrzarskiej i lifestyle’owej.

Anna Olga Chmielewska projektuje wnętrza od 1991 r. Jest również stylistką wnętrz i scenografką. Absolwentka architektury wnętrz na ASP w Warszawie i Poznaniu. Jej ulubione tematy to eklektyczne mieszkania w starych kamienicach, przytulne siedliska poza miastem i butikowe przestrzenie użytkowe. Specjalizuje się w stylizowaniu i aranżowaniu wnętrz na potrzeby sesji zdjęciowych, projektowaniu scenografii do sesji i filmów reklamowych. Autorka tekstów o architekturze i projektowaniu w prasie branżowej. 

KATARZYNA KSIĘŻOPOLSKA

Redaktorka naczelna portalu „MAGAZIF.com”. Autorka wywiadów, tekstów, relacji z wydarzeń, poradników i raportów dla branży architektury, designu i wnętrz; moderatorka paneli dyskusyjnych, rozmów i spotkań; prowadząca warsztaty i konsultacje dla architektów i projektantów w zakresie komunikacji. Kierowniczka produkcji filmów dokumentalnych, poświęconych branży wnętrzarskiej. Cyklicznie dokonuje autorskiego przeglądu inspiracji, nowości oraz wydarzeń branżowych w ramach formatu „MAGAZIF NEWS”. Zasila szeregi jury najważniejszych konkursów branżowych w Polsce. Z wykształcenia socjolog i filolog polski. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w branży badawczej, zajmując się badaniami marketingowymi, koordynacją międzynarodowych projektów oraz consultingiem dla firm w zakresie wdrażania nowych produktów i usług. Miłośniczka designu i mody.

MARIA OSTROWSKA

Service i UX designerka, antropolożka kultury, popularyzatorka polskiego designu i przemysłów kreatywnych za granicą, współtwórczyni i koordynatorka wielu polskich i zagranicznych wystaw, pokazów mody, wykładów i warsztatów, m.in. podczas Milan Design Week, London Design Biennale, London Fashion Week czy WantedDesign w Nowym Jorku. Przez wiele lat prowadziła Program Polska Design w Instytucie Adama Mickiewicza. Odpowiedzialna za zarządzanie ekspozycją i opiekę kuratorską nad przestrzenią Polskiego Pawilonu podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Jako część zespołu kreatywnego współtworzyła koncepcję programową udziału Polski w EXPO 2025 w Japonii. Obecnie zarządza przygotowaniem wystawy, contentem i UX Polskiego Pawilonu na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace.

PĄGOWSKI STUDIO /
Monika Pągowska & Tomasz Pągowski

Od 16 lat wspólnie tworzą multidyscyplinarne projekty wykorzystując szeroki wachlarz kompetencji do tworzenia projektów wnętrz, przedmiotów użytkowych, komunikacji wizualnej, multimediów, muzyki oraz programów telewizyjnych. W ramach 4 projektów telewizyjnych, prowadzonych przez Tomasza, zrealizowali dotąd ponad 250 odcinków, edukując widzów w dziedzinie organizacji przestrzeni życiowej i uwrażliwiając ich na indywidualne potrzeby funkcjonalno-stylistyczne. W swoich projektach duży nacisk kładą na świadomość ekologiczną oraz realne potrzeby człowieka w kontekście zrównoważonego rozwoju. Unikają szufladkowania, ponad trendami poszukując optymalnego balansu między świeżością a trwałością, żartobliwie klasyfikując swój styl jako „empatyczny”. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowo, promują działania proekologiczne, ochronę klimatu i zwierząt, żyjąc w duchu less waste.

MICHAŁ PIERNIKOWSKI

Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany design.

fot. Oświecony

HANNA RYDLEWSKA

Dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska” i redaktorka prowadząca „Vogue Polska Living”. Dla tego tytułu przygotowuje podcast o designie, sztuce i architekturze. W radiu Chilli Zet prowadzi autorską audycję o kulturze i modzie „Edycja limitowana”. Jest prezeską wydawnictwa książkowego Osnova Publishing. Autorka książki „Po prostu przyjaźń” i współautorka bestsellera „Slow Sex. Uwolnij miłość”.

ANNA ŻMIJEWSKA

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockie. Od 2008 roku redaktorka miesięcznika „Architektura-murator”, w którym zajmuje się tematyką poświęconą szeroko rozumianemu projektowaniu. W latach 2020–2022 redaktorka naczelna magazynu „Architekt Wnętrz”, od 2013 do 2019 redaktorka prowadząca „Architekturę od Wnętrza”. Współorganizatorka konferencji architektonicznych dotyczących ekologii, rewitalizacji czy technologii oraz ogólnopolskich konfrontacji młodych architektów – Młodzi do Łodzi (2013). Współpracowała przy tworzeniu publikacji „Form Follows Freedom. Architektura dla kultury w Polsce 2000+” (MCK, 2015).