PODCAST RÓŻNE RZECZY #ODCINEK32 – KOMFORT LAT 90. I 00.
Co górowało w polskich mieszkaniach w l. 90 i 00.?
W jaki sposób Polacy walczyli z dyskomfortem dążąc do komfortu? Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski z Podcastex wraz z gośćmi – Olgą Drendą (Ducholożka) i Jackiem Paśnikiem (Dzieci Neo), przybliżają, jak wyglądały mieszkania w dobie millennium i nie tylko. Odcinek poleca się w podróży na ŁDF.
Prowadzący: Podcastex
Mateusz Witkowski – dziennikarz, podcaster, krytyk literacki i muzyczny. Redaktor naczelny oraz współzałożyciel portalu Popmoderna.pl. Publikuje m.in. na łamach „Dwutygodnika” i „Czasu Kultury”, w przeszłości jego teksty ukazywały się także w „Gazecie Wyborczej” i „Teraz Rock” oraz w portalach Gazeta.pl i Wirtualna Polska. Stypendysta MKiDN w roku 2018 i 2020. Prowadzi zajęcia na temat muzyki popularnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z Bartkiem Przybyszewskim współtworzy Podcastex – podcast o latach 90. i 00., nagrodzony w plebiscytach Influencers Live 2022 i Best Stream Awards 2023. W ubiegłym roku ukazała się ich wspólna książka „Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 1999-2005”. Wierzy wyłącznie w Alessandro Del Piero.
Bartek Przybyszewski – dziennikarz, podcaster, bloger, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor bloga Liczne rany kłute, na którym pisze przede wszystkim o filmie, komiksie i grach planszowych. Publikował m.in. w serwisach Gazeta.pl, w Wirtualnej Polsce i na Onecie. Wraz z Mateuszem Witkowskim współtworzy Podcastex – podcast o latach 90. i 00., w ubiegłym roku ukazała się ich wspólna książka „Polskie milenium. Co zapamiętaliśmy z lat 1999-2005”. Z Damianem Sobczykiem napisał książkę o narkotykach „Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”. Czyta zdecydowanie za dużo komiksów o Batmanie.
Obserwujcie na:
Goście:
Olga Drenda – pisarka i tłumaczka, badaczka kultury, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim), „Książki o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber) oraz „Słowo humoru.” Za „Wyroby” nominowana do Paszportu Polityki i nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii esej. Od 2013 r. prowadzi facebookową stronę Duchologia poświęconą widmom epoki transformacji. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”.
Obserwujcie na:
Jacek Paśnik – pisarz, publicysta, autor strony „Dzieci neo” na Facebooku, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Obserwujcie na:
Informujemy, że odcinek zawiera treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich, takie jak: wulgaryzmy.
Odcinek powstał w ramach długo wyczekiwanego III sezonu podcastu Różne Rzeczy Łódź Design Festival. I od razu mamy niespodziankę! Do stworzenia kolejnych odcinków zaprosiliśmy dobrze Wam znane osoby z polskiej podcastosfery. Będą to twórczynie i twórcy na co dzień poruszający się po bardzo różnych obszarach; osoby specjalizujące się w takich dziedzinach jak np. ASMR, architektura, popkultura czy socjologia. Połączy ich termin KOMFORT, który jest jednocześnie tematem przewodnim najnowszego sezonu naszego podcastu jak i hasłem przewodnim nadchodzącej, 18. edycji Łódź Design Festival.
Czym jest komfort w dzisiejszym świecie? To tylko kwestia wygody fizycznej czy może coś więcej? Czy każdy może sobie na niego pozwolić? Odpowiedzi na te pytania dostarczy 18. edycja Łódź Design Festival, zaplanowana na 21–26 maja 2024 roku. Więcej o zbliżającej się edycji: lodzdesign.com/odkrywanie-komfortu-na-nowo
Subskrybuj nasze kanały, aby niczego nie przegapić!