en

Rada Ekspertów must have

Zgłoszone projekty do must have 2024 oceni Rada Ekspertów w składzie:

KAMIL BIAŁAS

Pasjonat modernistycznej architektury i ponadczasowego designu. Studiował stosunki międzynarodowe oraz filologię litewską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłość do pisania o designie i architekturze skłoniła go do przeprowadzki do Warszawy, gdzie objął stanowisko redaktora prowadzącego serwis „Bryla.pl”. Po latach założył swoje medium, które dziś jest liderem w branży architektury w Polsce. Jest redaktorem naczelnym magazynu „whiteMAD” i serwisu „Whitemad.pl”. Od 2022 r. jako członek Rady Ekspertów merytorycznie wspiera plebiscyt must have, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

AGNIESZKA GRUSZCZYŃSKA-HYC

Redaktorka naczelna polskiej edycji międzynarodowego magazynu „AD” (architecturaldigest.pl). Ekspertka i entuzjastka designu oraz architektury, historyczka sztuki. Łączy różne dziedzin twórczości, które razem zyskują siłę oddziaływania. Przekonuje o niebagatelnej roli otoczenia na kondycję człowieka i przygląda się trendom rozumianym jako odbicie szerszych zmian społecznych. Wcześniej była redaktorką naczelną magazynów „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i serwisu „Urzadzamy.pl”, redaktorką „Domu & Wnętrza” i „Architektury-murator”. Współtworzyła pierwszą edycję Artshow, wydarzenia poświęconego sztuce współczesnej, organizowała konferencje dla architektów wnętrz. W Radzie Ekspertów plebiscytu must have od dziesięciu lat, wraca po rocznej przerwie.

ANNA GRUŻEWSKA

Redaktor Naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”. Dziennikarka, redaktorka, jurorka w konkursach projektowych, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Ogląda sesje, wybiera przedmioty, które znajdą się na łamach gazety, poznaje ich twórców. Ceni sobie możliwość rozmowy z projektantami, poznania ich pomysłów i racji. Lubi zadawać pytania, ale pozwala też wygadać się swoim rozmówcom. Lubi też temperować ołówki, podróżować, oglądać dzieła sztuki w wielkich muzeach i małych kościółkach.

JAM KOLEKTYW /
Jola Skóra & Anna Olga Chmielewska

Jola Skóra jest fotografką, projektantką, pomysłodawczynią JAM KOLEKTYW. Absolwentką ASP w Poznaniu oraz PWSFTviT w Łodzi od kilkunastu lat związaną zawodowo z branżą kreatywną. Tworzy koncepcje kreatywne i estetyczne sesji zdjęciowych oraz wizualizacji. Specjalizuje się w fotografowaniu wnętrz i aranżacyjnych sesjach przedmiotów. W swoim dorobku ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych o tematyce wnętrzarskiej i lifestyle’owej.

Anna Olga Chmielewska projektuje wnętrza od 1991 r. Jest również stylistką wnętrz i scenografką. Absolwentka architektury wnętrz na ASP w Warszawie i Poznaniu. Jej ulubione tematy to eklektyczne mieszkania w starych kamienicach, przytulne siedliska poza miastem i butikowe przestrzenie użytkowe. Specjalizuje się w stylizowaniu i aranżowaniu wnętrz na potrzeby sesji zdjęciowych, projektowaniu scenografii do sesji i filmów reklamowych. Autorka tekstów o architekturze i projektowaniu w prasie branżowej. 

KATARZYNA KSIĘŻOPOLSKA

Redaktorka naczelna portalu „MAGAZIF.com”. Autorka wywiadów, tekstów, relacji z wydarzeń, poradników i raportów dla branży architektury, designu i wnętrz; moderatorka paneli dyskusyjnych, rozmów i spotkań; prowadząca warsztaty i konsultacje dla architektów i projektantów w zakresie komunikacji. Kierowniczka produkcji filmów dokumentalnych, poświęconych branży wnętrzarskiej. Cyklicznie dokonuje autorskiego przeglądu inspiracji, nowości oraz wydarzeń branżowych w ramach formatu „MAGAZIF NEWS”. Zasila szeregi jury najważniejszych konkursów branżowych w Polsce. Z wykształcenia socjolog i filolog polski. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w branży badawczej, zajmując się badaniami marketingowymi, koordynacją międzynarodowych projektów oraz consultingiem dla firm w zakresie wdrażania nowych produktów i usług. Miłośniczka designu i mody.

MARIA OSTROWSKA

Service i UX designerka, antropolożka kultury, popularyzatorka polskiego designu i przemysłów kreatywnych za granicą, współtwórczyni i koordynatorka wielu polskich i zagranicznych wystaw, pokazów mody, wykładów i warsztatów, m.in. podczas Milan Design Week, London Design Biennale, London Fashion Week czy WantedDesign w Nowym Jorku. Przez wiele lat prowadziła Program Polska Design w Instytucie Adama Mickiewicza. Odpowiedzialna za zarządzanie ekspozycją i opiekę kuratorską nad przestrzenią Polskiego Pawilonu podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Jako część zespołu kreatywnego współtworzyła koncepcję programową udziału Polski w EXPO 2025 w Japonii. Obecnie zarządza przygotowaniem wystawy, contentem i UX Polskiego Pawilonu na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace.

PĄGOWSKI STUDIO /
Monika Pągowska & Tomasz Pągowski

Od 16 lat wspólnie tworzą multidyscyplinarne projekty wykorzystując szeroki wachlarz kompetencji do tworzenia projektów wnętrz, przedmiotów użytkowych, komunikacji wizualnej, multimediów, muzyki oraz programów telewizyjnych. W ramach 4 projektów telewizyjnych, prowadzonych przez Tomasza, zrealizowali dotąd ponad 250 odcinków, edukując widzów w dziedzinie organizacji przestrzeni życiowej i uwrażliwiając ich na indywidualne potrzeby funkcjonalno-stylistyczne. W swoich projektach duży nacisk kładą na świadomość ekologiczną oraz realne potrzeby człowieka w kontekście zrównoważonego rozwoju. Unikają szufladkowania, ponad trendami poszukując optymalnego balansu między świeżością a trwałością, żartobliwie klasyfikując swój styl jako „empatyczny”. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowo, promują działania proekologiczne, ochronę klimatu i zwierząt, żyjąc w duchu less waste.

MICHAŁ PIERNIKOWSKI

Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany design.

fot. Oświecony

HANNA RYDLEWSKA

Dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska” i redaktorka prowadząca „Vogue Polska Living”. Dla tego tytułu przygotowuje podcast o designie, sztuce i architekturze. W radiu Chilli Zet prowadzi autorską audycję o kulturze i modzie „Edycja limitowana”. Jest prezeską wydawnictwa książkowego Osnova Publishing. Autorka książki „Po prostu przyjaźń” i współautorka bestsellera „Slow Sex. Uwolnij miłość”.

ANNA ŻMIJEWSKA

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockie. Od 2008 roku redaktorka miesięcznika „Architektura-murator”, w którym zajmuje się tematyką poświęconą szeroko rozumianemu projektowaniu. W latach 2020–2022 redaktorka naczelna magazynu „Architekt Wnętrz”, od 2013 do 2019 redaktorka prowadząca „Architekturę od Wnętrza”. Współorganizatorka konferencji architektonicznych dotyczących ekologii, rewitalizacji czy technologii oraz ogólnopolskich konfrontacji młodych architektów – Młodzi do Łodzi (2013). Współpracowała przy tworzeniu publikacji „Form Follows Freedom. Architektura dla kultury w Polsce 2000+” (MCK, 2015).