en

Rada Ekspertów must have

Zgłoszone projekty do must have 2023 oceniała Rada Ekspertów w składzie:

KAMIL BIAŁAS

Pasjonat modernistycznej architektury i ponadczasowego designu. Studiował stosunki międzynarodowe oraz filologię litewską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłość do pisania o designie i architekturze skłoniła go do przeprowadzki do Warszawy, gdzie objął stanowisko redaktora prowadzącego serwis Bryla.pl. Po latach założył swoje medium, które dziś jest liderem w branży architektury w Polsce. Jest redaktorem naczelnym magazynu whiteMAD i serwisu whitemad.pl. Od 2022 r. jako członek Rady Ekspertów merytorycznie wspiera plebiscyt mut have, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

ANNA GRUŻEWSKA

Redaktorka, dziennikarka, redaktorka naczelna największego polskiego miesięcznika wnętrzarskiego „Czas na Wnętrze” oraz strony www.czasnawnetrze.pl.

JAM KOLEKTYW

Jola Skóra jest fotografką, projektantką, pomysłodawczynią JAM KOLEKTYW. Absolwentką ASP w Poznaniu oraz PWSFTviT w Łodzi od kilkunastu lat związaną zawodowo z branżą kreatywną. Tworzy koncepcje kreatywne i estetyczne sesji zdjęciowych i wizualizacji. Specjalizuje się w fotografowaniu wnętrz i aranżacyjnych sesjach przedmiotów. W swoim dorobku ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych o tematyce wnętrzarskiej i lifestyle’owej.

Anna Olga Chmielewska projektuje wnętrza od 1991 roku. Jest również stylistką wnętrz i scenografką. Absolwentką architektury wnętrz na ASP w Warszawie i Poznaniu. Jej ulubione tematy to eklektyczne mieszkania w starych kamienicach, przytulne siedliska poza miastem i butikowe przestrzenie użytkowe. Specjalizuje się w stylizowaniu i aranżowaniu wnętrz na potrzeby sesji zdjęciowych, projektowaniu scenografii do sesji i filmów reklamowych. Autorka tekstów o architekturze i projektowaniu zamieszczanych w prasie branżowej.

PIOTR MACIASZEK

Architekt, projektant wnętrz., fotograf. Współzałożyciel warszawskiego studia NOKE Architects, które niedawno obchodziła 10lecie działalności. Pracownia skupia się na projektowaniu doświadczeń – od tych we wnętrzach niewielkich butików po założenia urbanistyczne. W projektach poszukuje dialogu pomiędzy sztuką i architekturą.

DOMINIKA OLSZYNA-KNIAŹ

Absolwentka Kulturoznawstwa oraz Zarządzania Innowacją na Uniwersytecie SWPS. Od 2010 roku pracuje jako dziennikarka i redaktorka specjalizująca się w tematach lifestyle’owych i kulturalnych. Obecnie redaktorka naczelna obszarów Lifestyle i Kultura onet.pl.

MICHAŁ PIERNIKOWSKI

Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany design.

HANIA RYDLEWSKA

Dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska” i redaktorka prowadząca „Vogue Polska Living”. Dla tego tytułu przygotowuje podcast o designie, sztuce i architekturze. W radiu Chilli Zet prowadzi za to autorską audycję o kulturze i modzie „Edycja limitowana”. Jest prezeską wydawnictwa książkowego Osnova Publishing. Autorka książki „Po prostu przyjaźń” i współautorka bestsellera „Slow Sex. Uwolnij miłość”.

JAN SIKORA

Rocznik 1984, profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni Sikora Wnętrza. Za swoje projekty otrzymał liczne krajowe i międzynarodowe nagrody m.in. Nagrodę Architektoniczną Polityki, nagrodę A’Design Award, Bryłę Roku czy Library Interior Design za projekt Stacji Kultura. W swoich projektach skupia się na oryginalnych i autorskich stylistykach, czego przykładem może być ostatnio zrealizowana Kuźnia w Lesznie. Jest członkiem SARP.

MAŁGORZATA SZCZEPAŃSKA

Redaktorka Naczelna i Dyrektor Kreatywna magazynu Elle Decoration. Projektantka, stylistka, od lat związana z rynkiem mediów. Na swoim koncie ma współpracę z agencjami reklamowymi dla których przygotowywała produkcje sesji zdjęciowych i reklamowych m.in Leo Burnett oraz magazynami Dom i Wnętrze, Dobre Wnętrze, Wysokie Obcasy, Kuchnia, czy M jak mieszkanie, którego była też redaktorem naczelnym Autorka koncepcji magazynów Inspiracje i Sielskie Życie. Ambasadorka festiwalu „Kids Design”, wspierającego kreatywność najmłodszych, pomysłodawczyni konkursu „Młodzi na Start”. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wcześniej ukończyła Projektowanie Form Użytkowych i Metodykę Plastyki. Kocha rozmowy z ludźmi, chętnie przeprowadza wywiady z osobami związanymi ze światem sztuki i designu. Uczestniczy w debatach, prowadzi panele, jest członkiem jury wielu konkursów branżowych. Jej najnowszym projektem jest opracowanie artystyczne i graficzne albumu świat Wnętrz Elle Decoration. Prywatnie zajmuje się malarstwem i pisaniem felietonów.

fot. Piotr Gęsicki

AGATA TWARDOCH

Architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członkini TUP, Affordable Housing Forum oraz Rady Fundacji Rynku Najmu. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Projektuje założenia urbanistyczne i doradza miastom. Autorka książek „System do mieszkania” (Bęc Zmiana! 2019) oraz „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta?” (W.A.B. 2022).

fot. Magda Kryjak

ZOFIA WYGANOWSKA

Projektantka wnętrz, absolwentka Architektury Wnętrz i Romanistyki. Po ukończeniu studiów w 2011 r. zdobywała doświadczenie w pracowniach architektury i architektury wnętrz, aby w 2014 r. założyć autorską pracownię, w której odpowiada zarówno za projekty przestrzeni mieszkalnych, jak i lokali użytkowych.