BLOK: Architektura zdrowia
Data: 26/05/2024 15:30 – 18:30
Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie
Strefa: Sala Teatralna, Budynek C, Poziom 0
Rejestracja: Wstęp bezpłatny i otwarty.
Prowadząca: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, red. nacz. Architectural Digest
Goście i gościnie: Ewa Trzcionka, Aleksandra Kulińska, Mateusz Bielesz, Robert Konieczny, Maciej Franta.
Oczywistością staje się, że utrzymanie doskonałego stanu zdrowia jest kluczowym elementem naszego dalszego rozwoju. Obecnie obserwujemy przesunięcie w podejściu od „leczenia chorób” do „dbania o zdrowie” – to właśnie trend FROM SICK CARE TO HEALTH CARE. Zamiast oczekiwać na pojawienie się schorzeń, coraz częściej stawiamy na profilaktykę i utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Idea sanatorium idealnie wpisuje się w tę koncepcję, łącząc różnorodne korzyści dla dobrej kondycji. Od diagnostyki przez rehabilitację, prewencję, aż po odpoczynek sanatorium oferuje kompleksowe rozwiązania.
Z jednej strony, sanatoria mają bogatą historię jako miejsca leczenia i regeneracji. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy w dziedzinie zdrowia i dbałości o dobre samopoczucie, można przypuszczać, że sanatoria będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w promowaniu zdrowego trybu życia oraz profilaktyki zdrowotnej w przyszłości. Czy sanatoria stanowią gotowe rozwiązanie na wyzwania przyszłości? Wiele wskazuje na to, że tak.
Harmonogram spotkania:
-
Prelekcja: „Kombinat zdrowia i wypoczynku w Beskidzie Śląskim” (30 min) | Gość: Mateusz Bielesz, badacz, prezes Fundacji Zielone Konie
-
Rozmowa: „Od leczenia do niechorowania – na Mapie Trendów 2024 Infuture.Institute” (30 min) | Gościni: Aleksandra Kulińska, antropolożka, infuture.institute
-
Rozmowa: Architektura zdrowia (30 min) | Goście i gościni: Robert Konieczny, Maciej Franta, Mateusz Bielesz, Aleksandra Kulińska
-
Rozmowa z reżyserką filmu „Odnowa Architektury”, (20 min) | Gościni: Ewa Trzcionka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie
-
Spotkanie ze wszystkimi twórcami filmu (10 min)
-
Prapremiera filmu „Odnowa Architektury” (60 min) | Więcej o filmie tutaj.
Agnieszka Gruszczyńska-Hyc
Redaktorka naczelna polskiej edycji międzynarodowego magazynu „AD” (architecturaldigest.pl). Ekspertka i entuzjastka designu oraz architektury, historyczka sztuki. Łączy różne dziedzin twórczości, które razem zyskują siłę oddziaływania. Przekonuje o niebagatelnej roli otoczenia na kondycję człowieka i przygląda się trendom rozumianym jako odbicie szerszych zmian społecznych. Wcześniej była redaktorką naczelną magazynów „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i serwisu „Urzadzamy.pl”, redaktorką „Domu & Wnętrza” i „Architektury-murator”. Współtworzyła pierwszą edycję Artshow, wydarzenia poświęconego sztuce współczesnej, organizowała konferencje dla architektów wnętrz.
Aleksandra Kulińska
Future change analyst w infuture.institute. Badaczka trendów, twórczyni strategii długoterminowych dla globalnych marek i organizacji. W instytucie odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji i realizację projektów i procesów badawczych z obszaru antropologii i jej subdyscyplin, w tym niestandardów badawczych. Tworzy autorskie metody badawcze, np. z wykorzystaniem fieldrecordingu. Fanka projektowania being-centrycznego.
fot. Renata Dąbrowska
Ewa Trzcionka
Reżyserka filmów dokumentalnych o architekturze, doradczyni strategiczna.
Wspiera rozwój marek osobistych i biznesowych w nowych realiach gospodarczych. Ideę wzrostu opiera na autorskiej metodzie „Slow down to grow wise”. Prowadzi szkolenia i doradztwo z zagadnień Gospodarki Obiegu Zamkniętego i ESG w ramach PARP. Ekspertka Climat Leadership Program (ONZ). Od 2023 r. dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie, która promuje dziedzictwo i rozwój architektury – od modernizmu do Nowego Europejskiego Bauhausu.
W 2015 r. wyreżyserowała film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” mówiący o architektonicznym styku cywilizacji z naturą. Do 2020 r. łączyła funkcję redaktorki naczelnej oraz członkini zarządu wydawcy „Design Alive”, magazynu i portalu o designie i architekturze. Istnienie marki promującej wzornictwo zainicjowała już w 2007 r.
fot. Ula Koska
Maciej Franta
Jeden z najbardziej znanych architektów młodego pokolenia w Polsce, absolwent i ambasador Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Kształcił się również na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Knoxville w Tennessee. Doświadczenie zdobywał w pracowni architektonicznej Gensler w Nowym Jorku, a w 2008 r. w Dublinie. W latach 2008–2010 pracował w katowickiej pracowni architektonicznej Franta & Franta Architekci sp. z o.o. Od 2010 r. prowadzący odnoszącą niekwestionowane sukcesy pracownię Franta Group Architects, która skupia ponad 20 architektów. W 2022 r. znalazł się na liście najlepszych architektów przed czterdziestką 40 under 40 oraz zdobył tytuł Architekta Roku w konkursie organizowanym przez portal The Architecture Community. Maciej Franta jest jednym z pomysłodawców klasy architektonicznej w chorzowskim Uniwersyteckim I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, jurorem w Konkursie Salonu Polityki oraz prelegentem wielu autorskich wykładów.
Mateusz Bielesz
Dziennikarz, prezes Fundacji Zielone Konie, dokumentalista, propagator modernizmu w Beskidzie Śląskim. Producent filmów dokumentalnych o architekturze. Laureat Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP.
Robert Konieczny
Obecnie najbardziej uznany i nagradzany w świecie polski architekt, szef pracowni KWK Promes. Zagraniczny członek Francuskiej Académie d’Architecture oraz Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej Obec Architektů.
Laureat wielu konkursów w Polsce i za granicą. Jego Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie została jednym z 5 Najlepszych Budynków w Europie w konkursie Mies van der Rohe Awards 2024. Arka Koniecznego, dom własny architekta zdobyła tytuł Najlepszego Domu Świata – Wallpaper Design Award 2017 a muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuły Najlepszego Budynku Świata 2016 na World Architecture Festival w Berlinie oraz Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie 2016 przyznanej przez CCCB w Barcelonie. W 2011 r. Robert Konieczny został laureatem dorocznej Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury.
Niedawno ukazały się dwie książki o architekcie i jego pracowni, polska i zagraniczna. Pierwsza to zbiór reportaży „KONIECZNY. NA STYK” autorstwa Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja wydawnictwa Wysoki Zamek. Druga to globalna monografia ROBERT KONIECZNY KWK PROMES „Buildings + Ideas” wydana przez australijskie Images Publishing i edytowana przez znanego pisarza i krytyka architektury Philipa Jodidio.
fot.Stepan Rudik