en

Prapremiera filmu „Odnowa architektury”

,

Data: 26/05/2024 17:30 – 18:30

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Sala Teatralna, Budynek C, Poziom 0

 

Rejestracja: Wstęp bezpłatny i otwarty.

 


 

Projekcja filmu odbywa się w ramach bloku Architektura Zdrowia. Więcej o wydarzeniu tutaj.

 


 

ODNOWA ARCHITEKTURY

reż. i scen. Ewa Trzcionka

dokument, 60′, Polska

pokaz prapremierowy

 

Ustroń – górskie uzdrowisko w Polsce staje przed koniecznością rozbudowy sanatoryjnej dzielnicy Zawodzie. Ingerencja dotyczy architektonicznej perły europejskiego modernizmu, którą w latach 60. XX w. zaprojektowali wybitni architekci – Aleksander Franta i Henryk Buszko. Zadania podejmują się współcześni architekci: Robert Konieczny oraz Maciej Franta, wnuk Aleksandra.

 

Sentymentalny, osobisty motyw relacji dziadka z wnukiem prowadzi widza przez złożony proces twórczy, który ma wpłynąć nie tylko na dobrostan tysięcy kuracjuszy, ale również mieszkańców Ustronia i środowiska naturalnego. Zadanie wymaga przemyślenia od nowa idei uzdrowiska, by było gotowe na wyzwania przyszłości.

 

W filmie skupiają się wyzwania dzisiejszego świata: kryzysy środowiskowe, zmiany społeczne i polityczne Europy Centralnej.

 

Dokumentalistom udało się sfilmować twórców w momentach kryzysów oraz trudnych decyzji projektowych. Widz patrzy architektom niemalże przez ramię, poznając ich sposób pracy, ale również osobiste motywacje architektów związanych z ikoniczną dzielnicą Zawodzie.

 


 

ODNOWA ARCHITEKTURY

 

Scenariusz i reżyseria: Ewa Trzcionka

Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchowsławski

Montaż: Kamil Śliwka

Produkcja: Kamil Śliwka Studio NOX, Mateusz Bielesz Fundacja Zielone Konie

Występują: Wojciech Budzowski, Maciej Franta, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Robert Konieczny, Aleksandra Kulińska.

 

 


 

Ewa Trzcionka. Publicystka. Inicjatorka i wieloletnia redaktorka naczelna magazynu „Design Alive”. Pełni funkcję dyrektorki programowej Fundacji Zielone Konie, która wspiera ochronę dziedzictwa oraz rozwój architektury i urbanistyki. W 2017 r. wyreżyserowała film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”. Na co dzień zajmuje się doradztwem z zakresu budowania strategii cyrkularnych w branży wyposażenia wnętrz. 

 

Nagrody: New Talent Prize, VI Arquiteturas Film Festival Lisbona. Nagroda specjalna w VI edycji konkursu Izby Architektów RP za najlepszy opublikowany materiał o architekturze i roli architekta w kreowaniu polskiej przestrzeni w latach 2017 i 2018.