Komfort spod znaku vintage

Data: 25/05/2024 18:00 – 20:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek A, Sala A120

 

Rejestracja. Wstęp bezpłatny i otwarty.

 

Prelegentka: Katarzyna Jasiołek

 

Jeszcze jakiś czas temu powojennym wzornictwem interesowały się kobiety i mężczyźni w wieku 30+ z dużych miast, teraz są to także młodsi ludzie, którzy tak urządzają swoje wnętrza. Starsi ludzie słuchają o tym z sentymentem. 

 

Wielu z nas chętnie urządza swoją przestrzeń meblami i dodatkami spod znaku powojennego wzornictwa. Wiąże się z tym komfort wynikający z obcowania z doskonale zaprojektowanymi przedmiotami, z satysfakcją z polowania dawania przedmiotom drugiego życia, często także z samodzielnej renowacji czy faktu upolowania danego artefaktu w sieci czy na targu staroci. To także przedmioty, które są rodzinnymi skarbami i darzymy je sentymentem. Są zaprojektowane w ten sposób, że posłużą długie lata, nie będziemy mieli zatem dyskomfortu pozbywając się ich za chwilę z naszego życia. 

 

Wykład przybliży także ludzi i instytucje, w których powstawały wybrane powojenne przedmioty, które dziś uważamy za ikony, jak choćby: fotel 366 Józefa Chierowskiego, RM58 Romana Modzelewskiego, meble i tkaniny ze Spółdzielni Ład, ceramika i tkaniny z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, szkło z HSG w Ząbkowicach, z Sudet, z Krakowa, fajans z Włocławka, ceramika z Łysej Góry, porcelana i porcelit z państwowych zakładów. 

 


 

Wydarzenie znalazło się w programie Łódź Design Festival 2024 w ramach otwartego naboru open programme.

slide left
slide left

Prowadząca: Katarzyna Jasiołek 

 

Ur. 1982. Absolwentka Filologii Polskiej na UW. Autorka książek o wzornictwie i sztuce: „Asteroid i półkotapczan. O polskich wzornictwie powojennym” (2020, Wyd. Marginesy), „Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u” (2021), „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” (2022), „Tkanina. Sztuka i rzemiosło” (2023). Pisze artykuły, teksty do katalogów, z zamiłowania wnętrzara, lubi wyszukiwać ciekawe przedmioty na targach staroci i w internecie.