Panel dyskusyjny „O zacieraniu granic między sztuką, designem i rzemiosłem” w ramach spotkania autorskiego wokół wystawy „Rzeźba – Beata Szczepaniak”
Data: 25/05/2024 11:00 – 12:30
Miejsce: PURO Hotel Łódź Zobacz na mapie
Strefa: Cinema Paradiso (sala kinowa hotelu PURO), I piętro
Rejestracja: Wstęp bezpłatny i otwarty.
Spotkanie w ramach wystawy Rzeźba – Beata Szczepaniak
Prowadząca: Aleksandra Koperda.
Goście i gościnie: Beata Szczepaniak, Agata Kiedrowicz, dr Alicja Głuszek, Marta Krajenta, Ilona Rosiak, Jakub Przyborowski.
Sztuka, design, rzemiosło. Jak na naszych oczach zmienia się postrzeganie tych pojęć? Czy ich silna klasyfikacja jest wciąż potrzebna? Z jakimi zmianami społecznymi i kulturowymi jest to związane?
Twórców, którzy określają siebie jako „z pogranicza sztuki i designu”, czy „z pogranicza designu i rzemiosła”, dla których ścieżka produkcyjna/twórcza oraz bezpośredni kontakt z materią są kluczowymi zagadnieniami jest coraz więcej. Collectible design zdaje się być świeżym powiewem zarówno w świecie designu jak i w świecie sztuki wysokiej oraz pomostem łączącym te dziedziny. Spróbujemy przeanalizować obecne trendy, wymienić się perspektywami i doświadczeniami. Dyskutować będą krytyczki i kuratorki sztuki i designu – Agata Kiedrowicz i dr Alicja Głuszek, dyrektorki prywatnych galerii – Marta Krajenta (Flow Art House) i Ilona Rosiak (Galeria Yes) oraz projektant i rzemieślnik oraz prezes Stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło – Jakub Przyborowski. Do dyskusji zapraszamy również publiczność.
Beata Szczepaniak
Rzeźbiarka, projektantka. Absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczka programów rezydencyjnych w Szanghaju, Osace i Monachium, oraz uczestniczka wielu wystaw m.in.: w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czy Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach oraz w wielu publikacjach np. książkowe wydanie Label Magazine „Siła Rzemiosła”, czy publikacji „Rzeźba dzisiaj” wydanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Największą uwagę kieruje ku formie i jej uwikłaniu w przestrzeni. W swoich pracach uwielbia bawić się formą, układem kompozycyjnym w przestrzeni, relacją kształtów, kolorów i materii. Bardzo ważne w jej twórczości jest oddziaływanie na odbiorcę poprzez zmysły i uczucia. Jej prace oscylują na granicy pomiędzy sztuką a designem.
fot. Alicja Iwańska
dr Alicja Głuszek
Producentka i kuratorka wydarzeń kulturalnych i wystaw. Związana wcześniej z Muzeum Narodowym w Krakowie, Festiwalami Photomonth i Unsound jako koordynatorka wystaw sztuki współczesnej. Kuratorka programowa krakowskich targów sztuki Nówka sztuka. Finalistka krajowego konkursu na wystawę w pawilonie polskim podczas biennale sztuki w Wenecji (projekt OWN). Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskiego i sztuki współczesnej na Uniwersytecie m. KEN. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz Tokyo Foundation. Latynoamerykanistka, wykładowczyni i badaczka na UJ, UNAM, Georgetown University, El Colegio de Mexico. Autorka bloga www.thebananas.pl.
Jakub Przyborowski
Prezes Stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło, stolarz z powołania. Pomimo ukończenia studiów planistycznych na Politechnice Warszawskiej postanowił związać swoje życie z rzemiosłem. Przez kilka lat zdobywał doświadczenie przy pracy w różnych warsztatach i manufakturach stolarskich. Obecnie realizuje autorskie i zlecone projekty mebli oraz obiektów użytkowych w małej pracowni na warszawskiej Pradze. Jakub jest skupiony na podnoszeniu własnych kwalifikacji, doskonaleniu technik i poszerzaniu wiedzy na temat drewna. Swoimi umiejętnościami dzieli się ucząc w szkole stolarstwa tradycyjnego dla dorosłych.
fot. Beata Głaz
Marta Krajenta
Właścicielka galerii Flow Art House, kolekcjonerka i promotorka sztuki. Doradza w zakupie dzieł sztuki, organizuje wystawy i eventy merytoryczne oraz realizuje projekty z obszaru art brandingu, łączące świat biznesu ze światem sztuki. Od kilkunastu lat pracuje na rynku dóbr luksusowych prowadząc działania z obszaru marketingu i PR dla marek premium tj.: apartamentowiec Cosmopolitan i rezydencja Park Lane, Art Garden Wilanów, Nobu Hotel Warsaw, Hotel The Bridge we Wrocławiu. Z wykształcenia psycholog, w sercu – estetka.
Agata Kiedrowicz
Kuratorka i krytyczka designu, edukatorka i wykładowczyni. Związana z Akademią Sztuki w Szczecinie oraz gościnnie ze School of Form Uniwersytetu SWPS oraz Collegium da Vinci. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Prelegentka prestiżowych konferencji (TEDx, Senses), kuratorka wystaw, m.in „Polish Design Island”, „It feels! Design for the senses” pokazywanych w Polsce i za granicą. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki. Autorka publikacji o designie, modzie i sztuce na łamach branżowej prasy i publikacji naukowych. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów oraz design jako narzędzie eksploracji i krytyki rzeczywistości.
fot. Dawid Czaja
Ilona Rosiak
Dyrektorka Galerii YES, kuratorka, promotorka sztuki i designu. Od prawie 6 lat współtworzy Galerię, która z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz koncentruje się na współczesnej polskiej sztuce złotniczej. Współpracując ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych, Katedrą Biżuterii ASP w Łodzi, czy Galerią Sztuki w Legnicy, aktywnie działa na rzecz promocji współczesnej polskiej sztuki złotniczej organizując wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne. Pomysłodawczyni i organizatorka Forum Sztuki Złotniczej.
fot. Alicja Iwańska
Aleksandra Koperda
Animatorka kultury, historyczka sztuki, dziennikarka, kuratorka, autorka książek o dizajnie „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, „Dizajn miejsc codziennych” oraz „Teraz polski dizajn” od 2016 r. prowadzi „Hygge Blog”, gdzie opowiada o inspirujących ludziach – projektantach, dizajnerach, artystach, rzemieślnikach – i o wnętrzach, w których żyją, o dizajnie pisze m.in dla Vogue i Architectural Digest, mieszka w Krakowie.