Architektura klimatyczna – zapis transmisji
15 września odbyła się zorganizowana przez Łódź Design Festival konferencja, dedykowana przede wszystkim architektom, developerom, urbanistom, przedstawicielom jednostek zajmujących się inwestycjami miejskimi czy szerzej – wszystkim osobom, które troszczą się o stan środowiska i otaczającej nas przestrzeni.
Współczesna architektura jest ściśle powiązana ze zmianami klimatycznymi. Działalność człowieka na tym polu może pogłębiać problemy środowiskowe lub umiejętnie przeprowadzona niwelować jej negatywne skutki. Wraz ze zmianą oczekiwań klientów, zmienia się też projektowanie. Nowe rozwiązania sprawiają, że budowane i odnawiane przestrzenie, stają się miejscami o unikalnych walorach zapewniających komfort użytkownikom, oszczędność inwestorom i korzyści dla środowiska naturalnego.
O najważniejszych trendach i unikalnych rozwiązaniach w projektowaniu przestrzeni publicznych i biur opowiadali: Paulina Grabowska (NAS-DRA), Marta Mazgaj (Arup), Katarzyna Solarek (Arup), Magda Wojtas (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego), Maciej Morawski (Dyson), Marcin Szczelina (ArchiSnob), Jakub Wenda (STUDIOARCH), Igor Łysiuk (Workplace). Spotkanie poprowadziła Beata Chomątowska, autorka podcastu Vogue ARCHIGŁOSY.
Partner wydarzenia: marka Dyson, globalny producent zaawansowanych technologicznie rozwiązań do domów i obiektów publicznych.
CZ. I Prezentacje eksperckie: Paulina Grabowska (NAS-DRA), Przestrzenie regeneracji – połączenie technologii i funkcjonalnej zieleni; Marcin Szczelina (ArchiSnob), Planeta Ziemia: końcowy klient architektury; Igor Łysiuk (Workplace), Sztuka zdrowego projektowania środowiska pracy. Workplace dla ludzi i planety; Marta Mazgaj (Arup), ORIENTARIUM: Atrakcja dla mieszkańców. Komfort dla zwierząt; Katarzyna Solarek (Arup), Miasto przyszłości: jak projektować atrakcyjną przestrzeń miejską z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców i środowiska?
CZ. II Prezentacja ekspertów: Jakub Wenda (STUDIOARCH), Maciej Morawski (Dyson), Dyson – technologia, design oraz odpowiedzialność i ograniczenie emisji.
CZ. III Debata ekspercka: Paulina Grabowska (NAS-DRA), Katarzyna Solarek (Arup), Magda Wojtas (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego), Marcin Szczelina (ArchiSnob), Igor Łysiuk (Workplace).
Prowadzenie: Beata Chomątowska (Vogue ARCHIGŁOSY).
SYLWETKI PRELEGENTEK I PRELEGENTÓW
Paulina Grabowska (NAS-DRA)
Projektantka kompleksowych rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego i regeneracyjnego rozwoju. W swoim studiu NAS-DRA bada i projektuje systemy gospodarki o obiegu zamkniętym, procesy łagodzenia zmian klimatycznych i wykorzystywania różnych zanieczyszczeń jako zasobów. Specjalizuje się w rolnictwie miejskim, akwakulturze i lokalnych systemach żywnościowych. Tworzy i dostarcza rozwiązania, które łączą farmy żywności z oświetleniem terapeutycznym – pozytywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Jest ekspertką w międzynarodowym projekcie Food Trails (inicjatywa UE Food2030), wspierającym tworzenie i rozwój zrównoważonych systemów żywnościowych w Warszawie. Jej prace można śledzić na Instagramie (@nasdraconscious).
Instagram/nasdraconsciousopis wystąpienia
Igor Łysiuk (Workplace)
Senior Architect & Research Analyst, Workplace. Architekt i badacz zawodowo związany ze studiem Workplace specjalizującym się w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i środowisk pracy dla międzynarodowych Klientów. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych przekładając to na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań. Redaktor i współzałożyciel kwartalnika RZUT. Zaangażowany z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Instytutu Technologii w Karlsruhe. fot. Jerzy Wypych
workplace.plopis wystąpienia
Katarzyna Solarek (Arup)
Senior Sustainability Consultant w Arup, z wykształcenia jest architektem krajobrazu, posiada doświadczenie zawodowe w projektowaniu urbanistycznym i projektowaniu krajobrazu przestrzeni publicznych. Katarzyna jest członkiem zespołu specjalizującego się w tworzeniu Zielonych Wizji Miast i Planów Działania na rzecz Klimatu w ramach programu Zielone Miasta, program zrównoważonego rozwoju miast Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Uczestniczyła m.in. w opracowaniu planów dla Warszawy, Wałbrzycha, Splitu w Chorwacji oraz Ust-Kamenogorska i Semey w Kazachstanie. Katarzyna posiada również doświadczenie w przygotowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego, projektach z zakresu architektury krajobrazu finansowane z funduszy unijnych, związane z rozwojem i poprawą jakości przestrzeni publicznych. Realizowała wielobranżowe projekty dla miast i gmin, których celem była adaptacja do zmian klimatu i presji urbanizacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury.
arup.comopis wystąpienia
Marcin Szczelina (ArchiSnob)
Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Juror i członek Rady Doradczej Pawilonu Czeskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. Juror europejskiej nagrody Simon Architecture Prize 2022. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. W 2020 roku, jako pierwszy Polak wraz z artystką Katarzyną Krakowiak stworzył projekt w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie. Doradca w zakresie komunikacji i ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w branżach kreatywnych. fot. Bartek Barczyk
archisnob.comopis wystąpienia
Maciej Morawski (Dyson)
Business Development Executive Professional. Odpowiedzialny za sprzedaż produktów Dyson oraz rozwój obszaru B2B na rynku polskim. Dyson to światowy leader technologii przyszłości, która swoje zastosowanie znajduje w urządzeniach takich jak odkurzacze, suszarki do włosów i rąk, czy oczyszczacze powietrza. Nadrzędną wartością wszystkich działań marki Dyson jest wydajność, energooszczędność i maksymalna funkcjonalność urządzeń, a także zachowanie równowagi oraz minimalizacja wpływu na środowisko naturalne. Dyson, jako globalna marka zatrudnia ponad 3200 inżynierów na całym świecie oraz inwestuje rocznie 2,75 miliarda funtów w rozwój technologii i innowacyjnych produktów.
dyson.plMarta Mazgaj (Arup)
Senior Public Health Designer w Arup, posiada ponad 17-letnie doświadczenie w projektowaniu instalacji sanitarnych i HVAC (grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych). Laureatka nagrody branżowej PASCAL za projekt HVAC łódzkiego Orientarium za odtworzenie klimatu Azji Południowo-Wschodniej oraz połączenie potrzeb zwierząt i zwiedzających. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja za wybitne koncepcje inżynierskie oraz rzetelność zawodową. Otrzymała również wyróżnienie nagrody PASCAL za projekt instalacji HVAC Szpitala w Żywcu, które tworząc właściwe środowisko wewnętrzne poprzez odpowiednią temperaturę i jakość powietrza, pomagają pacjentom w rekonwalescencji. Marta jest odpowiedzialna za projektowanie instalacji w budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej i biurowych – współpracowała m.in. z Google. Poza projektowaniem posiada doświadczenie w zarządzaniu wielobranżowymi zespołami projektowymi.
arup.comopis wystąpienia
Magdalena Wojtas (PLGBC)
Sustainable Development Manager w PLGBC. Współpracuje z ponad 200 firmami i organizacjami przy wdrażaniu zasad zrównoważonego budownictwa, odpowiada za rozwój inicjatyw: programów edukacyjnych, grup roboczych, analiz i raportów, a także serii webinariów i kampanii PLGBC. Od 8 lat analizuje i wdraża strategie związane z branżą nieruchomości, aktywizuje organizacje powołane do promowania zrównoważonego podejścia do budownictwa. Absolwentka programów MBA i MCC w Escuela de Negocios Europea de Barcelona i Universidad Isabel I oraz dwukrotna stypendystka Santander Universidades. Ukończyła studia architektoniczne i politologiczne na polskich uczelniach, publikowała w zeszytach naukowych, monografiach, wydawnictwach branżowych, magazynach i czasopismach. Do 2023 roku prowadziła szkolenia dla ponad 2000 profesjonalistów z zakresu założeń zrównoważonego budownictwa, certyfikacji wielokryterialnej, SDG, ESG i budowania zespołów. Od 2019 roku jest członkiem zarządu stowarzyszenia Ośrodka Studiów o Mieście Gliwice (OSOM), gdzie uczestniczy w badaniach i działaniach dotyczących rozwoju miasta Gliwice oraz społeczności lokalnej.
plgbc.org.plJakub Wenda
Architekt, od 15 lat zajmuje się projektowaniem oraz prowadzeniem inwestycji na etapie ich realizacji, w szczególności centrów handlowych oraz budynków biurowych.
studioarch.com.plBeata Chomątowska (Vogue ARCHIGŁOSY)
Dziennikarka, pisarka, autorka m.in. „Stacji Muranów”, „Betonii” i dwóch powieści. Prowadzi podcast „Archigłosy” dla Vogue.pl oraz spacery architektoniczne po Warszawie. Jej kolejna książka ukaże się w 2024 roku w Wydawnictwie Czarne. fot. Anna Rezulak
podcast Archigłosy