en

MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW. Interpretują polscy ilustratorzy

,

Data: 12/05/202327/08/2023 *
* Wystawa czynna w godzinach otwarcia Galerii. W poniedziałki nieczynne.

Miejsce: Galeria Re:Medium Zobacz na mapie


 

Wernisaż wystawy: 12.05.2023 r., godz. 18:00

 

Spotkanie z twórcami – Renatą Krawczyk, Piotrem Roguckim: 13.05.2023 r., godz. 20:00

 

Kuratorzy: Adriana Usarek, Michał Piernikowski

 

Artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, którym pragniemy zwrócić uwagę na unikatowość naszego miasta – Łodzi. W przestrzeni Galerii Re:Medium, chcemy pokazać kilkanaście prac odwołujących się do legend związanych z miastem włókniarek. Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie.  Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Liczymy, że w roku 600-lecia urodzin naszego miasta, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości. 

 

Artyści: Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak, Dawid Ryski.

Lektor: Piotr Rogucki 

Opracowanie tekstów: Adriana Usarek 

 

Organizatorzy: Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi 

 


 

Zachęcamy do wysłuchania „MIEJSKICH LEGEND – SŁOWNIKA ŁODZIANIZMÓW”

  • Czerwony herb Łodzi

  • Legenda o Januszu i Sarze

  • Legenda o Retikini

  • Legenda o warkoczach panny Piotrkowskiej

  • Opowieść o Ślepym Maksie

Katarzyna Bogucka

Rocznik 1985. W 2009 r. obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównie ilustratorka książek dla dzieci. W 2013 r. otrzymała nagrodę NAMI Island International Concours for picture book illustrations in Seoul i wzięła udział w wystawie Bologna Illustration Exhibition. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie w Bolonii za Wytwórnik Kulinarny stworzony razem z Szymonem Tomiło, wydany przez Wytwórnię. Tworzy także ilustracje dla magazynów, marek odzieżowych i klientów komercyjnych.

Prace ilustratorki

Bovska (Magda Grabowska-Wacławek)

Autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka, ilustratorka, projektantka. Urodzona w 1985 r.. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni projektowania książki prof. Macieja Buszewicza oraz w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Stypendium w pracowni prof. Georga Barbera w Burg Giebichenstein University of Art and Design in Halle (Saale) w Niemczech. Maluje, a także projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej tj. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale i wiele innych. Obecnie skupiona głównie na pracy własnej.

fot. hanyzevsky

Prace ilustratorki

Sonia Dubois

Francusko-polska artystka wizualna, łącząca analogowe i digitalowe techniki. Ilustratorka urodzona w 1992 r. w Neuilly-Sur-Seine. Architektka z wykształcenia. Po 6 latach studiów naturalnie powędrowała w stronę ilustracji. Własnoręcznie tworzone linoryty odbija na prasie drukarskiej w słonecznej pracowni w Poznaniu, w towarzystwie dwóch adoptowanych psów – Benia i Ivera.

Prace ilustratorki

Teodor Durski

Urodzony w 1976 r. w Łodzi. W 2003 r. ukończył z wyróżnieniem ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w tym samym roku otrzymał nagrodę główną Rektora ASP w XX konkursie im. Władysława Strzemińskiego, oraz nagrodę regulaminową na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W 2005r. otrzymał Medal Honorowy na Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi, a w 2009 r. nagrodę firmy Canson na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie.

Prace ilustratora

Agata “Endo” Nowicka

Ilustratorka i rysowniczka komiksowa, autorka plakatów i okładek do książek. Rysuje między innymi dla Wysokich Obcasów, Harper’s Bazaar a także dla New Yorker, TIME i New York Times. Jej prace były prezentowane w American Illustration Book i TASCHEN Illustration Now!, American Illustration Book and Communication Arts Annual

Prace ilustratorki

Patryk Hardziej

Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach, nagrodzonej Projektem Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, E.Wedel, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.

Prace ilustratora

Izabela Kaczmarek-Szurek

Rocznik 1983. Ilustratorka i plakacistka. Z wyróżnieniem ukończyła Wydział Grafiki poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Pracowni Plakatu. Studiowała na Universität der Künste Berlin.  Jest laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lubi ilustrować dla dorosłych. Dla marki Sunday is Monday stworzyła autorską serię plakatów o jodze nagrodzoną must have 2017. Współpracuje z czołowymi polskimi projektantami mody, wydawnictwami i magazynami. Ilustrowała m.in. dla Gazety Wyborczej, Przekroju, Harper’s Bazaar US, ostatnio dla Vogue Polska. Mieszka i pracuje w Warszawie. 

Prace ilustratorki

Renata Krawczyk

Ilustratorka i graficzka, znana w mediach społecznościowych jako rena.illustration. Absolwentka grafiki ASP w Łodzi. Tworzy drobiazgowe ilustracje z pogranicza bajki i realizmu magicznego.Inspiracje czerpie z natury i otaczającej rzeczywistości. Realizuje zlecenia dla klientów z Polski i zagranicy. Nie ogranicza się wyłącznie do projektów komercyjnych, jak również do jednej techniki.

Prace ilustratorki

Nikola Kucharska

Zajmuje się przede wszystkim komiksem, ilustracją i tworzeniem autorskich książek. Ma na swoim koncie ponad 25 zilustrowanych tytułów oraz kilka gier planszowych. Do jej najbardziej znanych publikacji należą: „Zwierzęta, które Zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych” (teksty. Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek, wyd. Nasza Księgarnia 2018), „Jak to działa? Zwierzęta” (Nasza Księgarnia 2016) oraz „Kobo w Supermarkecie” ( tekst: Michał Kubas, wyd Tadam). Jej książka „Podróż Dookoła Świata. Północ-południe. Wschód- Zachód” została w 2016 roku nominowana w konkursie na najpiękniejszą książkę roku organizowanym przez PTWK. W 2018 r. jej książka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych” została nominowana w konkursie Mądra Książka Roku 2018. Współpracuje z wieloma polskimi wydawcami m.in Tadam, Literaturą, Media Rodziną, Zieloną Sową czy Naszą Księgarnią. Jej książki ukazały się m.in. w Francji, Chinach, Rosji, Korei czy Czechach.

Prace ilustratorki

Anna Rudak

Mieszka i pracuje w swoim rodzinnym Gdańsku. Tworzy ilustracje natchnione dobrą intencją do magazynów, wydawnictw muzycznych, opakowań, branży modowej i kulturalnej. Inspiruje się kolorem, chwilą i pozytywnymi skojarzeniami, które wpisuje w swoje prace po to, by później mogły wybrzmiewać w nowych przestrzeniach.

Prace ilustratorki

Dawid Ryski

rRocznik 1982. Ilustrator. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Obecnie mieszkający i pracujący w Puławach.  Autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. W zeszłym roku ukazała się jego czwarta książka dla najmłodszych, wydana w prestiżowym niemieckim wydawnictwie Little Gestalten. Współpracował z m. in.: Apple, Saucony, Eurovision Music Contest, British Council, Ikea, Lagom Design.

Prace ilustratora

Piotr Rogucki

Urodził się w 1978 r. w Łodzi. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zasłynął jako charyzmatyczny wokalista rockowego zespołu Coma, z którym wydał kilka płyt. W roku 2011 r. wydał również solową płytę zatytułowaną „Loki – wizja dźwięku”.

Karierę sceniczną rozpoczął od śpiewania z powodzeniem piosenek swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. Wygrał m.in. Oranżerie, Wrzosowiska, Piostury i Spotkania Zamkowe w Olsztynie. W 2001 r. zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jednak momentem przełomowym w jego karierze był występ 3 lata później na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, kiedy to wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie oraz nagrodę Grand Prix. Na swoim koncie ma jednak znacznie więcej nagród za osiągnięcia muzyczne, takich jak Fryderyki (w tym za najlepszą płytę rockową), nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego czy Złotego Bączka. 
Obecnie jest jednym z najbardziej uznanych i szanowanych muzyków rockowych w kraju.

fot. Kasia Bielska

Adriana Usarek

Kuratorka wystawy, historyczka i krytyczka sztuki, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Université de Nantes. Obecnie pracuje w dziale organizowania wystaw i upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Kuratorka wystaw oraz autorka tekstów do katalogów i folderów poświęconych twórczości współczesnych artystów. Mieszka i pracuje w Łodzi.

fot. Teodor Durski