Infinity- krzesło z plastiku z recyklingu

PROJEKT: Adrienn Veres

Węgry

 

make me!  2021


 

Infinity to pierwszy prototyp eksperymentalnego zestawu mebli wykonanych w 100% z arkuszy plastiku pochodzących z recyklingu.

 

Materiał powstaje z odpadów HDPE. Posortowany i oczyszczony plastik jest najpierw rozdrabniany na płatki, a następnie przekształcany w arkusze przy użyciu półprzemysłowej prasy arkuszowej. Technologia ta pozwala na wytwarzanie mebli bez generowania odpadów w procesie produkcyjnym. Pozostałe kawałki, ścinki arkuszy mogą być ponownie rozdrobnione i sprasowane w wartościowe płyty. Po zakończeniu okresu użytkowania krzesła można je w całości poddać recyklingowi tą samą metodą.

 

Polietylen jest powszechnie dostępny, stosunkowo tani, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i jest łatwy w obróbce. Ze względu na szerokie zastosowanie (nakrętki od butelek, pojemniki na żywność i napoje, zabawki itp.) paleta kolorów jest niemal nieograniczona. Dzięki tym cechom idealnie nadaje się do wykorzystania w wyposażeniu wnętrz, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie przedmioty są intensywnie użytkowane i często wymieniane.

 

W swoim projekcie starałam się wykorzystać wszelkie możliwości tego materiału. Zależało mi na stworzeniu bardzo lekkiego krzesła, które można ustawiać jedno na drugim. Osiągnęłam to dzięki gięciu elementów za pomocą własnoręcznie skonstruowanej giętarki. Tak powstałe połączenia są wytrzymałe, dzięki czemu możliwe było zastosowanie paneli o grubości zaledwie 6 mm. Krzesło można zmontować i zdemontować przy użyciu zwykłego śrubokręta, co ułatwia jego naprawę.

Infinity- krzesło z plastiku z recyklingu, projekt: Adrienn Veres / fot. z archiwum projektantki

Infinity- krzesło z plastiku z recyklingu, projekt: Adrienn Veres / fot. z archiwum projektantki

Infinity- krzesło z plastiku z recyklingu, projekt: Adrienn Veres / fot. z archiwum projektantki

Infinity- krzesło z plastiku z recyklingu, projekt: Adrienn Veres / fot. z archiwum projektantki

Adrienn Veres

W 2019 roku uzyskałam tytuł magistra architektury na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania Moholy-Nagy w Budapeszcie. Niedługo potem przeniosłam się do Holandii, aby pracować w firmie Precious Plastic, gdzie moim głównym zadaniem było zaprojektowanie i zorganizowanie wystawy na Dutch Design Week w 2019 roku, która odbyła się w przestrzeni roboczej firmy. Na wystawie prezentowane były wyniki rocznej pracy badawczej ponad 100 wolontariuszy z całego świata. Przez ten czas zapoznałam się z innowacyjnymi maszynami do recyklingu i obserwowałam pracę projektantów, którzy tworzyli produkty i techniki recyklingu umożliwiające przetwarzanie tworzyw sztucznych w cenne przedmioty. To doświadczenie wywarło na mnie ogromny wpływ i postanowiłam w pełni poświęcić się projektowaniu z recyklingu. W 2020 roku otworzyłam własne studio badawcze wraz z moim partnerem, Gregiem Tasnadim. Nazwaliśmy je Oncemore Studio. Prowadzimy multidyscyplinarną praktykę badawczą nad nowymi metodami i technikami recyklingu plastiku oraz innych materiałów odpadowych. Nasze projekty są zróżnicowane – od przedmiotów codziennego użytku i mebli po architekturę wnętrz i instalacje.

PORTFOLIO PROJEKTANTKI