en

DOBRA NOC – publikacja o projektowaniu i roli snu w naszym życiu

Sen jest drugą najważniejszą czynnością fizjologiczną człowieka, zaraz po oddychaniu. Jako noworodki śpimy praktycznie bez przerwy, a w naszym mózgu nieustannie tworzą się nowe połączenia neuronowe. Zapamiętywane są megabajty informacji, a co za tym idzie – z nocy na noc rozwijamy się, rośniemy i uczymy. Jako dorośli przesypiamy 1/3 życia, stąd wiele startupów i instytucji badawczych próbuje stworzyć rozwiązania przyspieszające proces regeneracji organizmu, tak abyśmy spali jak najkrócej. Jednak zanim to nastąpi, na naszą uwagę zasługuje higiena cyklu dobowego, która służy jako podstawowe narzędzie do zachowania zdrowia psychofizycznego.

 

Nie ma strefy życia, na którą nie oddziaływałby sen. To w jego trakcie regulujemy funkcje hormonalne, oczyszczamy organizm z toksyn, regenerujemy się czy wzmacniamy podstawowe funkcje poznawcze, takie jak pamięć. Bez zdrowego snu nie potrafimy być uważnymi słuchaczami, kreatywnymi pracownikami czy czułymi partnerami. Pomimo to chętnie rezygnujemy ze snu – na rzecz nowego serialu na Netflixie, raportu dla szefa, książki czy gry ze znajomymi. Zapominamy o tym, że tak samo jak ładujemy nasze smartfony, tak musimy również naładować własne baterie. A to odbywa się w trakcie snu

Zapraszamy do lektury zbioru tekstów studentów, projektantów i specjalistów powstałych jako uzupełnienie pokazywanej na ŁDF2022 wystawy i prezentacjom w ramach bloku DOBRA/NOC.

REDAKTOR PROWADZĄCA: dr Joanna Jurga
REDAKCJA I KOREKTA: Urszula Śmietana
ILUSTRACJE I SKŁAD: Martyna Ochojska
WYDAWCA: Łódź Design Festival
PARTNERZY: PLANTULE / HUSSKA / ŁÓDZKIE CENTRUM WYDARZEŃ

POBIERZ PUBLIKACJĘ