en

Blok Kolekcje

Data: 20/05/2023 16:00 – 17:30

Miejsce: Art_Inkubator Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek C, Poziom 0, Sala Teatralna

 


 

Część I. Kolekcja designu Muzeum Śląskiego w Katowicach 

 

Goście: dr Michał Burdziński, Magdalena Niziołek

 

Zainicjowany programowo w 2020 r., projekt stworzenia nowej kolekcji muzealnej zakłada pochwycenie aktualnych propozycji wzornictwa unikatowego i przemysłowego w rozciągłości regionalnej – ogólnopolskiej – europejskiej – globalnej. Napędzają go ambicje szerokiego, całościowego widzenia kultury artystycznej naszych czasów, pulsującej głębokimi ideami, różnymi tendencjami estetycznymi i technologiczną innowacyjnością. W centrum zainteresowania sytuują się architektura wnętrz i ich wyposażenie (począwszy od meblarstwa, na oświetleniu skończywszy), ceramika i szkło, moda i biżuteria oraz grafika użytkowa tudzież przedmioty produkcji masowej (od reklamy po butelkę wody mineralnej).

 

Plan wydarzeń towarzyszących powstawaniu nowej kolekcji obejmuje wystawy i konferencje naukowe, a także wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i promocje publikacji tematycznych. 

Magdalena Niziołek

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyczka sztuki, kuratorka wystaw, kustoszka Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze skupione wokół rzemiosła artystycznego, design i plakatu polskiego. Autorka programu online „Muzeum przy kawie”, gdzie w czasie rzeczywistym rozmawia o sztuce z odbiorcami. Współautorka wydarzeń realizowanych w ramach programu rewitalizacyjnego „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” – Wielki dizajn z sąsiedztwa, Magazyn Performatywny czy Szychta kreatywna. 

fot. Sonia Szeląg

Michał Burdziński

Komparatysta w zakresie historii literatury i sztuki XIX i XX w. w Europie Środkowej na tle przemian globalnych. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego.  Członek Polsko-Słowackiej Komisji Historyków przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie.

fot. Sonia Szeląg


 

Część II. „Kolekcje”, czyli dlaczego zbieramy?

 

Prowadząca: Aleksandra Koperda 

 

Goście: Maciek Lebiedowicz, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik 

 

W codziennym życiu otacza nas niezliczona ilość i różnorodność przedmiotów. Nieustannie je produkujemy, nabywamy, konsumujemy. Nawiązujemy z nimi relacje, nadajemy znaczenia, przypisujemy wartości. Przedmioty budują naszą tożsamość, ucieleśniają nasze wspomnienia, oczekiwania i ambicje, w naturalny sposób tworzą środowisko, w którym żyjemy.  

 

Żeby porozmawiać o przedmiotach, tych zwyczajnych, codziennych, jak i nieoczywistych, kuriozalnych czy unikatowych spotkamy się z trójką bohaterów wystawy „Kolekcje”. Poznamy trzy różne podejścia do zjawiska kolekcjonowania, osoby różnych zawodów, kolekcjonujące obiekty z różnych światów – od klocków LEGO trzymanych przez lata w oryginalnych opakowaniach, przez tysiące egzemplarzy komiksów po opakowania po artykułach spożywczych z czasów PRL-u. Ich opowieści pozwolą zrozumieć, co pcha ludzi do kolekcjonowania, jakie są ich motywacje, pokażą różne sposoby rozumienia ich własnych zachowań i stosunek do zbieranych obiektów. 

 

Zdjęcia: Katarzyna Ładczuk (Ład Studio), Michał Lichtański.

Aleksandra Koperda

Animatorka kultury, historyczka sztuki, dziennikarka, kuratorka, autorka książek o dizajnie „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” oraz „Dizajn miejsc codziennych”.