en

Blok Miejskie Innowacje

,

Data: 28/05/2023 15:00 – 18:00


 

Strefa: Budynek C, Poziom 0, Sala Teatralna

 

Prelegenci: Tommy Pniewski, Marta Smektała, Marta Czachorowska, Magdalena Janus-Hibner, Lech Grabski, Aleksandra Kozłowska, Jakub Krzysztofik.

Temat prelekcji: BLUE ZONES: Tajemnice długowieczności, czyli jak możemy żyć w pokoju, zdrowiu i radości w naszym mieście. 

 

Prelegent: Tommy Pniewski

 

„Niebieskie Strefy” to nazwa przyjęta dla tych regionów na Ziemi, na których mieszkańcy żyją najdłużej np. Okinawa w Japonii, Nicoya w Kostaryce, Sardynia we Włoszech, Ikaria w Grecji i Loma Linda w USA. Amerykański pisarz Dan Buettner, pracuje nad „Blue Zone Communities” w celu implementacji strategii „Niebieskich Stref” w miastach, by ich mieszkańcy nie tylko żyli dłużej, ale też rozwijali się w pokoju, zdrowiu i radości. Takie wzorce pozwalają architektom zwrócić uwagę na szerszy zakres czynników i dyscyplin, a w konsekwencji zaimplementować tę naukę do procesu projektowania miast, by mogły one pozytywnie uzupełniać codzienne życie mieszkańców. Podczas prezentacji zaprezentowane zostaną robocze wyniki prac badawczych na temat długowieczności oraz podzielą się projektami urbanistycznymi, uwzględniają wiele cennych wniosków na temat kształtowania lepszego środowiska miejskiego. 

Tommy Pniewski

Architekt i analityk z pracowni Kuryłowicz & Associates i szef think-tanku pracowni Kuryłowicz & Associates: Kompania.  Urodził się w Nowym Yorku, USA. Ukończył studia na Oxford Brooks University, UK University of Colorado, USA i Westminster University w Londynie. Architekt i Professor Peter Eisenman opisał projekt magisterski Tomka słowami cyt. „a lot of talent”. Mieszkając w Londynie, Tommy pracował dla firm Sheppard Robbson, Hawkins/Brown i Pollard Thomas Edwards. Przez ostatnie pięć lat w Kuryłowicz & Associates, Tommy pracował na wielu prestiżowych projektów zarówno w Polsce, jak i za granicą, w sektorze edukacyjnym, hotelarskim, transportowym i mieszkaniowym, a także przy dużych projektach urbanistycznych jak konkurs na nową siedzibę Komisji Europejskiej w Brukseli. Równolegle do pracy projektowej Tommy wnosi również wkład w dyskurs architektoniczny, pisząc o teorii architektury. 


 

Temat prelekcji: Why balconies matter? / Dlaczego balkony są ważne?

 

Prelegentka: Marta Smektała 

 

Intensywne zagęszczenie miast, oddawanie mieszkań z coraz mniejszą powierzchnią użytkową, wydłużanie czasu spędzanego w budynkach, to tylko kilka czynników które powinny nas skłonić do namysłu jak lepiej zintegrować przestrzeń zewnętrzną z wnętrzem mieszkania. Również doświadczenie pandemii pokazało jak istotne jest dla kondycji psychicznej i fizycznej jest posiadanie prywatnej przestrzeni zewnętrznej przynależnej do mieszkania. Balkony potencjalnie mogą znacząco polepszyć jakość przestrzeni mieszkalnej niemniej, aby mogły zastąpić przydomowy ogródek i ograniczyć wyprowadzkę mieszkańców na przedmieścia należy bliżej się przyjrzeć jego przestrzennym wyzwaniom projektowym. Specyficzne położenie balkonu, w przestrzeni prywatnej, ale widocznej w sferze publicznej rodzi wiele napięć i może ograniczać swobodę użytkowania.  Typowy balkon niekoniecznie odpowiada na potrzeby mieszkańców. Często jego forma wynika z potrzeb estetycznych względem kompozycji elewacji, a nie z funkcjonalności. 

Marta Smektała

Absolwentka Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Delft University of Technology oraz uczestniczka wymiany studenckiej na Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywała w pracowniach w Barcelonie, Poznaniu i we Wrocławiu. Brała udział w przygotowaniu wystaw m.in.: dla Gdynia Design Days oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu. Koordynatorka projektu Mikrograntów w ramach którego realizowała film krótkometrażowego we współpracy z mieszkańcami wrocławskiego osiedla oraz rezydentka programu AIR Wro Modernism – projektu badawczego sieciującego polskie, niemieckie i gruzińskie środowiska artystyczne. W 2019 r. rozpoczęła studia w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Pracę doktorską poświęciła balkonom, a w szczególności zbadaniem możliwości dobudowania ich do wewnątrz kwartałowych elewacji kamienic wrocławskich. Jej video prezentujące znaczenie prowadzonych badań doktorskich zostało nagrodzone w konkursie „Why it Matters” organizowanym przez czasopismo Buildings and Cities. 


 

Temat prelekcji: Design i jego wpływ na zdrowie oraz proces rekonwalescencji

 

Prelegentki: Marta Czachorowska, Magdalena Janus-Hibner.

 

Prelekcja będzie podejmować temat miejskich innowacji w kontekście projektowania dla zdrowia.  

 

Celem wykładu będzie zainspirowanie słuchaczy do myślenia o projektowaniu wnętrz, architektury, miasta w sposób uwzględniający proces zdrowienia. Zastanowimy się, jakie innowacyjne metody  projektowe  mogą prowadzić  do zdrowych rozwiązań oraz czy w przyszłości architektura może mieć duży wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne Mieszkańców i Mieszkanek?   

 

Podczas spotkania odkryjemy prawdziwe innowacje i futurystyczne wizje projektowe, które spełniają się tu na ziemi, w salach operacyjnych. Zadamy sobie pytanie, czy projektanci statków kosmicznych mogą pozazdrościć projektantom medycznym technologii i aparatury?   

 

A także, odkryjemy jak empatia i wrażliwość projektanta jest punktem wyjścia do konstruowania innowacyjnej przestrzeni medycznej. 

Marta Czachorowska

Architektka specjalizująca się w projektowaniu medycznym, wellness, spa oraz przestrzeni dla zdrowia. Działająca od 15 lat w branży medycznej. Zawodowo i naukowo zajmuje się przestrzeniami troski, medycznymi, terapeutycznymi. Wierzy, że dobrze zaprojektowane miasto oraz budynki mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne mieszkańców. Laureatka nagrody architektonicznej „Zaprojektowane po ludzku”, konkursu organizowanego przez Gazetę Wyborczą oraz Otodom. Autorka wielu projektów wielu przestrzeni medycznych, szpitali, domów seniora, oddziałów onkologicznych, uzdrowisk. Założycielka biura projektowego m+design.

fot. HaWa

Magdalena Janus-Hibner

Zastępczyni Dyrektora ds. Projektów, Rozwoju i Organizacji Onkologii w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.


Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania finansami podmiotów leczniczych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz studia podyplomowe „Niekomercyjne badania kliniczne – projektowanie, realizacja i zarządzanie” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.



Jest twórczynią wielu projektów dla Instytucji Województwa Łódzkiego, w tym dla: Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów, Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.


W Szpitalu Kopernika w Łodzi zajmowała stanowiska Kierowniczki Działu Pozyskiwania i Wdrażania Projektów Inwestycyjnych oraz Pełnomocniczki Dyrektora ds. Realizacji Projektów. Obecnie jako Zastępczyni Dyrektora ds. Projektów, Rozwoju i Organizacji Onkologii wykorzystuje bogate doświadczenie w przygotowywaniu i koordynowaniu kolejnych projektów mających na celu rozbudowę i ciągłą modernizację placówki, rozwój Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, a także przekształcenie Szpitala w Wojewódzkie Centrum Onkologii. Przygotowuje Szpital do nowej organizacji pracy w ramach ustawy o Krajowych Sieciach Onkologicznych. 


Jest współautorką i organizatorką BraDay – polskiej edycji dnia informacji o rekonstrukcji piersi „Breast Reconstruction Awareness Day”.

fot. Monika Szalek


 

Temat prelekcji: Projektowanie bezpiecznych miast, czyli Crime Prevention Through Environmental Design.

 

Prelegent: Lech Grabski 

 

Crime Prevention Through Environmental Design to metoda, która pomaga tworzyć bezpieczniejsze przestrzenie publiczne. Opiera się wielodyscyplinarne podejście do zapobiegania przestępczości, wykorzystuje wiedzę kryminologiczną, socjologiczną w projektowaniu urbanistycznym. Dowiedz się, jak CPTED działa w praktyce i jak zastosować tę metodę w polskich miastach. 

Lech Grabski

Architekt, właściciel biura projektowego Fest Architekci. Od 2020 r. w SARP zajmuje się rozpowszechnianiem metody CPTED (Crime Prevention Through Environmental Design). Uczestniczył w programie badawczym Unii Europejskiej: „COST Crime Prevention Through Urban Design and Planning 2012-2016”. 


 

Prelegenci: Aleksandra Kozłowska, Jakub Krzysztofik

 

Temat prelekcji: Miasta w przyszłości. Rozmowa w ramach 25. edycji konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”, organizowanej przez Geberit.

 

Rozmowa dotyczyć będzie przestrzeni publicznej, w tym problemu deficytu toalet publicznych w Polsce oraz ważnej inicjatywne dla młodych architektów i studentów – konkursie ,,Projekt Łazienki”. Z ramienia Geberit udział wezmą: architektka Aleksandra Kozłowska, laureatka konkursu ,,Projekt Łazienki” (dawniej konkursu Koło) oraz Jakub Krzysztofik, architekt i urbanista, Prezes SARP Łódź oraz juror tegorocznej, 25. edycji konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”.

Aleksandra Kozłowska

Architektka, laureatka konkursu ,,Projekt Łazienki” (dawniej konkursu Koło). Związana z pracownią KWK Promes, jest laureatką Grand Prix oraz nagrody Debiut Roku w konkursie KOŁO w 2018 r., które otrzymała za projekt toalety publicznej na bulwarach nad rzeką Słupią w Słupsku. Architektka może pochwalić się licznymi osiągnięciami, m.in. Stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce, a także nagrodami i wyróżnieniami w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Była również Jurorką w konkursie „Projekt Łazienki 2021”.

Jakub Krzysztofik

Architekt i urbanista, juror tegorocznej, 25. edycji konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”. Od 2000 r. prowadzi własną praktykę projektową (3DARCHITEKCI.com). Główny projektant koncepcji urbanistycznej rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi o łącznej powierzchni 67,5 ha. Autor szeregu zrealizowanych i nagradzanych budynków. Między innymi biurowiec Stara Drukarnia, apartamentowiec Słoneczne Tarasy, Laboratoria Wydziału Ochrony Środowiska PŁ.

Po dyplomie ukończył studia doktoranckie, konserwację zabytków, marketing i zarządzanie oraz kurs filozofii. Wykładowca praktyk oraz teoretyk architektury. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania z zakresu m in. użyteczności publicznej, urbanistyki operacyjnej, rewitalizacji oraz zarządzania procesem inwestycyjnym.

Od 2019 r. prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Łódź, zasiada w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. Członek Rady Programowej Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych – Łódź.

Pisze i publikuje felietony z cyklu #PiszeKubaDoJakuba na portalu SNG Kultura.