en

Wywiad z Alicją Patanowską – finalistką konkursu make me! 2012 i 2014

Pięć krótkich pytań do Alicji Patanowskiej, finalistki konkursu make me!, z projektami „Ścieranki-wycieranki” (2012) oraz „Plantacja” (2014).

 

Jaką rolę – Twoim zdaniem – odgrywają projektanci/projektantki we współczesnym świecie?

 

Spierałam się z Chatem Openai na ten temat przez dobre 30 minut. Ono stało na stanowisku że projektanci mają kluczową rolę: „ Designers play a crucial role in the modern world as they are responsible for creating and shaping the physical, digital, and experiential environments that we interact with on a daily basis.” Ja stałam na stanowisku, że to co pisze Chat jest „bardzo idealistycznym i oderwanym od realiów podejściem, bo prawdziwą sprawczość mają politycy i garstka najbogatszych ludzi decydująca o tym w którą stronę pójdzie gospodarka, …że projektantów idealistów jest zaledwie garstka.”

 

Przyznał mi rację ale… Zgodziliśmy się natomiast co do nieocenionej roli projektantów idealistów i aktywistów. Zmiana zawsze zaczyna się od jednostek.

 

Czym Twoim zdaniem powinien wyróżniać się dobry projekt?

 

Less is more. Do as little as you can. Leave as few traces as you are able to. This is a good design.

 

Jaka idea stała za zgłoszonym przez Ciebie projektem na konkurs make me!?

 

Obydwa projekty zgłoszone przeze mnie na make me! były oparte o ideę upcyclingu. PLANTACJA, która nadal jest na rynku proponuje wykorzystanie niechcianych szklanek, a ŚCIERANKI – RYSOWANKI powstawały ze starych talerzy. Dziś, 10 lat później, projektowanie bez uwzględnienia powtórnego użycia zasobów, lub wprowadzenia choćby edukacyjnego elementu zwracającego uwagę na problemy środowiskowe, powinno być nie do przyjęcia. To wielki dramat, że wielki przemysł nadal w tak wielkim stopniu ten fakt ignoruje.

 

Czy – i jeśli tak, to w czym – pomogło Ci wyróżnienie w konkursie make me! (np. w zakresie promocji projektu, produkcji/dystrybucji produktu itp.)? Czy wyróżnienie wpłynęło na Twoją karierę?

 

Na widzialność PLANTACJI w Polsce z całą pewnością wpłynęło przyznanie mi Mazda Design Award wręczanej podczas festiwalu i zaproszenie przez Łódź Design Festival do pokazania indywidualnej wystawy opowiadającej o tym projekcie. Wiele rozmów i maili zaczynało się później od słów Mazda… lub … a na ŁDF widziałam…Natomiast moja współpraca z ŁDF zaczęła się właśnie od make me! Nie wiem, czy w którymś z wymienionych w pytaniu obszarów konkurs mi pomógł, bo nigdy w swojej „karierze” nie analizowałam (ani nie zamierzam analizować) jakie moje aktywności na co wpływają.

 

Aplikowałam na make me! bo byłam pod wrażeniem osób które stały za tym konkursem: jurorkami, pomysłodawczyniami. Poprzez make me! miałam sposobność poznać niektóre z tych osób, co z całą pewnością wpłynęło i wpłzywanadal na moje życie zawodowe. make me! zawsze kojarzył mi się z ważnym głosem i wysokim poziomem.

 

Jakie rady przekazałabyś projektantom/projektantom stawiającym pierwsze kroki w zawodzie?

 

Najlepszą radą jaką sama dostałam było zachęcenie żeby się za długo nie zastanawiać tylko działać, robić, próbować. Od siebie dodam: bo każde doświadczenie uczy! Najgorsze jest nicnierobienie.

Plantacja, projekt: Alicja Patanowska / fot. z archiwum projektantki

Ścieranki-rysowanki, projekt: Alicja Patanowska / fot. z archiwum projektantki