en

ZNIKAM

PROJEKT: Justyna Żak

Polska

 

make me! 2024


 

Przedmioty pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale również symboliczne. Swoją formą, rodzajem tworzywa oraz metodą wytwarzania przemawiają do nas rozbudzając myśli i emocje. ZNIKAM ma na celu przyciągnięcie uwagi w stronę kryzysu ekologicznego stając się pretekstem do rozmów i próbą budowania świadomości społecznej. 

 

Jednym z przejawów tego kryzysu jest topnienie lodowców górskich w Alpach. Za 50 lat zniknąć może znacząca ich połowa. Zjawisko to nie tylko zmieni krajobraz, ale będzie miało ogromny wpływ na środowisko zmniejszając dostępność wody pitnej. 

 

Podczas realizacji projektu formą dla powstających obiektów stały się bryły lodu. Pod wpływem wysokiej temperatury szkła, lód w sposób stopniowy ulegał nieodwracalnemu procesowi topienia przybierając każdorazowo inny kształt. Zapisem przestrzennym i dokumentacją stały się szklane wazony ilustrując jak nieodwracalnie i bezpowrotnie zmienia się nasza rzeczywistości. 

ZNIKAM, projekt: Justyna Żak / fot. z archiwum projektantki

ZNIKAM, projekt: Justyna Żak / fot. z archiwum projektantki

ZNIKAM, projekt: Justyna Żak / fot. z archiwum projektantki

ZNIKAM, projekt: Justyna Żak / fot. z archiwum projektantki

Justyna Żak

Projektantka i artystka sztuk wizualnych, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka różnorodnych konkursów, w tym m.in. Młodzi na Start – Elle Decoration, Up-Cykle. Obieg zamknięty to sztuka, Sustainable lamp oraz Lampa w geometrycznej odsłonie- Międzynarodowe Targi Światło.

„Podróże są dla mnie źródłem fascynacji i nieustannego rozwoju. Szczególnie przyciągają mnie miejsca, które zachowały bliski kontakt z naturą. Wierzę głęboko, że nasza pierwotna więź z przyrodą może być kluczem do odpowiedzi na fundamentalne pytania i potrzeby. To właśnie z tej inspiracji czerpię w mojej pracy projektowo-artystycznej. Poprzez wrażliwą i niespieszną obserwację otaczającego świata, tworzę przedmioty, które oprócz walorów użytkowych stają się również integralną częścią naszych domów, opowiadając niepowtarzalne historie.”

PORTFOLIO PROJEKTANTKI