en

PODCAST RÓŻNE RZECZY #ODCINEK6 – o Romanie Modzelewskim

Wracamy z nowym sezonem naszego podcastu Różne Rzeczy. Po doświadczeniach w nagrywaniu pierwszych odcinków postanowiliśmy zmienić nieco formułę. Zrezygnowaliśmy z wywiadów przeprowadzanych „na odległość”, które do tej pory nagrywaliśmy za pomocą internetowych komunikatorów czy telefonów komórkowych. Tym razem wpraszamy się do domów i pracowni naszych rozmówców! Pod pretekstem rozmów o projektowaniu poznajemy historie prywatne, rodzinne anegdoty i plany na najbliższą przyszłość. Szukamy impulsów, punktów zwrotnych, wydarzeń które ukształtowały świat twórców polskiego designu. 

 

Seria realizowana jest we współpracy z Michałem Grudą, przewodniczącym Stowarzyszenia Topografie i liderem projektu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.


 

RM58 – wspomnienia – jacht Amulet

 

Rok 2022 w Łodzi, jest rokiem Romana Modzelewskiego – malarza, rzeźbiarza, projektanta, czterokrotnego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Chociaż jego projekty i twórczość była doceniana wielokrotnie za życia, to prawdziwie nasz bohater zyskał uznanie dopiero stosunkowo niedawno, ponad dziesięć lat po śmierci. Roman Modzelewski to postać niezwykle barwna, która doczekała się już wielu publikacji, do których warto sięgnąć, natomiast dzisiaj zapraszamy do wysłuchania fragmentów nadzwyczajnej rozmowy z żoną profesora, panią Werą Modzelewską! Przygotujcie się na unikatową podróż po Łodzi widzianej oczami inteligenckiej elity naszego miasta. To dość rzadko spotykany punkt widzenia w ogólnej narracji o Łodzi. Dowiecie się jak powstawała Akademia Sztuk Pięknych, jak spędzali wolny czas ci, którzy nim dysponowali oraz nadzwyczajną historię współczesnej kariery projektów Romana Modzelewskiego, w szczególności słynnego fotela Model RM58. Na koniec drobna niespodzianka – historia o tym kto i w jaki sposób uratował finanse na produkcję jachtu Amulet!

 

Zapraszamy na wystawę towarzyszącą ŁDF2022, którą z okazji Roku Romana Modzelewskiego przygotowało Muzeum Miasta Łodzi.


 
 

Subskrybuj nasze kanały, aby niczego nie przegapić!