en

Wywiad z Joanną Jurgą – finalistką konkursu make me! 2014 i 2015

Pięć krótkich pytań do Joanny Jurgi, finalistki konkursu make me! z projektami „zestawZESTAW” (2014) oraz „NURN” (2015).

 

Jaką rolę – Twoim zdaniem – odgrywają projektanci/projektantki we współczesnym świecie?

 

Obecnie i w przyszłości postrzegam rolę osób zajmujących się projektowaniem, jako osób spajających interdyscyplinarne zespoły zajmujące się palącymi problemami tj. odsalanie wody, wtórne wykorzystywanie odpadów, tworzenie rozwiązań w miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi czy kryzysami zbrojnymi. Pozycja projektanta/tki jako niezależnego atomu, skupionego głównie na estetyzacji otoczenia w dobie zmieniającego się świata staje się archaiczna. Wracamy do podstaw tego czym jest wzornictwo, a mianowicie do poprawienia poprzez proces projektowy zastanego otoczenia.

 

Czym Twoim zdaniem powinien wyróżniać się dobry projekt?

 

Odpowiedzialnością zaproponowanych rozwiązań projektowych. Zarówno pod kątem użytych materiałów, cyklu życia produktu/usługi, jak i zaproponowanej ergonomii, czy wywiązania się z potrzeb grupy docelowej.

 

Jaka idea stała za zgłoszonym przez Ciebie projektem na konkurs make me! ?

 

W pierwszym zgłoszonym projekcie – jadalne naczynia „zestawZESTAW” chodziło nam o zwrócenie uwagi na problem jednorazowych opakowania take away. Zaproponowałyśmy (M. Ochojska, D.Wysogląd, J.Jurga) naczynia, które można było samodzielnie zrobić w domu z podstawowych produktów, a po użyciu przeznaczyć na kompost albo nakarmić nimi ptaki. Drugi wyróżniony projekt to biodegradowalna urna Kami dla marki NURN do pochówku na morzu. Celem tego projektu było stworzenie alternatywnej, przyjaznej planecie formy pochówku.

 

Czy – i jeśli tak, to w czym – pomogło Ci wyróżnienie w konkursie make me! (np. w zakresie promocji projektu, produkcji/dystrybucji produktu itp.)? Czy wyróżnienie wpłynęło na Twoją karierę?

 

Oba wyróżnienia przyczyniły się do promocji zarówno samych produktów jak i idei ich powstania.

 

Jakie rady przekazałabyś projektantom/projektantom stawiającym pierwsze kroki w zawodzie?

 

Aby w swojej pracy projektowej kierowali się empatią na potrzeby użytkowników i planety, a także bacznie obserwowali rynek i bieżące badania naukowe.

NURN, projekt: Joanna Jurga / fot. z archiwum projektantki

zestawZESTAW, projekt: Joanna Jurga, Dominika Wysogląd, Martyna Ochojska / fot. z archiwum projektantek