en

Nagroda MKiDN dla dyrektora Łódź Design Festival!

Dyrektor Łódź Design Festival z historycznym wyróżnieniem

 

Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, znalazł się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie odznaczeni zostali twórcy, animatorzy i mecenasi, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrodę w kategorii „design” przyznano po raz pierwszy.

 

Pełniący rolę gospodarza i współprowadzącego uroczystość wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że gala ma szczególne znaczenie: To jest taki moment, kiedy Polska może oddać hołd wielkim artystom czy ludziom kultury, bo nie wszystkie z tych osób, które są honorowane to są twórcy. Niektórzy z nich to naukowcy zajmujący się kulturą albo organizatorzy kultury.

 

Minister kultury zaznaczył, że wyróżniona została ciekawa grupa najwybitniejszych osób, żyjących w różnych stronach świata i będących w różnym wieku, które otrzymały nagrody z bardzo wielu dziedzin. Nagrodę w kategorii „design” przyznano w tym roku po raz pierwszy.

 

Dyrektor Łódź Design Festival przyznał, że ma niesamowite szczęście odbierać nagrodę, którą traktuje jako wyróżnienie dla całego środowiska. Dla wielu wielu wspaniałych osób i instytucji, które od lat działają w Polsce na rzecz rozwoju dobrego wzornictwa oraz jego promocji poza granicami naszego kraju. Dziękuję wszystkim twórcom, projektantom i pasjonatom wzornictwa za ich pracę. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie wysiłek i praca całego zespołu, z którym mam przyjemność pracować w Łodzi, na co dzień tworzyć festiwal i wiele innych wydarzeń. Chciałbym im serdecznie podziękować, nie jestem w stanie wymienić wszystkich, bo to duża grupa. Mam wielką przyjemność pracować w środowisku osób twórczych, otwartych, które działają w Łodzi, w Art_Inkubatorze, miejscu przyjaznym młodym twórcom.

 

Szczególne podziękowania Piernikowski przekazał Oli Kietli, dyrektorce zespołu promocji i rzecznik prasowej ŁDF: Która tworzy festiwal od samego początku i której wpływ na jego kształt był równie duży, a może i większy niż mój. Dziękuję bardzo i zupełnie na koniec jeszcze specjalne podziękowania dla mojej rodziny i przyjaciół. Bo, jak pewnie państwo wiedzą, praca w kulturze jest wdzięczna, wspaniała, fascynująca, ale też niezwykle wymagająca, szczególnie dla najbliższych.

 

W dziedzinie „sztuki wizualne” nagrodę otrzymał Janusz Kapusta, rysownik, malarz i scenograf, gość specjalny ŁDF2018, którego jedenastościenna bryła K-DRON posłużyła za inspirację w przygotowaniu ubiegłorocznego stoiska Ceramiki Paradyż, wieloletniego mecenasa Łódź Design Festival, trzy lata temu nagrodzonego w kategorii „mecenasi kultury”.

 

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.