en

Polscy projektanci na Design Without Borders w Bratysławie

Po Wiedniu i Budapeszcie, Design Without Borders zawita do Bratysławy, gdzie od 13 lipca będzie można zobaczyć wybór prac prawie 150 artystów z 14 krajów, w tym z Polski. Wystawę będzie otwarta do 10 sierpnia.

W tym roku Galeria Umelka będzie gościć specjalną jubileuszową wystawę designu i sztuki, a towarzyszyć jej będzie seria wydarzeń. Prace prawie 150 artystów z 14 krajów będą ułożone wokół kilku tematów. Skupi się na współczesnej biżuterii, obiektach dźwiękowych, pracach ekologicznych i społecznie świadomych, a także na tradycyjnych tematach projektowych.

 

Wystawa obejmuje znaczącą selekcję retrospektywną, zwracając uwagę na szerszą koncepcję projektowania, różnorodność tworzenia obiektów projektowych, twórczość wpływowych na całym świecie projektantów, a także prace różnych pokoleń, wschodzących artystów i studentów uniwersytetów z różnych krajów. Duży nacisk położono na projekty ekologiczne i społecznie świadome, prace z pogranicza sztuk pięknych i designu, obiekty dźwiękowe oraz reprezentatywny wybór współczesnej biżuterii.

 

Specjalnością Design Without Boarders jest zgromadzenie w jednym miesjcu dzieł wybitnych międzynarodowych twórców, m.in.: Yrjö Kukkapuro (Finlandia), Alvaro Catalán de Ocón (Hiszpania), Studio Dechem (Czechy),  Ted Noten (Holandia), Susanne Hammer (Austria).

 

Łódź Design Festival kuratorowało wydarzeniu i wybrało projekty z Polski, które będą prezentowane pośród prac artystów z innych krajów. Będzie można zobaczyć prace: Aleksandry Gacy, Marka Błażuckiego, Magdaleny Hubki i Piotra Grzybowskiego, Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, Anny Siedleckiej i Radka Achramowicza, Izabeli Sroki i Julii Cybis, Oskara Zięty, Julii Bugajskiej, Anny Dudek, Magdaleny Kędzior, Julii Korzec, Luizy Mężyńskiej, Slawy Tchorzewskiej.

 

Wystawa i wydarzenia towarzyszące są częścią Bratysławskiego Letniego Festiwalu Kulturalnego.