en

Dostępność vs. Estetyka – czy da się je pogodzić?

Data: 25/05/2024 13:30 – 14:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Sala Teatralna, Budynek C, Poziom 0

 

Rejestracja: Wstęp bezpłatny i otwarty.

 

Dla kogo dedykowane jest wydarzenie? Dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką dostępności i trendów w projektowaniu. 

 


 

Czy współczesne trendy w designie są dostępne dla wszystkich? Czy dostępność musi oznaczać rezygnację z estetyki? W obliczu rosnącej popularności projektowania uniwersalnego i coraz większej widoczności problemu wykluczenia estetycznego grup marginalizowanych, te pytania stają się kluczowe. 

 

Podczas wydarzenia przeanalizujemy wpływ obecnych trendów na dostępność w różnych dziedzinach designu, od architektury po świat cyfrowy. Prezentując szeroki wachlarz dobrych i złych przykładów z naszych serii #MondayFails i #DobrzeZaprojektowane, przyjrzymy się, jak aktualne trendy wpływają na tworzenie inkluzywnych przestrzeni. 

 

Naszym celem jest nie tylko dostarczenie wiedzy, ale także zainspirowanie osób uczestniczących do refleksji nad własnymi projektami. Podzielimy się praktycznymi wskazówkami, które ułatwią im wprowadzenie myślenia o różnych odbiorcach. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak tworzyć piękny i dostępny design dla wszystkich. Zaprosimy do dyskusji i wymiany poglądów! 

Prowadzące:

 

Magdalena Storożenko-Polak. Architektka i edukatorka. Doświadczona i pełna pasji edukatorka. Prezeska zarządu PLACES Foundation oraz absolwentka wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych Archi:Kultura na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studentka kierunku Koordynator i Audytor Dostępności na Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autorka programów edukacyjnych na temat projektowania uniwersalnego dla urzędników, studentów i młodzieży. Na swoim koncie ma blisko setkę przeprowadzonych warsztatów dla szkół i ośrodków kultury. 

 

Blanka Przedpełska. Projektantka interdyscyplinarna, rzeczniczka walki przeciwko nierównościom, adeptka dziedziny projektowania uniwersalnego. Pełnomocniczka Zarządu PLACES Foundation. Magistra sztuki – absolwentka wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadziła warsztaty w Polsce i za granicą współpracując z dziećmi, młodzieżą i studentami.