Sensoryczne wizytówki – warsztaty o projektowaniu i postrzeganiu zmysłami
Data: 19/05/2023 15:30 – 17:30
Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie
[brak wolnych miejsc]
Sala: Sala A120, Budynek A
Prowadząca: Monika Dolbniak
Czas trwania: ok. 2h
Limit miejsc: 20.
Dla kogo dedykowane są warsztaty? Dla pasjonatów, profesjonalistów, projektantów lub studentów z branży mody, tekstyliów, projektowania, wzornictwa oraz psychologii. Warsztat jest również przeznaczony dla osób/bliskich osób autystycznych lub wrażliwych sensorycznie i/lub osób zainteresowanych lub korzystających z produktów sensorycznych.
Tematyka warsztatów. Jak wykorzystać praktyki twórcze do dyskusji na temat niematerialnych i intymnych zagadnień komfortu sensorycznego? Jak wyglądają czułe produkty przyszłości, które będą w stanie polepszyć nasze zdrowie psychiczne i odczuwanie świata?
Podczas warsztatów przeanalizujemy nasze preferencje sensoryczne i zbadamy, co powoduje poczucie komfortu lub irytacji w przedmiotach, przestrzeniach, kolorach i materiałach. Zmysł wizualny jest dominującym zmysłem, którego uczymy się używać jako projektanci. Podczas warsztatu przekonamy się, że pozostałe modusy dźwięku, dotyku, kinestetyki i węchu nie działają w izolacji i należy je traktować systemowo. Poprzez ćwiczenia i karty pracy uczestnicy zagłębią się w swoje własne sensorium i przetłumaczą je na wizualną i taktylna mapę. Uczestnicy poznają różne techniki tłumaczenia i wizualizowania zmysłów z użyciem multisensorycznych przyborników i dyskusji w grupie. Efektem tych warsztatów będą kolaże, które artystycznie wyrażą profile sensoryczne uczestników.
*warsztaty prowadzone tylko w j. polskim
MONIKA DOLBNIAK
Projektantka i badaczka sensoryczna. Obecnie – projektanka dziecięcej odzieży sensorycznej i studentka projektowania tekstyliów na Royal College of Art w Londynie. Absolwentka London College of Fashion i Westminster Kingsway College. Specjalizuje się w multidyscyplinarnym zastosowaniu aplikacji sensorycznych w kontekście mody, produktu, przestrzeni oraz adaptacyjnego UX.
W swojej praktyce bada w jaki sposób projektować i kontrolować interakcje pomiędzy zmysłami w kreowaniu produktów i narzędzi komunikacji, które poprawiają samopoczucie autystycznych i wrażliwych sensorycznie odbiorców. Łącząc nauki o projektowaniu, psychologii i edukacji skupia się na inkluzyjnej interpretacji psychicznego i fizycznego komfortu odbiorcy. Na przestrzeni ostatnich 4 lat, przeprowadziła wiele warsztatów projektowania i integracji sensorycznej. Jej prace prezentowane były na wielu międzynarodowych wystawach i konferencjach, min. ArtEZ State of Fashion Biennale, IFFTI Conference i London Design Week.