en

Sensoryczne wizytówki – warsztaty o projektowaniu i postrzeganiu zmysłami

Data: 19/05/2023 15:30 – 17:30

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


[brak wolnych miejsc]

 

Sala: Sala A120, Budynek A

 

Prowadząca: Monika Dolbniak

 

Czas trwania: ok. 2h

 

Limit miejsc: 20.

 

Dla kogo dedykowane są warsztaty? Dla pasjonatów, profesjonalistów, projektantów lub studentów z branży mody, tekstyliów, projektowania, wzornictwa oraz psychologii. Warsztat jest również przeznaczony dla osób/bliskich osób autystycznych lub wrażliwych sensorycznie i/lub osób zainteresowanych lub korzystających z produktów sensorycznych.

 

Tematyka warsztatów. Jak wykorzystać praktyki twórcze do dyskusji na temat niematerialnych i intymnych zagadnień komfortu sensorycznego? Jak wyglądają czułe produkty przyszłości, które będą w stanie polepszyć nasze zdrowie psychiczne i odczuwanie świata? 

 

Podczas warsztatów przeanalizujemy nasze preferencje sensoryczne i zbadamy, co powoduje poczucie komfortu lub irytacji w przedmiotach, przestrzeniach, kolorach i materiałach. Zmysł wizualny jest dominującym zmysłem, którego uczymy się używać jako projektanci. Podczas warsztatu przekonamy się, że pozostałe modusy dźwięku, dotyku, kinestetyki i węchu nie działają w izolacji i należy je traktować systemowo. Poprzez ćwiczenia i karty pracy uczestnicy zagłębią się w swoje własne sensorium i przetłumaczą je na wizualną i taktylna mapę. Uczestnicy poznają różne techniki tłumaczenia i wizualizowania zmysłów z użyciem multisensorycznych przyborników i dyskusji w grupie. Efektem tych warsztatów będą kolaże, które artystycznie wyrażą profile sensoryczne uczestników. 

 

*warsztaty prowadzone tylko w j. polskim 

MONIKA DOLBNIAK

Projektantka i badaczka sensoryczna. Obecnie – projektanka dziecięcej odzieży sensorycznej i studentka projektowania tekstyliów na Royal College of Art w Londynie. Absolwentka London College of Fashion i Westminster Kingsway College. Specjalizuje się w multidyscyplinarnym zastosowaniu aplikacji sensorycznych w kontekście mody, produktu, przestrzeni oraz adaptacyjnego UX.

W swojej praktyce bada w jaki sposób projektować i kontrolować interakcje pomiędzy zmysłami w kreowaniu produktów i narzędzi komunikacji, które poprawiają samopoczucie autystycznych i wrażliwych sensorycznie odbiorców. Łącząc nauki o projektowaniu, psychologii i edukacji skupia się na inkluzyjnej interpretacji psychicznego i fizycznego komfortu odbiorcy. Na przestrzeni ostatnich 4 lat, przeprowadziła wiele warsztatów projektowania i integracji sensorycznej. Jej prace prezentowane były na wielu międzynarodowych wystawach i konferencjach, min. ArtEZ State of Fashion Biennale, IFFTI Conference i London Design Week.

Monika Dolbniak