en

Futuropolis

Wystawa w dniach: 18-28.05.2023 r.

 

Miejsce: Budynek A, Sala A22, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

 

Kuratorzy: Katarzyna Ludwisiak, Michał Piernikowski

 

Oprowadzanie kuratorskie: 27.05.2023 r., godz. 16:00. Katarzyna Ludwisiak (kuratorka wystawy), Matylda Szyrle (Listny Cud), Marta Smektała (Why balconies matter?).

 

Problemami, z jakimi musiały mierzyć się miasta, skala ich oddziaływania na mieszkańców czy formy urbanizacji zmieniały się wraz z upływem czasu. Jednak próby stworzenia projektu idealnego wzorca były obecne niemal we wszystkich epokach. Znalazły się wśród nich nie tylko teorie budowy całych miast lub poszczególnych dzielnic, ale i rozwiązań komunikacyjnych czy też konkretnych udogodnień w obszarze projektowania wnętrz.  

 

Wystawa „Futuropolis” zaprezentuje najbardziej śmiałe, a z drugiej strony mocno osadzone w danej rzeczywistości, osiągalne projekty. Przedstawione koncepcje będą jedynie wycinkiem z pomysłów i realizacji, które powstawały. Każdy z tych projektów warto przefiltrować przez główną, przyświecającą mu ideę, ponieważ nie powinno się rozpatrywać miasta bez kontekstu oraz filozofii, która stała za jego powstaniem. W końcu wiedza o miastach idealnych oraz o wartościach, które je kreowały, pozwala na refleksję nad współczesnymi problemami urbanizacyjnymi.