en

Identity!

Wystawa w dniach: 18-28.05.2023 r.

 

Adres: Bydynek B, Poziom 1, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

 

Kurator: dr PhDr. Miroslav Zelinsky, CSc. 

 

Tożsamość! To obecnie modne słowo, oznaczające pojęcie, które może wydawać się zbyt szeroko zakrojone i rozmyte, aby można je było jednoznacznie zrozumieć. Ale dlaczego to starożytne pojęcie tak silnie rezonuje w dzisiejszym społeczeństwie? Jak bardzo jest ważne, dla kogo i jakie są jego aspekty? 

 

Studenci wzornictwa z pięciu uniwersytetów na całym świecie stanęli przed wyzwaniem, by podejść do tego tematu bez uprzedzeń i wcześniejszego przygotowania. Wyniki ich prac okazały się zdumiewające pod względem różnorodności i świeżości. Obejmowały one zjawiska od fikcyjnej bitwy między tożsamościami dwóch łączących się firm programistycznych, przez intymne studium relacji między matką a córką, po zbadanie instynktownego strachu przed powstaniem nowej tożsamości, jaką jest sztuczna inteligencja, czy osobiste sposoby wyrażania tożsamości religijnej i przynależności do subkultury, a także różne ujęcia tożsamości wizualnej wydarzeń i innych podmiotów. Niektóre z prac były bardzo konkretne, a inne bardziej konceptualne, a wszystkie z nich stanowią wielopłaszczyznowe odzwierciedlenie tej niezwykle istotnej kwestii. 

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. projekty: Markéta Babková – Self awareness; Adrian Gubrica – Face recognition; Viktoria Kolesárová – In the eyes of AI; Šimon Valovič – V60.