en

(Ko)lekcja designu Muzeum Śląskiego w Katowicach

Wystawa w dniach: 18-28.05.2023 r.

 

Miejsce: Budynek C, Poziom 1, Art_Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

 

Kuratorzy: Magdalena Niziołek, dr Michał Burdziński 

 

Blok Kolekcje: 20.05.2023 r., godz. 16:00-17:30. Rozmowa wokół tworzenia kolekcji muzealnych z udziałem kuratorów wystawy.

 

Oprowadzanie kuratorskie: 20.05.2023 r., godz. 18:00

 

By zadbać o osiągnięcia współczesnych projektantów, zwłaszcza polskich, a tym samym przygotować się do popularyzacji i edukacji szerokich kręgów społecznych w zakresie historii designu, kustosze Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach wyszli w 2020 r. z inicjatywą programowego rozwoju kolekcji rzemiosła artystycznego. W trudnym dla wszystkich okresie pandemii udało się zakupić pierwsze przykłady rodzimego i światowego najnowszego wzornictwa.  

 

Na wystawę składają się obiekty reprezentujące poszczególne tendencje estetyczne, równocześnie zróżnicowane pod względem materiałów, a także technologii produkcji – od klasycznego rzemiosła po druk 3D. W ten sposób stołek Balt, wykonany z biokompozytu za pomocą drukarki 3D, ma współgrać z kilimem CHAOS, utkanym w Bobowej. 

 

Eksponowane prace to zapowiedź i obietnica stworzenia muzealnej kolekcji ukazującej bogactwo współczesnego wzornictwa, partycypującego w wielu dziedzinach sztuki i życia.