en

MONO_WORLD

Data: 21/05/2024 12:00 – 21:00 22/05/202426/05/2024 10:00 – 21:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek B/C, szklany hall, Poziom 0

 

Kuratorka: Katarzyna Ludwisiak

 

Dlaczego plastikowe krzesło ogrodowe stało się motywem przewodnim 18. edycji festiwalu designu w Łodzi i co ma wspólnego z komfortem?

 

Monobloc to prawdopodobnie najbardziej popularne i najlepiej sprzedające się krzesło na świecie. Najczęściej spotykane w kolorze białym, wodoodporne, lekkie, z możliwością sztaplowania jedno na drugie. Produkcja jednego egzemplarza trwa mniej niż minutę, a nazwa, pochodząca od słów „mono” (jeden) i „bloc” (blok), doskonale oddaje sposób w jaki powstaje.

 

Choć Monobloc kojarzony jest z masową produkcją i negatywnym wpływem na środowisko, dla wielu ludzi stanowi także symbol użyteczności oraz wszechstronności. Obecne niemal w każdym zakątku świata, jest towarzyszem codzienności niejednej osoby. Jest to krzesło, które w prosty sposób spełnia swoje zadanie, będąc zarazem dostępne dla wszystkich, niezależnie od stylu życia czy budżetu.

 

Zastanawiając się czym w obecnym świecie jest komfort, jedyne z pewnością, co możemy stwierdzić, że nie ma on jednej i takiej samej definicji dla każdego z nas. Próbując zrozumieć jego znaczenie, prześledzimy historię kontrowersyjnego, a zarazem prostego krzesła, „drugoplanowego aktora na światowej scenie, statysty z plastiku”.

 

Projekt wystawy: Katarzyna Ludwisiak