en

MONOBLOC

Data: 21/05/2024 19:30 – 21:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Sala Teatralna, Budynek C, Poziom 0

 

Rejestracja. Wstęp bezpłatny i otwarty.

 


 

MONOBLOC

reż. Hauke Wendler

dokument, 90′

pokaz premierowy w Polsce

 

Monobloc to najlepiej sprzedający się mebel wszech czasów. Szacuje się, że w użyciu jest miliard tych tanich, często białych plastikowych krzeseł – na całym świecie, w każdym kraju i na każdym rogu. Jak mogło do tego dojść?

 

Pełnometrażowy film dokumentalny MONOBLOC opowiada historię o tym, jak to niepozorne, wyśmiewane przez wielu krzesło podbiło świat. Jak niszczy źródła utrzymania i przynosi dobrobyt. Jak zagraża naszemu środowisku i „dobremu gustowi”. Ale także o tym, jak monobloc jest niezastąpiony dla milionów ludzi, dla których krzesło jest krzesłem i niczym więcej. 

 

Hauke Wendler, laureat nagrody Grimme, pracował nad tym filmem przez osiem lat. Wraz ze swoją ekipą przemierzył pół świata, od parku przemysłowego we Włoszech, przez Ugandę, Stany Zjednoczone i megamiasta Indii, aż po fawele w Brazylii. 

 

Pod koniec tej długiej podróży film rozbija nasz ultra-skomplikowany świat konsumpcji na pytania o to, czego naprawdę potrzeba w życiu człowieka, aby być szczęśliwym. MONOBLOC to opowieść, którą opowiada sam przedmiot, z krytycznym spojrzeniem na globalizację. Historia, która łączy funkcjonalność i piękno, kapitalizm i współdzielenie, konsumpcjonizm i recykling.

 

„Na początku monobloc był dla mnie czymś niedorzecznym: bez żadnych ambicji, niezbyt ładny i wątpliwy pod względem ekologicznym. Z biegiem lat i wieloma spotkaniami z ludźmi, którzy czasami opowiadają w filmie bardzo poruszające historie, w mojej głowie pojawiły się zupełnie inne kwestie, w tym przemyślenia na temat naszego świata i jego porządku. To była prawdziwa niespodzianka tej produkcji: im bardziej oddalaliśmy się od domu, tym więcej dowiadywałem się o naszym życiu i naszych przywilejach.” Hauke Wendler, reżyser filmu.

 

* Film pokazywany tylko z angielskimi napisami.

 


 

MONOBLOC

reż. Hauke Wendler

zdj. Boris Mahlau

produkcja: PIER 53 Filmproduktion

dystrybucja: Edition Salzgeber