en

Póki pną pnie

,

Data: 21/05/2024 12:00 – 21:00 22/05/202426/05/2024 10:00 – 21:00

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Art_Inkubator) Zobacz na mapie


 

Strefa: Budynek A, Sala A122

 

Kuratorzy: Katarzyna Ludwisiak, Michał Piernikowski

 

Projekt wystawy: Katarzyna Ludwisiak

 

Badania przeprowadzone w ciągu kilkudziesięciu lat na całym świecie wskazują niezaprzeczalny związek między ilością terenów zielonych, zwłaszcza zadrzewionych, a jakością oraz długością życia człowieka. Nic więc dziwnego, że stosowane od starożytności przyrodolecznictwo wraz z rozwojem medycyny, technologii czy badań naukowych stało się integralną częścią wielu systemów medycznych na całym świecie. Pomimo tego w miastach wciąż raportuje się spadek ilości drzew.

 

Wystawa Póki pną pnie przybliży zwiedzającym dobroczynne działanie natury oraz wskaże, dlaczego jest ona właśnie tak istotna w miastach. Szczególnie teraz, w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi oraz postępującą urbanizacją, kiedy niezbędne jest oparcie projektów planistycznych miast na rozwoju zieleni. Dzięki przedstawionym badaniom i statystykom, także tym udostępnionym przez Mapę Drzew Łodzi, wystawa zwiększy świadomość mieszkańców, pomagając im dostrzec i docenić rolę roślin w najbliższym otoczeniu.

 

„Społeczne inwentaryzowanie drzew jest przede wszystkim działaniem pożytecznym. Inwentaryzując, uczymy się przyrody w sposób aktywny i zaangażowany. Skokowo rosną nasze umiejętności identyfikowania gatunków drzew, dostrzegania prawidłowości ich rozwoju oraz licznych związków, jakie budują drzewa z innymi organizmami. Jest to także aktywność niezwykle przyjemna. Inwentaryzowanie drzew wiąże się z koniecznością głębokiego skupienia na opisywanym drzewie. Ta krótka chwila intensywnej obserwacji wyrywa nas niejako z codziennego chaosu przypadkowych doznań i pozwala odnaleźć spokój nawet na ruchliwej ulicy. Nie tylko drzewa, ale także ich inwentaryzowanie budują komfort życia w mieście.” – Szymon Iwanowski, Mapa Drzew Łodzi.