Sustainable inclusive space
Blok: Google mapa
Strefa: Sala Teatralna, Budynek C, Poziom 0
Rejestracja. Wstęp bezpłatny.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowanych szereg rozwiązań, możliwości i dobrych przykładów dla efektywnego i zrównoważonego wykorzystania przestrzeni. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności, jak skutecznie adaptować przestrzenie i budynki w nowoczesny oraz funkcjonalny sposób. Przemyślany i kompleksowy mix formatu spotkań z udziałem uznanych ekspertów jest gwarancją holistycznego podejścia, a także spojrzenia szerzej, poza dostępne schematy i rozwiązania.
Harmonogram wydarzenia:
-
11.00 – 11.45 BLOK 1: Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć / panel
goście: Anna Bąk (ARUP), Anna Formela (SIG), Igor Łysiuk (workplace), Barbara Majerska (workplace); moderatorka rozmowy: Magdalena Wojtas (PLGBC)
-
11.45 – 12:00 PRZERWA
-
12.00 – 13.45 BLOK 2: Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich / warsztaty
prowadzący: Jarosław Bogucki (Fundacja Integracja), Katarzyna Rzehak (Fundacja Integracja)
- 13:45 – 14:15 PRZERWA
-
14.15 – 15.00 BLOK 3: Transformation: w kierunku zrównoważonych miast / panel
goście: prof. Katarzyna Dośpiał-Borysiak (Uniwersytet Łódzki), Katarzyna Kobiela (Arkadis), Maciej Jakub Zawadzki (MJZ), Jerzy Wójcik (JWA); moderatorka rozmowy: Magdalena Wojtas (PLGBC)
-
15.00 – 15.15 PRZERWA
-
15.15 – 17.15 BLOK 4: Biodiversity: jak wygrać z miastem? / warsztaty / BRAK WOLNYCH MIEJSC
goście: Joanna Rayss (Rayss Group), Aleksandra Barańska (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Daria Bal (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Oskar Rosikoń (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Marta Sanigórska (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Marta Cabaj-Burkowicz (PLGBC), Magdalena Wojtas (PLGBC)
BLOK 1: Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć / panel / 40′
Działania w obszarze kształtowania dobrostanu w zrównoważonych przestrzeniach często jest oparte na badaniach nauk kognitywnych i walorach neuroprojektowania, uwzględnia również potrzebę tworzenia inkluzywnych przestrzeni. Obejmuje to projektowanie, które uwzględnia różnorodność ludzi, ich potrzeby i zdolności. Inkluzywne podejście w architekturze uwzględnia dostępność dla osób z różnymi umiejętnościami, wspierając tym samym uczucie przynależności i równości społecznej.
To podejście na wielu poziomach przyczynia się do zwiększenia dobrostanu społeczności, integracji oraz wzmacniania więzi społecznych.
Kluczowe zagadnienia:
-
Wykorzystanie badań nauk kognitywnych i walorów neuroprojektowania w oparciu o badania i dobre praktyki.
-
Tworzenie inkluzywnych i regenatywnych przestrzeni architektonicznych.
-
Zapewnienie szerokiej dostępności przestrzeni na wielu obszarach funkcjonowania jej użytkowników.
-
Zwiększenie dobrostanu społeczności poprzez integrację różnych grup społecznych.
-
Korzyści społeczne, emocjonalne i ekonomiczne z realizacji inkluzywnego podejścia w tworzeniu przestrzeni.
Introduction / Magdalena Wojtas (PLGBC)
Debata / goście: Anna Bąk (ARUP), Anna Formela (SIG), Igor Łysiuk (workplace), Barbara Majerska (workplace); moderatorka rozmowy: Magdalena Wojtas (PLGBC)
Anna Bąk
Liderka Zespołu Sustainability, Arup
Posiada 11-letnie doświadczenie w branży zrównoważonego rozwoju.
Autorka artykułów dotyczących rozwiązań ekologicznych w budynkach i certyfikacji środowiskowych.
Prowadzi certyfikacje LEED, BREEAM, WELL. Zaangażowana w innowacyjny projekt kampusu w Irlandii, gdzie wdraża rozwiązania w zakresie wellbeingu, gospodarki cyrkularnej i zrównoważonych rozwiązań w gospodarki wodnej. Uczestniczy w projektach budynków, gdzie dobrostan człowieka i zasady zrównoważonego rozwoju stanowią podstawę projektu.
W swojej pracy kieruje się dążeniem do stworzenia przestrzeni, które nie tylko spełniają surowe wymogi certyfikacji, ale przede wszystkim są zaprojektowane tak, aby promować zdrowie, dobrostan i integrację społeczną.
Anna Formela
HR Communication Business Partner, SIG, psycholożka
Ukończyła psychologię (Uniwersytet Jagielloński) oraz z wyróżnieniem Akademię Trenerów Biznesu – SWPS. W trakcie studiów psychologicznych ukończyła ścieżki: psychologia organizacji i reklamy oraz psychologia kliniczna i zdrowia. Dodatkowo zrealizowała m.in. kursy technik w terapii poznawczo-behawioralnej. Znajduje się na liście przeszkolonych specjalistów do pracy z osobami neuroróżnorodnymi.
Od około 6 lat związana z obszarem rozwoju i szkoleń pracownika. W ramach współprac i inicjatyw prowadziła liczne warsztaty z osobami dorosłymi i młodzieżą np. z zakresu kompetencji społecznych. W SIG wspiera m.in. działania związane z: Wellbeing, DEI oraz CSR.
W swoich działaniach łączy efektywność ze zwracaniem uwagi na odczucia i emocje ludzi.
Na co dzień łączy oba obszary swoich zainteresowań w psychologii wykorzystując zdobywaną wiedzę zarówno w Dziale HR w SIG jak i w gabinecie w pracy indywidualnej z klientem.
Barbara Majerska
Architektka i badaczka, workplace
Doktorantka na Politechnice Warszawskiej. Specjalizuje się w projektowaniu zorientowanym na człowieka, biofilnym i wysoce funkcjonalnym. Pracując zarówno w środowisku naukowym, jak i biznesowym, potrafi łączyć najlepsze praktyki z tych dwóch obszarów. Koncentruje się na holistycznym i inkluzywnym podejściu do projektowania, integrując projektowanie architektoniczne i urbanistyczne z aspektami społecznymi, behawioralnymi i zdrowotnymi. Interesuje ją temat dobrostanu człowieka w architekturze i środowisku zbudowanym. Jest w stanie usystematyzować i uprościć najbardziej złożony proces.
Współautorka raportu „Neuroróżnorodni w biurze” oraz projektów takich jak biuro dla firmy Arup czy Lipton.
Igor Łysiuk
architekt, badacz, kurator i edukator architektoniczny, workplace
Kiedy był mały, chciał zostać komikiem. Potem stwierdził, że bycie architektem w Polsce to dopiero żart.
Redaktor i współzałożyciel kwartalnika RZUT. Zaangażowany z ramienia Oddziału Warszawskiego SARP w powstanie i działanie ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.
Zawodowo związany ze studiem workplace specjalizującym się w projektowaniu przestrzeni komercyjnych i środowisk pracy dla międzynarodowych klientów. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji biznesowych przekładając to na architekturę.
Współautor m.in. projektu warszawskiego biura Arup, zwycięzcy FRAME Awards oraz PLGBC Green Building Awards 2023.
Magdalena Wojtas
Sustainable Development Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
W swojej codziennej pracy w PLGBC jest zaangażowana we współpracę z ponad 230 firmami i organizacjami w celu wdrożenia zasad zrównoważonego budownictwa. Odpowiada za rozwój inicjatyw, w tym programów edukacyjnych, grup roboczych, analiz i raportów, a także serii webinariów i kampanii PLGBC. Aktywizuje organizacje stowarzyszone do promowania zrównoważonego podejścia do budownictwa. Od blisko 10 lat jest także związana z branżą nieruchomości – analizuje i prototypuje strategie oraz podejmuje nowe wyzwania.
Jest absolwentką programów MBA i MCC w Escuela de Negocios Europea de Barcelona i Universidad Isabel I oraz dwukrotną stypendystką Santander Universidades. W ramach studiów architektonicznych i politologicznych na polskich uczelniach analizowała rozwój oraz wpływ zrównoważonego budownictwa na miasta. Jej publikacje ukazały się w zeszytach naukowych, monografiach, publikacjach branżowych, magazynach, czasopismach i portalach informacyjnych.
Swoją wiedzą dzieliła się również podczas licznych wystąpień publicznych na poziomie krajowym i międzynarodowym, jak i w ramach współpracy m.in. z Politechniką Śląską, Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania, Uniwersytetem Ekonomicznym czy Uniwersytetem SWPS. Do 2023 roku przeszkoliła ponad 3500 profesjonalistów z zakresu założeń zrównoważonego budownictwa, certyfikacji wielokryterialnej, SDG, ESG i budowania efektywnych zespołów.
Jej aktywność społeczna koncentruje się z kolei na zwiększeniu dostępu do wysokiej jakości edukacji, innowacji i technologii związanej ze zrównoważonym budownictwem, miastami oraz społecznościami.
BLOK 2: Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich / warsztaty / 105′
Projektowanie i architektura zorientowane na dostępność to tworzenie produktów, przestrzeni i budynków eliminujące bariery nie tylko dla osób z ograniczeniami, ale także zwiększające użyteczność, wygodę i bezpieczeństwo dla nas wszystkich.
Kluczowymi elementami są tu ergonomia i pogłębiona analiza user experience pozwalające na precyzyjne zdefiniowanie potrzeb jak najszerszej grupy odbiorców.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, skąd się wzięło projektowanie uniwersalne, czym był słynny Capitol Crawl i jak wszyscy mogą skorzystać na rozwiązaniach dostępnych.
Kluczowe zagadnienia:
-
Jak projektować dostępność – czy naprawdę nic nie można dodać do 7 zasad designu dostępnego wg Ronalda Mace’a.
-
W jaki sposób Big data i AI mogą wpłynąć na proces projektowy w przypadku rozwiązań dostępnych.
-
Zrozumienie potrzeb różnych grup społecznych w kontekście projektowania inkluzywnego.
-
Jak światowe marki wykorzystują projektowanie uniwersalne dla rozszerzenia rynku. Czyli kiedy nisza staje się mainstreamem.
Prowadzący: Jarosław Bogucki (Fundacja Integracja), Katarzyna Rzehak (Fundacja Integracja)
Jarosław Bogucki
Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Fundacja Integracja
Ekspert z zakresu dostępności architektonicznej dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się i zatrudniania osób z niepełnosprawnością (OzN).
Absolwent Pedagogiki Rewalidacyjnej na UKSW w Warszawie. Od 2016 roku aktywnie wdraża Certyfikację Obiekt Bez Barier na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.
Wolontariusz i organizator wydarzeń dla OzN i młodzieży. Wdrażał projekty z obszaru aktywizacji zawodowej realizowane przez PSONI i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, kierował zespołem trenerów pracy wspierających zatrudnienie OzN intelektualną oraz prowadził szkolenia z tematyki savoir-vivre wobec OzN, zatrudniania OzN, praw człowieka i zarządzania różnorodnością.
Katarzyna Rzehak
Specjalistka Projektowania Uniwersalnego, Fundacja Integracja / Integracja LAB
Historyczka sztuki, badaczka polskiego designu, wykładowczyni, kuratorka wystaw i konkursów projektowania przemysłowego. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Joseph Conrad Scholarship, w ramach którego studiowała na wydziale Museum and Gallery Management na City University of London.
W latach 2010–2021 dyrektorka kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wykładowczyni historii designu w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych i na wydziale wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.
Autorka profesjonalnego pisma o wzornictwie „Formy XYZ”, wydawanego przez wydział wzornictwa APS w Krakowie.
Kuratorka wystaw, tworzonych wspólnie z Grynasz Studio:
- dziesięć edycji wystawy Dobry Wzór (2010–2020),
- wystawa Stół Polski na EXPO w Mediolanie w 2015,
- wystawa Centralnego Okręgu Przemysłowego w 2018 w budynku Sejmu dla Agencji Rozwoju Przemysłu,
- wystawa „Rituals”, w pawilonie polskim na EXPO 2021/22 w Dubaju.
BLOK 3: Transformation: w kierunku zrównoważonych miast / panel / 45′
Transformacja miast w kierunku zrównoważonych to kompleksowy proces. Obejmuje efektywne gospodarowanie zasobami, inwestycje w rozbudowaną sieć transportu publicznego, tworzenie obszarów zielonych, promowanie energii odnawialnej i wzmacnianie społeczności lokalnych.
To dążenie do równowagi między ekologią, ekonomią a społeczeństwem.
Kluczowe zagadnienia:
Kluczowe zagadnienia:
-
Odporność na zmianę klimatu i oszczędność kosztów.
-
Rola i proces transformacji miast.
-
Adaptacja i mitygacja miast do zmiany klimatu.
Introduction / prof. Katarzyna Dośpiał-Borysiak (Uniwersytet Łódzki)
Debata / goście: Katarzyna Kobiela (Arkadis), Maciej Jakub Zawadzki (MJZ), Jerzy Wójcik (JWA); moderatorka rozmowy: Magdalena Wojtas (PLGBC)
Katarzyna Dośpiał-Borysiak
dr hab., Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki
Główna sfera jej zainteresowań dotyczy zrównoważonego rozwoju, polityki klimatycznej, kwestii regionalizmu oraz integracji europejskiej.
Autorka książek i artykułów naukowych m.in. Polityka Szwecji i Finlandii w regionie Morza Bałtyckiego (2006); Państwa Nordyckie a Unia Europejska (2007); Wymiar południowy, północny i wschodni: osiągnięcia, szanse, wyzwania (2009); Polityka klimatyczna państwa. Norweska droga do zrównoważonego rozwoju (2018). Prowadziła badania w Hiszpanii, Niemczech, czy Tajwanie.
W ramach European Economic Area Grants realizowała badania naukowe (Uniwersytet Nauki i Techniki w Trondheim) oraz międzynarodowe projekty edukacyjne (Enretreneurial Youth for Green Europe). Była stypendystką rządu Królestwa Szwecji.
Katarzyna Kobiela
Climate Change Team Manager
Arcadis sp. z o.o.
Inżynier środowiska z ponad 25-letnim doświadczeniem w realizacji projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu i gospodarki wodnej.
Od ponad 10 lat kieruje w Arcadis projektami związanymi z przygotowaniem dokumentów strategicznych dotyczących kwestii adaptacji do zmian klimatu i zarządzania ryzykiem powodziowym.
Wraz ze swoim zespołem wspiera także projekty w zakresie ESG, raportowania niefinansowego oraz strategii bioróżnorodności dla międzynarodowych i krajowych klientów.
Maciej Jakub Zawadzki
CEO, Principal Architect, MJZ
Maciej Jakub Zawadzki przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w najbardziej renomowanych biurach architektonicznych na całym świecie, w tym m.in. Bjarke Ingels Group BIG z siedzibą w Kopenhadze czy MVRDV w Rotterdamie. Jest współautorem i pomysłodawcą nagrodzonych w konkursie a następnie zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii (w ramach BIG architekci), domu towarowego Chongwenmen M-Cube nieopodal bramy Zakazanego Miasta w Pekinie w Chinach (MVRDV) czy Wieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA).
W swojej międzynarodowej praktyce MJZ Architects działa w wielokulturowych zespołach o zasięgu globalnym. Praca w biurze ma charakter interdyscyplinarny, łącząc kulturę, naukę i technologię, aby zapewnić najlepszą wydajność projektowanych budynków ich użytkownikom, sąsiednim otoczeniom i całym miastom, w których się znajdują. MJZ stało się z czasem znane z tworzenia innowacyjnych koncepcji. Ostatnio w swoich pracach skupia się na adaptacji istniejących parków biurowych.
Modernizacja kompleksu Marynarska Business Park w Warszawie, obecnie nazywana „Diuną”, jest wzorcowym przykładem zielonej inwestycji w duchu ESG, gdzie na obszarze blisko hektarowego byłego parkingu powstał ogólnodostępny dla wszystkich park.
W 2017 roku Maciej Jakub Zawadzki założył miejski think-tank Laboratory for Urban Research & Education LURE, który koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych, aby zapewnić odpowiedzi na nadchodzące wyzwania w miastach. Od 2021 stowarzyszenie jest oficjalnym partnerem dwóch inicjatyw stworzonych i wspieranych przez Komisję Europejską – New European Bauhaus oraz Covenant of Mayors for Climate & Energy.
Maciej Jakub Zawadzki jest jedynym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Architektury IAA z tytułem profesora.
Jerzy Wójcik
CEO i założyciel JWA
Jerzy Wójcik jest prezesem i założycielem JWA, jednej z wiodących, polskich firm doradczych w obszarze zrównoważonego rozwoju, dekarbonizacji i efektywności energetycznej budynków oraz strategii ESG dla sektora nieruchomości komercyjnych.
JWA pomaga firmom w Polsce, Meksyku i Europie tworzyć budynki energooszczędne, zeroemisyjne, przyjazne dla ludzi i neutralne dla środowiska. Poprzez zastosowanie w obiektach nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, podnosi ich wartość rynkową i inwestycyjną.
Jerzy rozwijał JWA i polski rynek certyfikacji budynkowych od 2007 roku jako jeden z pierwszych akredytowanych specjalistów certyfikacji LEED w Polsce. Doradzał w procesach certyfikacji obiektów komercyjnych o łącznej powierzchni ponad 5 mln mkw. W 2015 roku ukończył program pomiaru i raportowania emisji gazów cieplarnianych na Uniwersytecie Harvard w Bostonie.
Magdalena Wojtas
Sustainable Development Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
W swojej codziennej pracy w PLGBC jest zaangażowana we współpracę z ponad 230 firmami i organizacjami w celu wdrożenia zasad zrównoważonego budownictwa. Odpowiada za rozwój inicjatyw, w tym programów edukacyjnych, grup roboczych, analiz i raportów, a także serii webinariów i kampanii PLGBC. Aktywizuje organizacje stowarzyszone do promowania zrównoważonego podejścia do budownictwa. Od blisko 10 lat jest także związana z branżą nieruchomości – analizuje i prototypuje strategie oraz podejmuje nowe wyzwania.
Jest absolwentką programów MBA i MCC w Escuela de Negocios Europea de Barcelona i Universidad Isabel I oraz dwukrotną stypendystką Santander Universidades. W ramach studiów architektonicznych i politologicznych na polskich uczelniach analizowała rozwój oraz wpływ zrównoważonego budownictwa na miasta. Jej publikacje ukazały się w zeszytach naukowych, monografiach, publikacjach branżowych, magazynach, czasopismach i portalach informacyjnych.
Swoją wiedzą dzieliła się również podczas licznych wystąpień publicznych na poziomie krajowym i międzynarodowym, jak i w ramach współpracy m.in. z Politechniką Śląską, Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania, Uniwersytetem Ekonomicznym czy Uniwersytetem SWPS. Do 2023 roku przeszkoliła ponad 3500 profesjonalistów z zakresu założeń zrównoważonego budownictwa, certyfikacji wielokryterialnej, SDG, ESG i budowania efektywnych zespołów.
Jej aktywność społeczna koncentruje się z kolei na zwiększeniu dostępu do wysokiej jakości edukacji, innowacji i technologii związanej ze zrównoważonym budownictwem, miastami oraz społecznościami.
BLOK 4: Biodiversity: jak wygrać z miastem? / warsztaty / 105′ / BRAK WOLNYCH MIEJSC
Tworzenie bioróżnorodnych przestrzeni w miastach sprzyja zdrowiu mieszkańców, reguluje klimat, wspiera różnorodność ekosystemów, poprawia jakość życia i integruje społeczności.
Zielone obszary stanowią kluczowy element zrównoważonego rozwoju miejskiego. Spróbujmy „Zagrać w osiedle” i z wykorzystaniem grywalizacji sprawdzić potencjał i możliwości zrównoważonych przestrzeni.
Introduction / Joanna Rayss (Rayss Group)
Warsztaty (oparte o „Grę w Osiedle”) / prowadzący: Aleksandra Barańska (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Daria Bal (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Oskar Rosikoń (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Marta Sanigórska (Koło Naukowe URBANMODEL, Politechnika Śląska), Marta Cabaj-Burkowicz (PLGBC), Magdalena Wojtas (PLGBC)
Więcej o „Grze w Osiedle”
„Gra w osiedle” ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę intensyfikowania zabudowy mieszkaniowej oraz kształtowania przestrzeni osiedli. W tym celu wykorzystuje się podejście teoretyczne, które czerpie z działań dydaktycznych i popularyzatorskich.
Gra jest uniwersalna dla różnych grup wiekowych i można ją wykorzystać do klasycznej gry w karty. Ma 2 talie, tj. 2D i 3D – dzięki temu łatwiej sobie wyobrazić, jak wyglądają poszczególne budynki. Karty odwołują się do modeli 3D, które można wykorzystać do tworzenia wirtualnych osiedli. Podobnie jak w grach komputerowych, przygotowano reguły i różne poziomy zaawansowania. Talia 3D oferuje początkującym grę na punkty, których liczba zależy od wartości wskaźników urbanistycznych. Talia 2D pozwala układać plany osiedla, można je wykorzystywać do gier przypominających planszowe; nie trzeba mieć planszy, nie są potrzebne specjalistyczne zasady. Talia 3D może być przydatna dla zaawansowanych graczy. Przygotowane przez autorów modele 3D mogą być pobierane, na ich podstawie możliwe jest tworzenie osiedli 3D, tak samo jak przy zabawie klockami.
Joanna Rayss
dr inż. arch. krajobrazu Rayss Group
Ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. Współautorka książki System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia, wydanej w 2019 roku przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, pod redakcją Magdaleny Gajewskiej. Autorka licznych artykułów prasowych i internetowych popularyzujących tę problematykę.
Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Prezeska Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu w latach 2022–2023. Aktualnie na stanowisku adiunktki na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uczy studentów projektowania opartego o procesy ekosystemowe.
Joanna to przede wszystkim projektantka. W latach 2009–2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o. Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Design.
Aleksandra Barańska
Studentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członkini koła naukowego URBANMODEL, współautorka gry urbanistycznej Gra w Osiedle oraz publikacji z zakresu architektury i urbanistyki.
inż. arch. Daria Bal
Studentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
członkini koła naukowego URBANMODEL, współautorka gry urbanistycznej Gra w Osiedle, współautorka publikacji z zakresu architektury i urbanistyki, uczestniczka konferencji naukowych oraz współautorka artykułów.
Oskar Rosikoń
Student studiów inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek koła naukowego URBANMODEL.
Marta Sanigórska
Studentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
członkini koła naukowego URBANMODEL, współautorka gry urbanistycznej Gra w Osiedle, współautorka publikacji z zakresu architektury i urbanistyki, redaktorka publikacji naukowych, uczestniczka konferencji naukowych oraz współautorka artykułów.
Marta Cabaj-Burkowicz
Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
W Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego zajmuje się współpracą z członkami stowarzyszenia oraz kreowaniem nowych aktywności z misją rozwijania zrównoważonego budownictwa.
Swoją karierę zawodową rozpoczęła od pracy w biurach architektonicznych w czasie studiów na kierunku Architektura na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Jest współzałożycielką studenckiego koła naukowego „eco_SYSTEM”, które zajmuje się ekologicznymi rozwiązaniami w architekturze i urbanistyce. Ponadto jest współautorką artykułów naukowych oraz laureatką dwóch Metropolitalnych Climathonów oraz stypendium rektora.
Interesuje się mitygacją i adaptacją miast do zmiany klimatu, bioróżnorodnością oraz mikro retencją terenów miejskich. Aktywnie uczestniczy w szkoleniach z zakresu ochrony klimatu oraz edukacji obywatelskiej.
Magdalena Wojtas
Sustainable Development Manager, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
W swojej codziennej pracy w PLGBC jest zaangażowana we współpracę z ponad 230 firmami i organizacjami w celu wdrożenia zasad zrównoważonego budownictwa. Odpowiada za rozwój inicjatyw, w tym programów edukacyjnych, grup roboczych, analiz i raportów, a także serii webinariów i kampanii PLGBC. Aktywizuje organizacje stowarzyszone do promowania zrównoważonego podejścia do budownictwa. Od blisko 10 lat jest także związana z branżą nieruchomości – analizuje i prototypuje strategie oraz podejmuje nowe wyzwania.
Jest absolwentką programów MBA i MCC w Escuela de Negocios Europea de Barcelona i Universidad Isabel I oraz dwukrotną stypendystką Santander Universidades. W ramach studiów architektonicznych i politologicznych na polskich uczelniach analizowała rozwój oraz wpływ zrównoważonego budownictwa na miasta. Jej publikacje ukazały się w zeszytach naukowych, monografiach, publikacjach branżowych, magazynach, czasopismach i portalach informacyjnych.
Swoją wiedzą dzieliła się również podczas licznych wystąpień publicznych na poziomie krajowym i międzynarodowym, jak i w ramach współpracy m.in. z Politechniką Śląską, Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania, Uniwersytetem Ekonomicznym czy Uniwersytetem SWPS. Do 2023 roku przeszkoliła ponad 3500 profesjonalistów z zakresu założeń zrównoważonego budownictwa, certyfikacji wielokryterialnej, SDG, ESG i budowania efektywnych zespołów.
Jej aktywność społeczna koncentruje się z kolei na zwiększeniu dostępu do wysokiej jakości edukacji, innowacji i technologii związanej ze zrównoważonym budownictwem, miastami oraz społecznościami.
Organizator wydarzenia: