en

Wywiad z Paulina Kwiatkowską – finalistką konkursu make me! 2019

Pięć krótkich pytań do Pauliny Kwiatkowskiej, finalistki konkursu make me! 2019 z projektem Tytan, krzem, powietrze”.

 

Jaką rolę – Twoim zdaniem – odgrywają projektanci/projektantki we współczesnym świecie?

 

Wydaje mi się, że rola projektantów i projektantek ewoluuje. Na pewno nie powinna ograniczać się tylko do  tworzenia form, które wynikają z funkcji. We współczesnym świecie, zasypywanym złej jakości przedmiotami, których cykl życia jest zbyt krótki, coraz więcej jest problemów do rozwiązania. Ważnym zadaniem jest krytyczne podejście do potrzeb rynku i rozwiązywanie zadań projektowych biorąc pod uwagę dużo szerszy kontekst, np. społeczny i ekologiczny.

 

Czym Twoim zdaniem powinien wyróżniać się dobry projekt?

 

Poza tym, że powinien skutecznie spełniać swoją funkcje, używając mądrze dobranych środków, przede wszystkim projektant/projektantka powinna być przekonana do zasadności samej funkcji i celu powoływania do życia nowego przedmiotu. Dla mnie osobiście dużą wartością jest też estetyka przedmiotów i jest to dla mnie bardzo ważny aspekt projektowania. Wydaje mi się, że zazwyczaj jest dla mnie dużo bardziej ekscytująca niż funkcja.

 

Jaka idea stała za zgłoszonym przez Ciebie projektem na konkurs make me! ?

 

Głównym celem kolekcji było zwrócenie uwagi na to, jak duży wpływ mają na nas i na środowisko przedmioty którymi się otaczamy i z jakich materiałów są wykonane. Obiekty, które zaprojektowałam, wpływają na powietrze w przestrzeni domu, pozwalają ograniczyć zużycie energii na jego ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie.

 

Czy – i jeśli tak, to w czym – pomogło Ci wyróżnienie w konkursie make me! (np. w zakresie promocji projektu, produkcji/dystrybucji produktu itp.)? Czy wyróżnienie wpłynęło na Twoją karierę?

 

Dzięki make me! mój projekt został zauważony przez kuratorów wystaw i dzięki temu mogłam go pokazać w różnych miejscach na świecie. Udało mi się też poznać ludzi, którzy zaufali mi i zaproponowali mi współprace, dzięki którym mogłam założyć swoje studio projektowe.

 

Jakie rady przekazałabyś projektantom/projektantom stawiającym pierwsze kroki w zawodzie?

 

Dla mnie chyba najważniejsze jest, żeby ostrożnie dobierać projekty, starać się nie iść na zbyt duże kompromisy i być odporną na naciski, jakie rynek wywiera na projektantach i projektantkach.

Tytan, krzem, powietrze, projekt: Paulina Kwiatkowska / fot. z archiwum projektantki

Tytan, krzem, powietrze, projekt: Paulina Kwiatkowska / fot. z archiwum projektantki