en

Ławka „Relax” w Łodzi

Nie tylko do siedzenia. Nowoczesna ławka ceramiczna na dworcu Łódź Fabryczna. 10 czerwca na dworcu Łódź Fabryczna odsłonięto unikalną, wielopoziomową ławkę miejską „Relaks w Łodzi”, zaprojektowaną przez Studio Izabela Bołoz z wykorzystaniem ilustracji Kasi Boguckiej. To kontynuacja działań Łódź Design Festival służących polepszeniu jakości przestrzeni publicznej oraz prezentacji prac najlepszych polskich projektantów i artystów. Mecenasem projektu jest Ceramika Paradyż.

 

Po ubiegłorocznym odsłonięciu ceramicznego muralu „State of mind” Bartka Bojarczuka (ul. Zachodnia 93), organizatorzy Łódź Design Festival postanowili oddać do dyspozycji łodzian nowy, funkcjonalny mebel miejski, zaprojektowany przez jedną z topowych polskich projektantek tworzących do przestrzeni publicznych – Izabelę Bołoz. ŁDF już kolejny rok realizuje działania dedykowane poprawie jakości przestrzeni publicznych. – Nasze miejskie projekty wyróżnia kilka elementów, przy ich realizacji współpracujemy z polskimi projektantami i artystami. Celem tych działań jest poprawa estetyki i nadanie nowych, lub udoskonalenie już istniejących funkcji przestrzeni publicznych, testowanie nietypowych, eksperymentalnych rozwiązań, oraz, co dla nas bardzo istotne, współpraca ze sponsorami, którzy finansują takie działania, na czym zyskują zarówno oni, jak i budżet miasta – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

 

Instalacja powstała w ramach 13. edycji ŁDF we współpracy z wieloletnim Mecenasem Festiwalu – Ceramiką Paradyż. – Ogromnie nas cieszy, że w przestrzeni miasta pozostanie trwały ślad po ostatniej edycji festiwalu, i na dodatek w roku, w którym świętujemy jubileusz 30-lecia istnienia na rynku – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż. – Od lat napędzamy polskie wzornictwo wspierając Łódź Design Festival oraz niezwykłe projekty autorstwa ambitnych twórców. Takim niewątpliwie jest ławka miejska, która od dziś niech przypomina zarówno wszystkim mieszkańcom jak i podróżnym, że Łódź to wrażliwe, kreatywne i gościnne miasto.

Ławka „Relax” w Łodzi, fot. Oświecony

Ławka „Relax” w Łodzi, fot. Oświecony

Ławka „Relax” w Łodzi, fot. Aleksandra Pawłowska

Intencją autorek ławki było stworzenie, specjalnie z myślą o Łodzi, nieszablonowego obiektu wpisującego się w architekturę dworca, nawiązującego jednocześnie do tematu przewodniego ostatniej edycji ŁDF, która upłynęła pod hasłem “DOBRE ŻYCIE”. – Kształt ławki inspirowany jest architekturą dachu dworca Łódź Fabryczna, jego charakterystycznymi, szklanymi trójkątami. Ławka składa się z pięciu figur, które tworzą modułową bryłę – tłumaczy Bołoz podkreślając, że instalacja jest nie tylko funkcjonalna i trwała, ale też piękna i inspirująca: – Przełamuje klasyczne myślenie o miejskim meblu, oferując nieoczywiste funkcje. Ławka nie musi przecież służyć tylko do siedzenia. Może stać się punktem orientacyjnym, miejscem spotkań i relaksu lub tłem do zdjęć, wspomnieniem i pocztówką z Łodzi – wymienia projektantka.

 

W projekcie ławki wykorzystano 400 precyzyjnie dociętych, układających się w kompozycję ilustracyjną elementów gresów szkliwionych i klinkieru o różnych odcieniach. To nietypowe zastosowanie płytek pokazuje, że stają się one ciekawym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystywany w przestrzeni publicznej. Szczególnego charakteru dodają ławce charakterystyczne ilustracje Katarzyny Boguckiej, znanej mieszkańcom m.in. jako autorki wyjątkowych, kolorowych murali wewnątrz dworca. Grafiki w poczekalniach oraz ilustracje na ławce to geometryczne, utrzymane w komiksowej stylistyce obrazy życia w mieście. Uzupełnione ciekawymi, pozytywnymi sloganami podkreślającymi, że Łódź to miasto, w którym nie tylko się bywa, ale też “dobrze żyje”. Znajdująca się na ławce grafika intryguje, zachęcając do spędzenia czasu w mieście słynącym z kreatywnego potencjału i wyjątkowej atmosfery. – Mam nadzieję, że relaks w Łodzi jest możliwy do zrealizowania nie tylko w formie ławki, ale również na niej. Projekt przedstawia dwie leżące postaci, rozkoszujące się wolną chwilą. Chciałabym, aby ławka zachęcała do zatrzymania się i zaczerpnięcia odrobiny przyjemności jaką jest posiedzenie na niej, spojrzenie z dystansem na swój pośpiech i na to, co dzieje się dookoła – mówi artystka.

 

Instalacja to również element działań, które służą promocji Łodzi jako miasta idealnego na wakacyjny, i nie tylko, wypad weekendowy. Miejsce, w którym została ustawiona ławka, to okolice punktu gastronomicznego znajdującego się w pobliżu wyjścia z peronów.

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL


Powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, a także każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 470 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż.

lodzdesign.com

 

CERAMIKA PARADYŻ


Ceramika Paradyż to polska, rodzinna firma. Lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju. Od 30 lat napędza polskie wzornictwo, tworząc i dostarczając Klientom na całym świecie innowacyjne produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości. Firma jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Dobry Wzór 2018 dla kolekcji Esagon, iF Design 2017 za kolekcję Elanda/Elando oraz Red Dot Design Award 2016 dla kolekcji Trakt, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP 2018 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Ceramika Paradyż jest wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy jakości i estetyki w przestrzeni miejskiej.

paradyz.com

 

ŁÓDZKIE CENTRUM WYDARZEŃ


Powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzać czas w mieście. Zapraszamy do Łodzi gwiazdy światowego street artu, które tworzą murale i instalacje, przygotowujemy i współorganizujemy festiwale. Chcemy, aby kulturalna oferta miasta była jak najbogatsza. Nasz cel? Wyjść naprzeciw oczekiwaniom łodzian i turystów, odczarować słowa Adasia Miauczyńskiego, bohatera filmów Marka Koterskiego, który twierdził, że na wygnaniu w mieście Łodzi nawet bieganie psom szkodzi.

lcw.lodz.pl

 

IZABELA BOŁOZ


Izabela Bołoz tworzy na pograniczu dizajnu, architektury i sztuki. Jej podstawowym założeniem jest angażowanie odbiorców, dzięki czemu jej prace nabierają życia. Większość z nich to instalacje w przestrzeni miejskiej, które oprócz spełniania funkcji użytkowej, również intrygują, bawią i zadziwiają. Bołoz łączy poetyckość i subtelność z mądrością i poczuciem humoru, zaskakując niecodziennym spojrzeniem na to, co nas otacza. Jej instalacje poruszają wyobraźnię, pobudzają emocje i proponują nowe sposoby doświadczania rzeczywistości.

izabelaboloz.com

 

KATARZYNA BOGUCKA


Urodzona w 1985 roku. W 2009 roku obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównie ilustratorka książek dla dzieci. W 2013 otrzymała nagrodę NAMI Island International Concours for picture book illustrations in Seoul i wzięła udział w wystawie Bologna Illustration Exhibition. W 2015 roku otrzymała wyróżnienie w Bolonii za „Wytwórnik Kulinarny” stworzony razem z Szymonem Tomiło, wydany przez Wytwórnię. Tworzy także ilustracje dla magazynów, marek odzieżowych i komercyjnych klientów.

nioska.com